.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

SAĞLIK

Yabancı bir ülkeye giden herkesin karşılaşacağı ilk önemli sorun bu ülkedeki mikrobik ortama adapte olma sorunu olacaktır. Bu konuda Hindistan belki de alışması en zor olan yerlerden biridir. Uzakdoğu ülkeleri arasında özellikle Hindistan ve Pakistan'ın hijyenik şartlarının çok iyi olmadığına dair pek çok şey duymuşsunuzdur. Ancak bu ülkeye giden birçok gezginde gözlemlediğimiz şey, herkesin, eninde sonunda ülkenin yerel koşullarına uyum gösterebildiğidir. Evet, bu ülke bizim alıştığımız temizlik standartlarının biraz dışındadır, ama kendi somut gerçeğini yaşamaktadır, turistlerin de yapması gereken şey bu standartlara biraz yaklaşmak olmalıdır.

Hindistan'a gelen herkesin ilk olarak mide - barsak parazitleri yönünden rahatsızlık geçirebileceğini söylemek yanlış olmaz. Çünkü buraya ilk kez gelen bir kişinin bu ortamdaki tür bakteri ve virüslere karşı bağışıklığı henüz yoktur. Bu bağışıklık kuruluncaya kadar barsak krampları ve ishal ile karşılaşılabilir. Bu durumda telaş etmeye gerek yoktur.

Bir deyişe göre "Hindistan’da insan bir günde ishal olur ve aynı günde iyileşir". Yanınızda ishal ilaçları getirdiyseniz bunları kullanabilirsiniz. Ayrıca burada bulunacak doğal tedavilerden de yararlanılabilir. Bizim deneyimlerimize göre ishale karşı en iyi ilaçlardan birisi bolca muz yemektir. Ayrıca Hindistan’ın her yerinde yoğurt kolaylıkla bulunur. Hintliler taze yoğurdun üzerine şeker dökerek yerler, siz ise sadesini isteyin (Yoğurt, Hindi dilinde 'Dahi' olarak söylenir). Eğer ishal şiddetli ise sütsüz çay -Siyah çay- için. Hatta çayın sadece deminden bolca için, bu da iyi gelir. Soğutulmamış Pepsi Cola'nın da etkili olduğu söylenmektedir. Acıktığınız zaman sokak satıcılarında rahatça bulabileceğiniz haşlanmış patatesten yiyebilirsiniz, tabii içine hiç baharat koyulmaması şartıyla. İshali ilaç yolu ile durdurmak isterseniz buradaki eczanelerden isteyin. Bu ülkede ilaçlar şişe ile değil, tane ile satılır.

Sıtma konusunda son yıllara kadar önemli aşamalar kaydedilmiştir. Sıtma olayları genelde Hindistan'ın güney eyaletlerinde ve sadece Muson yağmurları sırasında görülmektedir. Tedbir olarak kinin veya doktor tavsiyesine göre daha başka haplar alınabilir.

Kuduz da burada dikkat edilmesi gereken yaygın bir hastalıktır. Hindistan'da pek çok köpeğin ortalıkta başıboş dolaştığını göreceksiniz. Bunların ne derece sağlıklı olduğu da bilinmez. En iyisi bunlardan uzak durmaktır. Büyük şehirlerde önemli sayıda fare nüfusunun yaşadığı da tahmin edilmektedir. Özellikle istasyonlarda tren beklerken rayların arasına şöyle bir göz atın, mutlaka birçok fare göreceksiniz. Kuduzun yayılmasında farelerin önemli rol oynadığı bilinmektedir.

Sıcak Mevsim için tavsiyeler
Eğer ziyaretiniz muson yağmurları öncesi sıcak dönemde ise, bazı ek önlemler almalısınız. Birincisi çeşitli cilt kremleri, koruyucular ve güneş yağları kullanmalısınız. Çünkü, İçinde bulunduğunuz mikrobik ortam güneş yanıklarını kısa sürede tehlikeli yaralara çevirebilir.
İkinci olarak, günlük su içme miktarını mümkün olduğu kadar yüksek tutmalısınız. Eğer seyrek olarak çişe çıkar ve idrarınızın koyu sarı veya portakal rengi olduğunu görürseniz bu, aldığınız sıvının yetersiz olduğunu gösterir. Bu durumda süratle sıvı gıdalara yönelin ve bol su için. Pet şişelerde kapalı ambalajda satılan içme sularını kullanın. Ayrıca eczanelerde içme suyunu dezenfekte etmek için satılan klor tabletleri de acil durumlarda kullanılabilir.

Genel düşünceler
Sağlık konusunda son olarak genel tavsiyelerde bulunalım. Hindistan'da uzun süre kalacaksanız gitmeden önce dişçinize bir uğrayın. Gezdiğiniz yerlerdeki dişçi aletleri ve yapılan uygulamalar pek hoşunuza gitmeyebilir. Diş fırçalamada da temiz su kullanmak uygun bir tedbir olabilir. Gözlük kullanıyorsanız yanınızda yedek bir tane daha bulundursanız iyi olur.
Otelde odanızda kalırken ya da herhangi bir yerde dolaşırken çıplak ayakla gezmemelisiniz. Sıcak havalarda çorap giymek kesinlikle mümkün olmaz, terlik, sandalet ya da açık ayakkabı giyilmeli. Elinizde, ayağınızda oluşabilecek her çeşit yara, sıyrıntı veya çatlak dikkatle temizlenmeli ve eğer gerekiyorsa yara bantı ile kapatılmalıdır.

Yanınıza alacağınız küçük bir ecza kutusu acil durumlarda faydalı olacaktır. İlk yardım çantasında yara bantı, antiseptik, ıslak mendil ve ishal ilaçları ile içme suyu temizleyicileri bulundurulabilir.
Hindistan'a yaz aylarında özellikle de güneye gidiyorsanız sivrisinek problemi ile mutlaka karşılaşırsınız. Bizce bu sorunla başa çıkmanın en kesin yollarından birisi cibinlik kullanmaktır. Cibinliği Hindistan'ın her yerinden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Uçlarındaki uzantılara ip bağlayarak otel odanızda bu iş için hazırlanmış kancalara asmalısınız. İkinci çare, gene her yerde satılan sinek kaçırıcı kremlerden kullanmaktır. Bu kremlerin kokusu yalnız sinekleri değil insanları da kaçıracak kadar kuvvetlidir. Üçüncü çare ise yakıldığında sinekleri kovucu bir koku çıkartan bir tür tütsü kullanmaktır.
Son tavsiye olarak şunu söyleyelim. Köşe başlarında bulunan kulak temizleyicileri, diş tedavicileri, masajcılar gibi şarlatanlara uğramayın, sonuç zarar verici olabilir.

 

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 209
» Toplam Gelen : 1395528
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 25
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala