.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

GOA

TARİH
İLK ULAŞIM
PANJİM
ANJUNA
COLVA
PALOLEM


Tarih

Gezginleri Hindistan’a çeken ilk neden kültürel zenginlik ve tarihi doku sayılabilir. İkinci sırada dağcılık ve kış sporları yer alıyor diyebiliriz. Bunların yanı sıra Hindistan’ın mükemmel plajları ve muson mevsimi dışında kalan uzun bir zaman diliminde yüzmeye uygun tertemiz bir denize sahip olduğunu biliyor muydunuz? Goa eyaleti işte bütün bu güzellikleri içinde barındırır. Goa, uzun yıllar, Portekiz’in sömürgesi olarak kaldıktan sonra Hindistan’a ancak 1961 yılında katılmıştır. Burada Akdeniz-Hristiyan-Latin kültürünün karışımını çok net bir şekilde gözleyebilirsiniz. Goa’da düşük bütçelere uygun, tadına doyulmaz deniz tatili imkanlarını bulabilirsiniz.

Goa, Portekiz İmparatorluğu’nun doğudaki başşehriydi ve Lizbon ile aynı ayrıcalıklara sahipti. 1575 – 1600 yılları arası Goa için “Altın Yıllar” olarak tanımlanmıştır. Ancak Hollanda’nın deniz ticaretinde üstünlük sağlamasıyla bu dönem sona erdi. 1680 yılında Moğollar’ın bölgeye saldırıları ve kolera salgını gibi nedenlerle Eski Goa’daki başkent, önce Margao’ya (Madgaon), sonra 1759 yılında Panaji’ye taşındı.

Hindistan, 1945 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra Portekiz, Goa eyaletini ve Daman ve Diu adalarını elinde tutuyordu. 1955 yılında Satyagrahi’ler (şiddet karşıtı göstericiler) Goa’ya girmeye çalıştı ama Portekizli’ler tarafından sınır dışı edildiler. Daha büyük sayıda toplanıp tekrar gösteri yapan Satyagrahi’lerle Portekiz askerleri arasında çatışma çıktı, ölen ve yaralananlar oldu. 1961 yılında Hint ordusu Goa’yı denizden de kuşatarak baskı uyguladı ve Portekiz, 450 yıllık hükümdarlıktan sonra eyaleti teslim etmeye razı oldu.

Goa State MapTrenle Varış


Goa’ya ilk gelişiniz trenle olursa, Goa’nın bir eyalet ismi olduğunu ve Goa isminde herhangi bir tren istasyonu bulunmadığını önemle belirtelim. Mumbai - Delhi yönünden ve Kerala - Karnataka yönünden gelen trenlerin durduğu ana durak; Madgaon tren istasyonudur. Burası Güney Goa’dadır ve Panjim’e 50 km, en yakın plaj olan Colva’ya 5 km, Palolem’e 40 km uzaklıktadır. Mumbai ve Delhi yönünden gelip Anjuna ve Kuzey Goa bölgesine gitmek isteyenler; Madgaon’dan 45 dakika kadar önce yer alan Thivim istasyonunda trenden inmelidir. Buradan, Mapusa kasabasına kadar rikşa ile gidip, Mapusa’dan otobüsle kuzey Goa’da istedikleri plaja ulaşabilir.


Uçakla Varış
Goa’nın havaalanı Dabolim’e indiğinizde kapı önündeki taksilerle istediğiniz plaj bölgesine gidebilirsiniz. Burada da Pre-Paid sisteminden fiş alarak taksiye binmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece taksi şöförüyle pazarlık yapma zorluğu veya kandırılma riski kalmayacaktır.

Panjim City MapPanjim (Panaji)


Portekizliler, Goa’da üç şehir kurmuştur. Goa Velha (Old Goa), Panjim (New Goa) ve Margao (Madgaon). Panjim, Old Goa’nın banliyösü gibidir ve Mandovi nehrinin denize açılan ağzında sahilin bir tarafında kuruludur. Burada Archbishop’un sarayı, modern bir liman, hükümet binaları ve alışveriş merkezleri bulunur. Panjim, bir eyalet merkezi olmasına rağmen, burada soğuk resmi binalar yerine bir tatil beldesinin yumuşaklığı ve sükuneti deneyimlenir.

Panjimden ne almalı sorusuna cevap: Bizde Kaju Fıstığı diye bilinen “Cashew Nuts”tır. Goa’nın en önemli ürünü olarak satılan bu fıstıklar genellikle kavrulmamıştır. Türkiye’ye dönene dek tazeliğini korumasını istiyorsanız, kavrulmuş (roasted) fıstıkları tercih etmenizi öneririz. Bizde kilosu 25 YTL kadar olan Kaju fıstıklarının en kalitelisini Panjimde 350 Rupi / Kg (yaklaşık 10 YTL’ye) alabilirsiniz.
İkinci bir önerimiz ise gene bir Goa özel ürünü olan Bebinca tatlısıdır. Hindistan cevizi, süt ve un karışımı olan bu tatlı, lokantalarda günlük olarak hazırlanır ve hemen tüketilir. Uzun süre dayanacak şekilde paketlenmiş olan Bebinca’lardan da birkaç paket alabilirsiniz.

Panjim'de Mandovi nehri boyunca yer alan Devanand Bandodkar Mar caddesi, Mandovi Köprüsüne kadar uzanır. Bu cadde, aynı zamanda nehir ağzından denize kadar giden kordon boyunu oluşturur.

Mandovi nehri üzerindeki köprünün ayaklarından birinde nehir ve denizde tur yapan tekneler hazır beklemektedir. Bu tekneler akşam üzeri günşeş batmaya başladığında denize açılarak gün batımı gözlemi yapmaya gider. Bu gözlem sırasında teknelerde yer alan küçük sahnelerde dans ve müzik gösterileri sunulur. Kişi başı 100 Rupi ödeyin bu turlardan birine mutlaka katılın. Sunulan müzik “GOA MÜZİĞİ" denilen bir tarzdır. Bu müzikte Portekiz ve Akdeniz müziğinin Hint müziğiyle ilginç bir karışımını görerek şaşırabilirsiniz.
Tekne turuna ve sunulan müziğe ait bizim video çekimlerimiz aşağıdaki linktedir.

İlgili aramalar: amatör - panjim -  panjim -   hindistan -   zafer bozkaya


Şehrin içine doğru öncelikle Idalcao Palace binasını göreceksiniz. Burası bir zamanlar Adil Şah hanedanının kalesiydi. Portekizliler, 1615 yılında burayı restore etmiş ve Valilik Sarayı olarak kullanmışlar. 1843 yılında Sekreterlik olmuş ve günümüzde Bölge Pasaport Ofisidir.

Bu binanın yanında Abbe Faria isimli bir hipnozcunun heykeli var. Bu kadın, Calangute yakınlarında doğmuş, 15 yaşında Lizbon’a gitmiş ve bir daha Goa’ya hiç dönmemiş. Rahibe olarak yaşamını sürdürmüş ama Hipnotizma konusunda Paris’te verdiği konferanslarla dikkatleri çekmiş, bu konunun uzmanı bir kişi. Aslen Goa’lı olması nedeniyle burada önem verilen bir kişilik.

hypnosis
Abbe Faria'nın ilginç heykeli


Az ilerde Braganza Enstitüsünü görebilirsiniz. Mavi çinilerle kaplı girişinde Goa’daki Portekiz koloni günlerini hatırlatan bir sunum var. 3 metre kadar büyüklükteki panellerde Portekizli ünlü şair Camoes’in çeşitli şiirleri üzerine Goa manzaraları yer almış.

Kubbesi yıkılmış durumdaki Jama Masjid (Cuma Camisi) Panjim’deki ender islami yapıdan biridir ve 18. yüzyıla aittir.

Bembeyaz yapısıyla, şehre hakim bir yamaçta yer alan Church of Immaculate Conception adlı kilise, hemen dikkatinizi çekecektir. Bu kilise, 1541 yılında yapılmış ve 1619 yılına kadar birkaç kez restore edilip büyütülmüştür. Panjim’deki en büyük ve en önemli kilisedir. Portekiz Barok tarzının bir örneğidir. Kilisenin çanı, Old Goa’da Augustinian Manastırı yıkılınca oradan getirilmiştir ve Goa’daki en büyük ikinci çandır.

immaculate
Immaculate kilisesi


Panjim’in ara sokaklarında dolaştığınızda, pencereleri dekoratif süslü demirlerle bezeli evler ve cam kenarlarındaki saksılar size bir Akdeniz kentini anımsatabilir. Kuzey ve doğu Hindistan’da kadınlar Sari ve Şalvar Kamiz (Pencabi) tarzı giyinirken, Goa kadınları etek – bluz ve tek parça (batı tipi) elbiseler giyer. Bu da size yine bir Avrupa kentindeymişsiniz duygusunu yaşatacaktır.

ev
Bir Goa evi


Panjim içinden bineceğiniz dolmuşlarla Miramar Beach (plaj bölgesi) ve Dona Paula (plaj ve tatil bölgesi) ne gidebilirsiniz. Miramar plajı, açık deniz kıyısında olduğundan hiç kirlenmemiştir, rahatlıkla denize girebilirsiniz. 7 km. kadar ilerideki Dona Paula‘da konaklamanız mümkündür.

Miramar Sahili
Goadaki bir çok sahil gibi çok uzun kumsalı olan bir plaj bölgesidir. Plajın uzunluğu 2 km. kadardır. Panjim’in kalabalığından geçici bir süre için kurtulmak ve sahilden güneşin batışını izlemek için en kolay ulaşılacak olan yer burasıdır. Kadamba Bus Stand’den kalkan minibüslerle buraya gelebilirsiniz. Minibüslere Panjimin ana caddesindeki herhangi bir noktadan da binebilirsiniz.

miramar
Miramar Sahilinde bir kiliseDona Paula
Panjim’in 9 km. kadar güneyindedir. Plajının kalitesiyle dikkati çekiyor. Buradaki yüksekçe tepenin üzerine çıktığınızda bir yanda Miramar Sahilini bir yanda da Mormugao Körfezini görebilirsiniz. Tepede bulunan Raj Bhavan isimli bina Goa, Daman ve Diu eyalet valisinin resmî ikamet yeridir. http://www.rajbhavan.org adresinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Old Goa
Bijapur Krallığının ikinci merkezi olarak kurulmuş eski bir yerleşim yeridir. Günümüze Bijapur dönemine ait herhangi bir kalıntı kalmamıştır. Ancak, daha sonraki Hıristiyan döneminde, özellikle 16. Yüzyılın ortalarında St. Franzis Xavier’in ve Albuquerque’in çabalarıyla burada yapılan kiliseler ve katedrallerle Old Goa tarihinin altın çağını yaşamıştır.

Old Goa Map


Old Goa, çevresinde surları ve Mandovi nehri kenarındaki rıhtımıyla yönetim ve ticaret merkezi olmuştu. Old Goa’daki önemli yapıları şöyle sıralayabiliriz.

Se Katedrali
Old Goa’daki en büyük katedraldir. 1562 yılında Kral Dom Sebastio döneminde yapılmaya başlanmış ve 1619’da tamamlanmıştır. Sunak bölümünün yapımı 1652 yılına kadar gecikmiş, tapınağın masrafları, hazinenin yetersiz kalması nedeniyle Kral’ın şahsi zenginliklerinin elden çıkartılmasıyla ancak bitirilebilmiştir.

Goa
Se Katedrali içerden görünüşü


Se Katedrali, mimari yönden Portekiz - Gotik sanatının bir ürünüdür ve dış yapısı Tuscan, iç yapısı ise Korint ekolüne aittir. Orijinal yapıdaki iki kuleden biri 1776 yılında çökmüştür. İkinci kuledeki çan, Goa’daki en büyük çandır ve canlı, parlak sesi nedeniyle “Altın Çan” diye adlandırılmaktadır.

se
Se Katedrali içerden görünüşü


Ana tapınak, İskenderiye’li azize Katerina’ya adanmıştır, duvarlarda bu azizenin yaşamı ve şehit edilişine ait sahneler resmedilmiştir.

Katedralin hemen yanındaki Engizisyon Sarayı, ortaçağ karanlığının ünlü mahkemelerinin yapıldığı yerdi. Yeraltında yapılmış zindanıyla tam bir cezaevidir. 1561 - 1774 yıllları arasında burada toplam 160 bin dava görülmüş, 1814 yılında ise Engizisyon mahkemeleri yasaklanmıştır.

katedral
Müze ve Se Katedrali birlikte görünümü


Convent of St. Francis of Asisi
Günümüzde Arkeoloji müzesi olarak kullanılıyor. Buraya kadar gelmişken bu müzeyi görmeden gitmeyin. Müzenin ilk katında Goa’da şimdiye kadar görev yapmış tüm Portekizli valilerin yağlıboya tabloları yer alıyor. Bu tablolar arasında Vasco da Gama, Albuqerque gibi tarihi isimleri görebilirsiniz.

vasco
Vasco da Gama'nın tablosu Old Goa müzesindeki önemli eserlerden birisidir.Professed House ve Bom Jesus’un Basilica’sı
UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış olan Bom Jesus’un Basilica’sı bütün Roma Katolik dünyasınca tanınan ünlü bir kilisedir. Basilica, Portekiz’in uzakdoğudaki kolonilerinde Hristiyanlığı yayma çabası içinde 1541 yılında ölen Aziz Fransis Xavier’in türbesini ve ölüevini içermektedir. Cizvit öğretinin kurucusu Aziz İgnatius Loyola’nın bir öğrencisi olan Aziz Xavier, Hristiyanlığı yaymak üzere doğuya yaptığı gezilerinde efsaneler yaratmış ve mucizevi sonuçlar elde etmiştir.

basilica
Bom Jesus Basilica'sı


1542 yılında Goa’ya gelen Aziz Xavier, 1552 yılında Japonya’da bulunduğu sırada ölmüştür. Aziz Xavier’in cenazesi daha sonra Malaka’ya götürülmüş ve buradaki bir kiliseye yerleştirilmiştir. 1554 yılında öğrencileri saygı sunma gerekçesiyle mezarı açma izni almışlar. Cesedin hala bozulmamış olduğunu görünce Goa’ya gönderilmesine karar verilmiş. Cenaze, 1613 yılında Professed House’a ve daha sonra Bom Jesus Basilica’sına yerleştirilmiştir. Cenaze, bu tarihten sonra her 10 yılda bir Aziz Xavier’in ölüm tarihinde halkın ziyaretine açılmaktadır.

Aziz’in cenazesi artık eskisi gibi bütün durumda değildir. Malaka’daki mezarın fazla küçük olması nedeniyle cesedin boynu kırılmıştır. 1554 yılında Aziz’den bir hatıra almaya çalışan bir kadın, cesedin bir başparmağını kopartmıştır. 1615 yılında cesedin sağ elinin bir parçası kesilerek incelenmek ve sergilenmek üzere Roma’ya gönderilmiştir. Elin geri kalan kısmı da daha sonra Japonya’daki Cizvitlere gönderilmiştir.

basilica
Basilica'daki Lahit


Goa’da Aziz Xavier’in anısına her on yılda bir büyük bir festival yapılmaktadır. Bundan başka her yıl 3 Aralık tarihinde başka bir bayram daha kutlanır. Old Goa, bu bayram sırasında yiyecek içecek satan tezgahları, bira ve şarapçıları, balonları, çatapatları ve havai fişekleri ile büyük bir şenlik yaşar. Bütün Goa’dan ve Hindistan’ın uzak yerlerinden gelen binlerce Hacı adayı Basilica’nın çevresindeki boşluk alanda kamp kurar.

Zengin bir dış görünümü olan tapınağın iç yapısı, genellikle sade ve basit döşenmiştir. Kilise, 1594 ile 1605 yılları arasında yapılmıştır. Kilise’de en çok ilgi çeken yer olan Aziz Xavier’in türbesi 1698 yılında ancak tamamlanabilmiştir. Cesetten kalan kalıntılar, bir zamanlar mücevherlerle süslenmiş olan gümüş bir koruyucu içindedir. Türbe bölümünün duvarlarını boydan boya kaplayan resimlerde azizin yapmış olduğu seyahatler gösteriliyor.


Old Goa ile Panjim arasında minibüslerle ulaşımın süresi 45 dakika, ücreti 16 Rupidir.


Bom Jesus Basilicasının bizim kameramızla görüntüleri aşağıdaki linktedir.

İlgili aramalar: amatör - old goa -  old goa -   hindistan -   zafer bozkayaKuzey Goa
Goa’nın kuzeyindeki önemli plajlar Calangute, Anjuna ve Harambol’dur.
North Goa Map


Calangute ve Baga
Çok ince kumu, tertemiz denizi, küçük guest house ve otelleri ile hoş bir yerdir. Yerli turistlerin yoğunlukta olduğu Calangut’ta aşırı kalabalıktan rahatsız olmamak şartıyla en ucuz konaklama ve yemek yeme imkanını bulabilirsiniz. Burası, Baga ile birlikte düşünüldüğünde 4 kilometreyi bulan uzun bir plaj bölgesidir. Mapusa’dan yerel otobüsle 20 dakika uzaklıktadır, otobüs bileti 4 Rupi. Panjim’den kalkan otobüsler ise 35 dakikada gelir ve ücreti 5 Rupidir.

Calangute plajında ve denizde taşlı yer hiç yoktur. Rahat bir deniz tatili için ideal bir yerdir. Ancak plajda yaşanan yoğun kalabalıkta, masajcılar, yer fıstığı, muz ve meyve satanlar ve fal bakanlarla sık sık karşılaşacaksınız. Plajda voleybol ve kriket oynayanlar da çok oluyor.

Portekizliler zamanında Goalılar musonlar öncesi Calangute plajlarına gelir ve yaz mevsimini karşılamaya hazırlanırdı. Muson öncesi hava sıcaklığının yükselmeye başladığı dönem, ilkbaharın artık bittiğini gösterirdi. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra 60’lı yıllarda uzun saçlı Hippiler ucuz “Feni” ve kaliteli “Charas” tatmak için bu sahilleri doldurmaya başladılar. Buradaki özgürlük ortamında çiçek çocukları Hippiler bu sahilde ilk Nudism - Çıplak dolaşma denemeleri yapmaya başladılar. Yerel halk için bu bir sorun değildi, ama Hippi döneminin sonunda denize çıplak girmek tamamen yasaklandı.

Calangute plajları, artık hippilerin değil yerel Hintlilerin gözdesi durumunda. Dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi burada da turizm endüstrisi çevreyi korumayı fazla düşünmeden sadece para kazanmaya bakıyor ve Calangute’ta artık tatil siteleri, yüksek apartmanlar ve dev yapılarıyla dört yıldızlı oteller yükseliyor. Bunun sonucunda batılı turistler ve gezginler Calangute’tan uzaklaştı, Anjuna, Arambol ve Palolem sahillerine doğru yöneldi.
Anjuna veya Calangute’ta kalıyorsanız bir veya birkaç günlük süreyle motorsiklet veya scooter kiralayın ve bununla çevrede rahatça dolaşın.

Calangute ve Baga sahillerinde motorsikletinizi sürdükten sonra daha güneye ve Candolim yönüne gidin. Candolim’deki Fort Aquada da görülmeye değer. Bir günlük bir motorsiklet gezisiyle Anjuna’dan yola çıkarak Baga, Calangute, Candolim ve Fort Aquada gezisi yapabilirsiniz. Motorsikletlerin günlük kirası 150 Rupi, kullanmak için ehliyet gerekmiyor. Ana yollara çıkmazsanız yoğun trafikle karşılaşmazsınız. Motorsikletin yakıtını sizin ödemeniz gerekiyor. Ama bu da bir günde 100 Rupiyi geçmiyor. Motorsiklete isterseniz iki kişi de binebilirsiniz. Bu kadar ucuz fiyata, keyifli bir şekilde, bir çok plajı görme ve gezme fırsatını kaçırmayın.

Anjuna


Mapusa’ya geldikten sonra bineceğiniz dolmuş, sizi Anjuna’nın merkez otobüs durağında bırakır. Burası, bir çok gezginin Goa’da görülecek yerler listesinde 1 numarada yer almaktadır. Burada geceleri Full-Moon (Dolunay) partileri yapılır. Partilerde “Goa Trance” adlı müzikle sabahlara kadar dans edilir. Çarşamba günleri Flea Market mutlaka gezilir, motorsiklet kiralanarak çevre gezilir ve tabii ki altın sarısı kumsallarda deniz tatili yapılır.

anjuna
Anjuna Plajı


anjuna city map

Anjuna’da turist mevsimi Kasım başında başlar ve Mart sonuna kadar sürer. Birçok gezginin Anjuna’ya gelince gezginlikten vazgeçip ev kiraladığını ve 2 - 3 ay gibi sürelerle burada kaldıklarını belirtelim. Noel ve Yeni yıl dönemlerinde ve Panjim’de festival olduğu zamanlarda Anjuna’da kalacak yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Ayrıca çarşamba günleri kurulan Flea Market sırasında da Anjuna çok kalabalık olur.

anjuna.
Anjuna PlajıAnjuna’ya gelen turistlerin profilinde son yıllarda değişiklik olmaya başlamıştır. Birçok batılı turistin yanında Japon, Koreli ve İsrailli’ler artış göstermiştir. Birçok kişiyi rahatsız edici davranışlarıyla İsrailli’ler bölgede istenmeyen kişiler durumuna düşmüştür. Gece partilerinde en çok gürültüyü çıkartanlar onlardır. Parti sonrasında sarhoş şekilde sokaklarda dolaşanlar, plajlarda frizbi uçuran, grup halinde voleybol oynayanlar da onlardır. Çevredeki restoranlardaki menülerde İsrail yemekleri, çoktan beridir yerini almış durumda. Bazı otellerin isim ve yön levhalarında İsrail alfabesiyle yazılmış yazılar da görülüyor. Anjuna’daki bu değişime siz nasıl tepki vereceksiniz acaba?

Flea Market
Plajın güney ucundaki hindistancevizi ağaçlarının altındaki kısmen ağaçsız bir bölgede her çarşamba günü Anjuna’nın ünlü Flea Marketi - Bit Pazarı kurulur. Bu Marketi ilk oluşturan 68 kuşağı hippileri zamanında burası; bir araya gelinip, chulum çekilen, gitar çalıp şarkı söylenen ve küçük çaplı alışveriş yapılan bir yerdi. Sanki sahnesi olmayan bir rock konseri mekanı gibiydi. Artık bir açık hava pazarı haline gelmiş durumda. Bu pazarda satıcıların yerleri kiralanmakta, uyuşturucu tamamen yasak, bölgeye motorlu araç girişi kesilmiş durumda. Buraya dilencilerin bile giriş ücreti ödediği söyleniyor.

Hindistan’ın hemen hemen bütün eyaletlerinden gelen el işlerinin bu işin ticaretini yapanlar tarafından sunulduğu bir pazar burası. Bu kadar geniş coğrafyanın bütün ürünlerini bir arada görmek için iyi bir fırsat. Ancak fiyatlar genellikle yüksek ve çok iyi pazarlık yapmak gerekiyor. Batılılardan Goa’da yerleşik olanlar, ev yapımı pasta ve kurabiyeler satıyor. Hindistan’da gezip motorsikletini satmak isteyenler ile bir motorsiklet alıp Hindistan’da dolaşmak isteyenlerin buluştuğu yer de burası.

Bu markette hiçbir şey almasanız bile bir köşede oturup önünüzden geçen sahte sadhuları, yılan oynatıcıları, el falına bakanları, cambazları ve müzisyenleri seyretmek ilginç bir deneyim olacaktır.

COLVA


Madgaon’a tren ile ulaştığınızda istasyonun çıkışında Pre-Paid taksi durağını göreceksiniz. Güney Goa’da konaklayacak sakin bir yer arıyorsanız Palolem’e gitmenizi tavsiye ederiz. Ancak 35 km. uzaklıkta olan Palolem’e taksiler 600 Rupi’ye gittikleri için, önce yakındaki Colva plajına gider, bir veya birkaç gün burada kaldıktan ve çevreye alıştıktan sonra yerel araçlarla Palolem’e geçebilirsiniz.

colva
Colva Plajı


Colva sahili Margao’nun 6 km. kadar batısındadır. En kuzeyde, Mormugao (Panjim) den başlayan kumsal, hiçbir kesintiye uğramadan güneydeki Cape Rama’ya kadar uzanır. Bu uzun kumsalda Colva’nın nerede başlayıp nerede bittiğini tam olarak anlamak da mümkün değildir.

Kumsal şeridinin hemen arkası, yoğun hindistancevizi ormanları ile kaplıdır. Yer yer görülen balıkçı kulübeleri, tekneler, tek tük cafeler, çay ve gazoz satıcılarının barakaları dışında başka yapı yoktur. Buna rağmen bazı beton yapılaşmalar kumsaldan görülecek kadar yakına gelmiş durumdadır. Sahil, bazen kalabalık oluyor ama göz alabildiğine uzanan bu kumsalda herkese yetecek kadar yer var. Bu durum, haftasonları yerli turistlerin gelişiyle biraz değişiyor.

Son zamanlarda denizde jet ski veya paragliding yapanlara rastlanılsa da, Colva, aslında sakin, huzurlu ve rahat bir atmosfer sunuyor.

Palolem


Madgaon tren istasyonundan indikten sonra hemen Pre-Paid taksi ile Palolem köyüne gelmeyi seçmiş olabilirsiniz. Taksi ücreti 600 Rupi gibi yüksek bir rakamdır. İsterseniz Madgaon’a kadar gidip köy otobüsüne binebilirsiniz. Kişi başı 16 Rupiye 1.5 saat içinde Palolem’e ulaşırsınız.

South Goa Map

 

palolem
Palolem Plajı

 

palolem
palolemPalolem, yarım ay şeklinde harika bir plajdır. Sırtçantalı turistlerin Goa’daki en popüler yeridir. Yarım ay şeklinde dediğimiz koyu küçük bir yer zannetmeyin! Bir ucundan diğerine yürüyerek ancak 2 saatte ulaşırsınız. Tüm koy, altın sarısı kumuyla geniş bir plajdır. Plajın arkasında hindistan cevizi ağaçları ormanı ve bu ormanın içine serpiştirilmiş bambu kulübeler şeklinde inşa edilmiş oteller bulunur. Bu otellerde konaklama şartları aşağı yukarı aynıdır. Odalarda banyo ve tuvalet yoktur. Genellikle ortak banyo kullanılır. Odalarda bir yatak, bir pervane ve belki bambu bir sandalye bulunur. Ancak plajın ve sahilin güzelliği odaların basit şartlarını unutturacaktır.

dukan
Palolem'de bir dükkan, üst katı ise oteliniz!


Palolem’de geçireceğiniz birkaç gün bile size huzur getirecek, belki de buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Palolem sahilinin bizim video kameramızla çekimini aşağıdaki linkte görebilirsiniz.otel
Palolem'de Restoran!


Palolem’in grup turlarından uzak, sadece bireysel gezginlerin durağı olması nedeniyle burası asla turistik bir yer haline gelmemiştir. Aslında küçük bir balıkçı köyü olan Palolem, yıllardır otantik halini koruyabilmiştir. Sahil boyunca yapılaşma olmaması ve sadece coco hut denilen bambu kulübe tipi otellerin burasının standardı olması da üst gelir düzeyindeki grup turlarını buradan uzakta tutmuştur.

otel
Palolem'de bir Otel!

Kalınacak Yerler ve Restoranlar
Goa'da kalınacak yerler ve restoranlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için Hindistan Gezi Rehberi adlı kitabımızı edinmelisiniz. 

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 211
» Toplam Gelen : 1395530
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 22
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala