.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 


Budizm

Budizm'in temelleri, M.Ö. 500 yıllarında kuzey Hindistan'da bir prens olarak doğduktan sonra, hayattaki acıları sona erdirmek için bir yol bulmak amacıyla kırallığını terkeden ve uzun çalışmalar sonucunda aydınlanmaya ulaşan Siddharta Gautama tarafından atılmıştır. Siddartha Gautama'nın öğrencileri kendisini Buddha (Sanskrit dilinde : Farkında olan - aydınlanmış olan) olarak adlandırmıştır.

Budistler, Nirvana olarak bilinen "aydınlanma" nın tüm canlıların nihaî kurtuluşu olduğuna söylerler. Buda'nın öğretileri ise Dharma olarak adlandırılır. Buda dharma öğretilerinin olduğu gibi kabul edilmemesini söylemiş ve meditasyon gibi birçok zihinsel içe bakış yöntemleri ile doğrulanmasını istemiştir. İnançla değil, ancak kişisel deneyimleme ile bir üstün farkındalık durumu oluşturulabilir ve aydınlanmaya ulaşılabilir.

Budizm-Budist daha çok batıda kullanılan bir terim olup, öğreti Tibetçe de Nangpa (Tibetçe : içe bakan-içte araştıran) olarak isimlendirilmektedir. Bugün dünyada 500 milyon civarı Budist yaşamaktadır ve Budizm, Theravada, Mahayana ve Vajrayana olmak üzere üç büyük ekol halinde uygulanmaktadır. Bunlardan en eskisi bugün Tayland, Hindistan'ın bazı bölgeleri ve güney doğu asyada uygulanan Thevarada koludur. Çin, Tayvan, Japonya, Kore, ve Vietnamda Mahayana kolu uygulanmaktadır. Tibet, Hindistan, Çin ve Japonya'nın bazı bölgeleri ve orta asya Türk Cumhuriyetlerinde de Tantrik Budizm yada Vajrayana Budizm kolu uygulanmaktadır. Özde aynı Dharma yı paylaşan kollar arasında sadece ileri uygulamalarda ufak farklılıklar görülür.

Dharamsala'da Tibetli Budist Rahipler

Buda, başlangıçta aydınlanmaya ulaşmak için maddi dünyayı tamamen terketmeyi düşünüyordu. Fakat bu konuda aşırılığın insanı ilerletmediğini deneyimledi. Böylece, aşırı uçlardan uzak duran 'orta yol' öğretisini oluşturdu. Buda, tüm yaşamın iniş ve çıkışlar dolayısiyle de acılardan ibaret olduğunu ve bu acıların kaynağının ise şiddetli arzular ve bağımlılıklar olduğunu gösterdi. Buda'nın 'sekiz basamaklı yol'u izlendiğinde bu arzular ve bağımlılıklar aşılarak Nirvana'ya ulaşmak ve yeniden doğuştan (cyclic existence - devirdaim varoluş) kurtulmak mümkün olmaktadır. Kişiyi yeniden doğmaya sürükleyen yine kendi Karma'sıdır. Buda'ya göre Karma, kör bir kader değil sebep ve sonuç yasasının doğal bir sonucudur.

Kuzey Hindistan'da doğmuş olan Budizm, buradan Tibet, Orta Asya Türkleri, Çin, Kore, Japonya, Vietnam, Tayland ve Güney Asyaya yayılmıştır. Hindistan'da günümüzde beş milyon kadar Budist vardır.


buda heykeli
Bodhgaya'daki ünlü Buda Heykeli

Hindistan'da, Çin işgali altında bulunan Tibetten kaçan Budistlerin sığındıkları yer Dharamsala'dır. Dharamsala'daki Budistlerin canlı görüntülerini bizim kendi kamera çekimimizle görmek için aşağıdaki linke tıklayın. Hindistan Gezi Rehberi kitabımızı satın alırsanız hediye olarak verilen DVD üzerinde bu ve bunun gibi birçok Hindistan görüntüsünü yüksek çözünürlükte izleyebilirsiniz.

Ayrıca Dharamsala ve Budizm ile ilgili bir sitenin adresi şu :
http://www.dharamsala.web.tr

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 210
» Toplam Gelen : 1395529
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 26
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala