.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

DHARAMSALA

Dharamsala, sürgünde Tibet Hükümeti, Kutsal Dalai Lama, Budist Manastırları ve binlerce Tibetli mülteciye ev sahipliği yaparak, bugün zengin Tibet kültürünün merkezi olmuştur.

Hindistan gezinize ilginç anılar katmak istiyorsanız Dharamsala’yı ve burada sığınmacı olarak yaşayan Tibetlileri görmelisiniz. Dharamsala’da Hint kültürü yaşanmaz. Burada Tibet Dili konuşulur, yemekler Tibet tarzıdır, Hindu tapınakları yerine Budist tapınakları vardır. Dharamsala’da Hindistan’ın kültür mozayiğini değişik bir açıdan göreceksiniz.

Kangra
Mc Leod Ganj'dan Kangra vadisi ve çevredeki dağların görünümü.


Hindistan, Mahatma Gandi önderliğinde şiddet karşıtı ve barışçıl bir mücadele ile bağımsızlığını kazanmıştı. Gandi ile aynı yolda ilerleyen ve Ahimsa - Canlılara Zarar Vermeme ilkesini uygulayan Kutsal Dalai Lama önderliğindeki Tibet’e de zamanı geldiğinde tam destek verdi.
Çin’in 1959 yılında Tibet’i işgal etmesi üzerine zamanın Hindistan başbakanı Nehru, Kutsal Dalai Lama’yı ve bütün Tibet’lileri Hindistan’a davet etmiştir. Bu tarihten sonra, Çin ordusundan kaçan yaklaşık 80 bin Tibetli; başta Dharamsala olmak üzere Hindistan’ın değişik yerlerine, ayrıca Nepal’e ve Bhutan’a sığınmıştır.

Buddha
Dalai Lama'nın merkez manastırındaki Buda heykeli


Kutsal Dalai Lama, günümüzde Dharamsala’da yaşamaktadır. Sürgünde Tibet hükümeti ile birçok Tibet Budist Manastırı da Dharamsala’da bulunur.

Dhauladhar
Dhauladhar tepesinin Kunga Guest House'dan görünümü.


Dharamsala’nın iki bölgesi vardır. Birincisi; Aşağı Dharamsala (Lower Dharamsala)dır. Buraya daha çok Hintli turistler ilgi gösterir ve 1250 metre yüksekliktedir.
Daha yukardaki Yukarı Dharamsala (Upper Dharamsala) bölgesi McLeod Ganj olarak bilinir ve 1800 m. kadar yüksekliktedir. Sitemizde Yukarı Dharamsala değil McLeod Ganj ismini kullanacağız. Bu isim, 1848’de buraya yerleşmiş olan, David McLeod isimli bir İngiliz subayının adından gelmektedir. Ganj, Hint dilinde çarşı demektir. Burası McLeod Çarşısı anlamındadır.

Ulaşım
Delhi’den : Delhi’den McLeod Ganj’a doğrudan otobüs seferleri var. Yerel halkın kullandığı ucuz otobüsler Old Delhi’deki Otobüs Terminalinden (ISBT) hareket eder. Bu otobüsler tahta sıralı, tıka basa dolu, düzenli hareket saatleri olmayan otobüslerdir, ama ucuzdur. Aşağı Dharamsala’ya kadar giderler ve bilet ücreti 200 Rupidir.
McLeod Ganj’a Delux sınıf otobüslerle gitmek için gene Old Delhi’de bulunan Majnu Ka Tilla bölgesine gitmelisiniz. Burası Delhi’deki Tibetlilerin toplu halde yaşadığı bir bölgedir. Buradan hareket eden 2 x 2 Delux tipli otobüsler, yatar koltukludur ve 400 - 550 Rupi arasıdır.
McLeod Ganj’ın turizm mevsimi, Şubat ayında Losar (Tibet takviminde yılbaşı) ile başlar ve Ekim sonuna kadar devam eder. Bu dönemde rahatlıkla bulunabilen Delux otobüsler kış mevsiminde sefer sayısını azaltır. Otobüslerde yer bulamazsanız Pathankot veya Chakki Bank üzerinden trenle gitme seçeneğini deneyin.
Pathankot - Dharamsala arasındaki yolculuğun ilk birkaç saati Kangra vadisinde geçer. Yolculuğun bu bölümünün sorunsuz olacağını söyleyebiliriz. Ancak otobüsünüz Himalaya dağlarına tırmanmaya başladığında virajlarda savrula savrula gidecek ve yukarıya ulaştığınızda epey yorulmuş olacaksınız.

Kutsal Dalai Lama
Budizm inancında Dalai Lama’lar öldükten kısa bir süre sonra başka bir bedende tekrar doğarlar. Ölmeden önce, gelecek enkarnasyonu hakkında bazı işaretler bırakırlar. Yeni Dalai Lama’nın kim olduğunun bulunabilmesi için astrolojik haritalarla birlikte bu işaretlerin yönlendirmesi de esas kabul edilir.
Bu işaretlerin yorumlanmasıyla ülke içinde (Tibet) araştırmalar başlar, yeni doğmuş çocukların yıldız haritaları incelenir ve yeteri kadar kanıt bulununca bu bebeğin yeni Dalai Lama olduğu kabul edilir. Bu bebek, özel bir eğitimle yetiştirilir ve Dalai Lamalık görevine hazırlanır. 13. Dalai Lama’nın ölümünden sonra şimdiki Dalai Lama, 2 yaşındayken gösterdiği mucizelere ve işaretlere bakılarak kendisinin son reenkarnasyon olduğu kabul edilmişti.

Tashi Delek
Mantra çarklarını çeviren bir Budist rahip


14. Dalai Lama, 6 Temmuz 1935’te kuzeydoğu Tibet’te dünyaya gelmiş, 1939’da Tibet’in kutsal şehri Lhasa’ya yerleşmişti. 1949’da yeni kurulan komünist Çin hükümeti Tibet’i işgal etmeye başlayınca 14 yaşındaki Dalai Lama, ulusal kabine başkanlığı görevini de üstlenmek durumunda kalmıştı. Kutsal Dalai Lama, 9 yıl boyunca Çinli işgalcilere karşı, şiddet karşıtı ve barışçıl bir politika izledi. Fakat Çin hükûmeti giderek artan bir şiddetle kendilerine direnen savunmasız onbinlerce Tibetliyi katletti. Çinlilerin, kutsal şehir Lhasa’yı kuşatma altına almaya başlamasıyla, zamanın Hindistan başbakanı Nehru’nun daveti üzerine Kutsal Dalai Lama, barışçıl mücadelesini sürdürmek üzere Himalaya Dağları’nı aşarak 31 Mart 1959’da Hindistan’a geçti.
Kutsal Dalai Lama ile birlikte yaklaşık 80 bin kadar Tibetli, Hindistan’a göç etti ve buradan Hindistan’ın değişik yerlerine, Nepal’e, Bhutan’a ve dünyanın başka ülkelerine mülteci olarak yerleşti. Çin yönetiminden kaçabilenler günümüzde halen Tibet’ten Hindistan’a geçmeye devam etmektedir.


Dalai Lama’ya, barışçıl politikaları ve şiddet karşıtı mücadelesi nedeniyle 1989’da Nobel Barış Ödülü verilmiştir.


Kutsal Dalai Lama’nın evi, McLeod Ganj’da Tsuglagkhang (ana tapınak)’ın karşısında bulunur. Barışçıl mesajını vermek için dünyanın her yerine giden Kutsal Dalai Lama, Hindistan’da bulunduğu zamanlarda Dharamsala’da oturur. Tibetlilerin Budizm eğitimlerini bizzat kendisi veren Dalai Lama’nın bu derslerinden birisine rastlarsanız buna katılma fırsatını kaçırmayın. Eğitimler ücretsizdir. Dalai Lama’nın güncel programına http://www.dalailama.com/page.60.htm adresindeki web sitesinden ulaşılabilir.
Bu derslere katılabilmek için Hotel Tibet’in yanında bulunan Branch Security Office’de kayıt yaptırmanız ve giriş belgesi almanız gerekmektedir.

Görülecek yerler


Namgyal Manastırı ve Dalai Lama merkez tapınağı : Dalai Lama’nın yaşadığı evin de içinde bulunduğu bu geniş alanda; yüzlerce Budist rahibin eğitim aldığı bir manastır, Tuslagkhang Budist tapınağı, Dalai Lama’nın halka konuşma yaptığı büyük bahçe, Astrolojik Tıp Merkezi, Kütüphane ve Namgyal Cafe yer almıştır.
Ana kapının sol tarafında küçük bir Tibet müzesi bulunur. 5 Rupilik sembolik giriş ücretini ödeyerek Tibet’in yakın tarihini İngilizce ve Tibetçe yazılı metinlerle ve fotoğraflarla gösteren iki katlı küçük yapıyı gezebilirsiniz.
Daha sonra biraz dolambaçlı bir yerden geniş bahçeye ulaşırsınız. Sol taraftaki binalar manastır olarak kullanılır ve Budizm eğitimi burada kesintisiz olarak devam etmektedir. Ortadaki binanın üst katına çıkın. Buradaki iki büyük salonda birer tane büyük boyutlu Buda heykeli vardır. Soldaki salonda (tapınak), Dalai Lama, konuşma yapar, ayinleri yönetir. Bu salon, mükemmel minyatürlerle kaplıdır. Buradaki Buda heykellerinden birisi Shakyamuni’ye (Tarihsel Buda görüntüsü) ve ikincisi ise Padmasambhava’ya (Budizm’i Tibet’e götüren enkarnasyon) aittir. Burada fotoğraf ve film çekilmesine izin verilmiyor. Bu katta gelenek olarak saat yönünde dolaşılır. Mantra çarkları da saat yönünde çevrilir.
Sağdaki salonda Buda’nın enkarnasyonlarından Avalokiteshvara’nın (Şevkat Boddhisatvası) büyük bir heykeli vardır. Buraya girerken ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekir.
Soldaki tapınağın arkasında yüksek bir balkon göreceksiniz; Dharamsala kasabası ve ormanın en güzel manzarası buradan görülür. Birer hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmeyin.
Arka duvardan sonra Dua (Mantra) Çarklarını göreceksiniz. Tapınağı ziyarete gelen herkes bu çarkları çevirirken “OM MANİ PADME HUM” mantrasını tekrarlar. Siz de öyle yapın, kalabalığa karışın. Sağ elinizle çarkları çevirmek için tutacak yer ararken, zihninizi boşaltmaya ve sadece mantrayı tekrarlamaya bakın. Bunu yapmak zor değil; işte, meditasyona başladınız bile!
Tapınak bahçesindeki turunuzu tamamladıktan sonra yorulduysanız küçük, fakat çok sevimli bir cafe sizi bekliyor : NAMGYAL CAFE.


McLeod Ganj merkez meydanı ve otobüs durağı : Dharamsala’nın giriş ve çıkış kapısıdır. Otobüsler, rikşa ve taksiler burada durur. Bütün yollar buraya çıkar; McLeod Ganj’da konaklayan herkes, her gün en az bir kere her zaman hareketli olan bu meydandan geçer.
Vipassana Retreat Center : McLeod Ganj merkezinden yaklaşık 3 km. yukarıda Dharamkot’da bulunan Vipassana Retreat Center’da (Vipassana İnziva Merkezi) 10 günlük inzivalara katılabilirsiniz. Budizmi anlamak ve kendini tanımak için eşsiz bir fırsat.


TIPA (Tibetan Institute of Performing Arts) : Tibet Performans Sanatları Enstitüsü’ne McLeod Ganj merkezinden TIPA Road boyunca 15 dakika kadar yürüyerek ulaşılır. Tibet’in zengin müzik, dans ve tiyatro kültürünü yaşatmak, geleneksel ve modern yaklaşımları geliştirmek için kurulmuş bir enstitüdür. Yılın değişik zamanlarında burada çeşitli konser ve etkinlikler düzenlenir.


Tibetli Çocuklar Köyü (TCV): Hindistan’ın değişik yerlerinde 15 kadar şubesi olan bir organizasyondur. Dharamsala’daki TCV’de 3 bini öksüz yaklaşık 10 bin çocuğa bakılmaktadır. Organizasyonun hemen her alandaki hizmetlerinden herhangi birine -kısa veya uzun süreli- gönüllü olarak katılabilirsiniz. Bir Tibetli çocuğun bir yıl süre ile sponsor (destekçi) velisi olmak isterseniz vermeniz gereken ücret (yıllık) sadece 40 dolardır. TCV, McLeod Ganj merkezinden 2 km. uzaklıktadır.

Tashi Delek
"Tashi Delek" Tibet dilinde "uğurlar olsun" ya da "bütün uğurlu işaretler buraya dolsun" gibi bir şey demektir ve Dharamsala"da her yerde karşınıza çıkar


Men Tsee-Khang Institute : Tibet Tıp ve Astroloji Enstitüsü, geleneksel Tibet tıbbı, ve astrolojisi konusunda tedavi, araştırma ve eğitim hizmetleri veren bir enstitüdür. Nepal’de ve Hindistan’ın değişik yerlerinde hizmet veren 40 kadar kliniği mevcuttur. Merkezi, Dharamsala’da Jogibara yolu üzerinde bulunmaktadır.


Norbulingka Enstitüsü (Manastırı): Tibet kültürünü korumak amacıyla kurulmuş olan Norbulingka Enstitüsü Aşağı Dharamsala’da bulunur. Kotwali Bazaar’daki otobüs durağından Yol-bound otobüsüne binerek buraya ulaşabilirsiniz. Dharamsala’dan kiralayacağınız bir taksi gidiş dönüş 600 Rupiye sizi buraya götürebilir.

norbulingka
Norbulingka Manastırı

Geniş bir alana yayılmış enstitü içerisinde Tibet taş bebek müzesi, tapınaklar ve kütüphane vardır. Tibet kültürüne ve Budizme ait kitaplar, el sanatları ürünleri ve kıyafetler buradaki mağazada satışa sunulmuştur. Enstitünün bir köşesindeki atölyelerde Tibet el sanatları korunmaya ve yaşatılmaya çalışılıyor. Buradaki ağaç işleri, metal işleri ve oyma sanatları atölyelerini de gezmenizi tavsiye ederiz.

Norbulingka
Norbulingka
Norbulingka
Norbulingka
Norbulingka Ensitüsündeki Tibet giysili taş bebek müzesinden görüntüler.


Tushita Meditasyon (İnziva) Merkezi : McLeod Ganj merkezinden 3 km. kadar yukarıda, Dharamkot bölgesinde bulunan Tushita Meditasyon Merkezinde, değişik seviyelerde Tibet Budizmi ile ilgili eğitimlere katılabilirsiniz. Ayrıca, 10 gün ile 3 ay arasında değişen inziva programları da sunulmaktadır.
Merkezin zengin bir kütüphanesi ve meditasyon merkezi vardır. Himalaya sedir ormanları içerisinde yer alan merkez civarında araba kornası çalmak yasak olup, yolda yürüken bile ayak ucuna basarak sessizlik korunur. Konuşmak mı? Zaten yasak !


Shiva tapınağı ve şelale : Bhagsunag yolu üzerinden patika yolu izleyin. Sık ormanlar içinden ve dik bir yamacın yanından geçerek Shiva Tapınağı’na ulaşırsınız. Burada, Himalayalardan gelen bir nehrin akıntısı üzerinde oluşmuş bir havuz var. Havuza giren çocukların yanında yetişkin Hintliler de var. Bunların bir kısmı “kutsal” havuzda yıkanarak günahlarından arınmaya çalışıyor, bir kısmı da havuzda şakalaşıyor.

Bhagsunath
Himalaya Dağlarında trekking çok güzeldir. Arka planda Bhagsu köyü.

Shiva Cafe oklarını izleyin gene dar fakat güzel manzaralı patika yoldan dağa doğru tırmanın. Uzaktan şelalenin sesini duymaya başlayacaksınız. Patika, Himalayalar, şelale ve gittikçe yükselen yolda kendinizi Tibetli sığınmacılar gibi hissetmeye başlayabilirsiniz. Artık Dharamsala... Hindistan... Türkiye geride kalmaya başladı. Böyle bir trekking ortamını başka yerde bulamayabilirsiniz. Tadını çıkartmaya bakın. Birazdan ünlü Shiva Cafe’ye ulaşacaksınız. Burası, kayalar üzerinde gezginlerin yaptığı özgün resimler ve doğal güzelliği ile ziyaret edenleri büyüler.

Bhagsu
Trekking grubumuz şelale yolunda tırmanışta.

Shiva Cafe’de bir süre dinlendikten sonra, artık iyice yakınlarda olan şelaleye doğru yürümeye devam edebilirsiniz. Şelale, uzaktan küçük görünüyordu belki; ama yanına geldiğinizde o kadar da küçük olmadığını anlayacaksınız. Şelalede akan su baya serindir. Kış mevsiminde ise burası kar yağışı bile alır ve bu nedenle çok soğuk olur.

Shiva
Şelale bölgesi Dharamsala'nın en güzel yerlerinden biridir.

 

 

McLeodganj City Map
Dharamsala (Mc Leod Ganj) genel görünüş
Dharamsala ile ilgili video çekimlerimiz aşağıdadır.

Kalınacak Yerler ve Restoranlar
Dharamsala'da kalınacak yerler ve restoranlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için Hindistan Gezi Rehberi adlı kitabımızı edinmelisiniz.
 

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 221
» Toplam Gelen : 1395540
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 23
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala