.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

HARİDVAR

Turumuza Rishikesh’den önce ulaşacağınız büyük şehir olan Haridwar’dan devam ediyoruz.

Hindu dininin en kutsal yerlerinden biri olan Haridwar’a hacılar, yılın her döneminde Ganj nehrinde yıkanarak arınmak için gelirler. Burada Ganj nehri, Ganj Ovası’na yeni dökülmüştür ve dağlardan getirdiği tazeliğini ve temizliğini korumaktadır. Ganj’ın suyu burada oldukça soğuktur.

Tren istasyonundan şehre geldiğinizde eşyalarınızı istasyonun emanetine (Cloak Room) bırakarak rahatlayın, bisiklet rikşaya binerek Har-Ki-Pairi Ghatına gidin. Burası günün her saati kalabalıktır ve her an kutsal Ganj banyosu yapanlarla doludur. Ganj’ın akıntısının kuvvetli olması nedeniyle suya girenlerin tutunabilmesi için koyulmuş sıra sıra zincirleri mutlaka görürsünüz. Aynı zamanda köprünün altında bulunan daha büyük bir zincir dikkat çeker. Bu zincir, akıntıya kapılanların tutunabilmesi için yapılmıştır. Ganj nehrine hiç olmazsa ayağımı sokayım diye düşünürseniz bunu yapın, ancak ayağınız çıplak olmalı, terlikle veya tokyo ile Ganj nehrini kirletemezsiniz!

Haridwar’ın ana caddesi Railway Road’tur. Bu yol, Ganj nehrine paralel şekilde uzanır. Tren istasyonunun hemen önünde Otobüs Terminali ve taksi durağı bulunur.

Haridwar City Map

Shiva Heykeli
Nehrin karşı kıyısında yaklaşık 1 kilometre uzakta dev bir Şiva heykeli uzakta bile heybetli görünümüyle sizi karşılar. Şiva’nın ormandaki klasik duruşunu gösteren heykel, sırtını Haridwar’a yüzünü ise Himalayalara dönmüştür. Elinde üç çatallı mızrağı, boynunda kobra yılanı ile Mudra (kutsama) hareketi yapmaktadır.

Shiva
Shiva Heykeli, yüzünü Himalaya dağlarına dönmüş durumda.Ashramlar
Kutsal Haridwar, Hindu dininin yüzlerce değişik inanışına ve onların aşramlarına ev sahipliği yapmaktadır. Burada Hindu dininin bütün Gurularının ve inanışlarının aşramlarını -dergâhlarını- bulabilirsiniz.

Kumbh Mela
Har-Ki-Pairi’nin karşı tarafında bulunan büyük arazi burada yapılan Kumbh Mela festivalleri içindir. Her 12 yılda bir Maha Kumbh Mela törenleri Haridwar’da yapılır. Ayrıca her 4 yılda bir ve her iki yılda bir yapılan Ardha (yarım) Kumbh Mela’nın da yeri Haridwar’dır. 2001 yılında yapılan Maha Kumbh Mela sırasında buraya 12 milyon kişinin geldiği tahmin edilmektedir. Kumbh Mela’nın yapıldığı öteki yerler Allahabad, Nasik ve Ujjain’dir.
Haridwar tam vejeteryan bir kenttir ve restoranlarında hiç bir et ve et ürünü bulmanız mümkün değildir. Dahası bazı Hindu inanışlarına göre yenmesi yasak olan soğan ve sarmısak da yemeklerde kullanılmaz.

Teleferik
Haridwar’ın yaslandığı tepede Mansa Devi Tapınağı vardır. Hindu hacıların mutlaka ziyaret etmeleri gereken tapınaklardan birisi burasıdır. Ekonomik durumu iyi olanlar teleferikle çıkarken, yaya olarak çıkanların çokluğuna hayret edeceksiniz. Hatta, kimileri buraya özellikle çıplak ayakla tırmanmaktadır.
Tepeye çıkmak için teleferik kullanın, teleferikler dört kişiliktir. Tepedeki tapınak size pek fazla ilginç gelmeyebilir ama vadinin ve Ganj nehrinin manzarasını yüksekten izlemek hoş. Bu sırada etrafınızda bulunan maymunlara dikkat edin. Elinizde yiyecek taşıyorsanız onu almak için size saldırabilirler. Bu maymunlar vahşidir ve zaman zaman tehlikeli olabilirler.

haridvar
Teleferikten Haridvar manzarası


Har-ki Pairi
Haridwar şehrinin kalbi, akşamları Aarti töreni saatlerinde çok kalabalık olan bir yer. Burada bulunan çok eski Shiva tapınağı ve Ganj tapınağı bütün Hindu hacıları buraya çekiyor. Günün her saatinde faal ve kalabalık olan Har-ki Pairi’de hiç bir şey yapmadan sadece gelip geçeni seyretseniz inanılmaz görüntüler göreceğiniz muhakkak. Bir çok Yogi, Sadhu, ermiş, Ashram öğrencisi, köylü, her yaştan insan, buradan gelir ve geçer.

haridwar
Rahipler, mantralar okuyarak ve kutsal işaretler çizerek ziyaretçilerin ruhlarını günahlarından arındırıyor.


Ganj kıyısında kurulmuş platformlarda masajcılar, uzak yerlerden, belki trenin en alt sınıfında, belki de köy otobüsüyle gelmiş kişilerin yorgun bedenlerini dinlendirmek için hazır bekliyorlar.
Haridwar'a ilk kez gelip hacı olanlar için en önemli ritüellerden biri saçlarını ustura ile kazıtmaktır. Bu sayede sokaklarda ayaküstü saç kesen berberler her zaman yoğun bir tempoyla çalışırlar ve iyi kazanç sağlarlar.

Barber
Haridvarda berberler iyi iş yapar.


Köprünün altında bir köşede kalın kalın defterleri karıştırıp duran katipleri ve onların önünde bekleşen köylüleri görebilirsiniz. Bu katipler, yüzlerce yıllık kayıtları tutan kastın üyeleridir. Haridwar’a gelen her Hindu, bu kayıtlardan babasının, dedesinin ve daha eski akrabalarının buraya gelmiş olduğunu bulup soyağacına kendisini de kaydettirmek zorundadır. Böyle yapmazsa ziyareti geçersiz sayılır.

Ganga Aarti
Haridwar’da akşam güneşinin batışı sırasındaki Aarti törenlerini mutlaka izleyin. Saat 18.30 sıralarında Har-Ki-Pairi’de yüzlerce kişinin toplandığını göreceksiniz. Bu kalabalıkta töreni iyi bir yerden izleyebilmek için Ganj’ın kenarında yer kapmakta fayda vardır.
Ganj Nehrinin Hindu mitolojisindeki önemli yeri bir yana, ülkenin su ihtiyacını karşılaması nedeniyle de büyük bir önemi vardır. Hindular her gün batımında Ganj’a olan şükranlarını, törenlerle ifade ediyorlar. Bu tören, davul ve çan sesleriyle başlıyor. Hintliler bu seslerle tanrılara haber verdiklerini, onları uyardıklarını düşünüyorlar. Sonra ilahiler okunmaya başlıyor. Bu sırada ellerinde büyük şamdanlarda onlarca mum taşıyan iki genç, evrenin iki temel yapısı olan ateşi ve suyu birarada kutsuyor.

haridwar
haridvar2

Haridvarda Ganga Aarti törenleri başlarken büyük bir kalabalık toplanır.


Hava yavaş yavaş kararırken Ganj nehrine bırakılan mumların ışığı çok güzel bir manzara oluşturuyor. Dileği olan Hintliler, Diya ismi verilen ve ağaç yapraklarından yapılma küçük kayıklar hazırlıyorlar. Bunların içine, bir miktar çiçek yaprağı ile bir mum yakıp, Ganj’a salıveriyorlar. Ganj’ın dalgaları kayığı devirip yutana kadar gözleriyle takip ediyorlar, mumun alevi sönmeyip gittikçe dileklerinin gerçekleşeceğine inanıyorlar. Bu sırada oluşan görüntü ise müthiş; davulların ve çanların temposu artmış, ilahiler hep bir ağızdan okunmakta, bazen davulların, bazen ilahinin melodisi öne çıkmakta, şamdanların içindeki yüzlerce mumun ışığı Ganj’ı aydınlatmakta, bu arada küçük kayıkların içindeki mum ışıkları da Ganj’ın içinde bir yanıp bir sönen ateşböceklerini hatırlatmaktadır.

 

divya
Ganja bırakılacak Sunu'lar hazır,


Törenin sonunda Ganga Aarti ilahisi hep bir ağızdan okunur. Bu melodi, size tanıdık gelebilir. Evet Haridwar’da bütün gün boyunca her yerde duyduğunuz ezgi buydu. Bu şarkının ismi : “Om Jai Gange Mata”dır.

aarti
aarti
Aarti töreni biterken böyle bir görünüm oluşuyor.


Haridwar çarşıları
Aarti töreni bittiğinde artık gece olmuştur. Törenden dağılan kalabalığın akış yönüne doğru kendinizi bırakın. Haridwarın dar sokaklarında rengarenk ışıklarıyla Bara Bazar isimli çarşı sizi bekliyor. Bu çarşıda neler yok ki? Her türlü dini obje, resim, biblo, tütsüler, her türlü plastik malzeme, mutfak malzemeleri, çiçekçiler, müzik aletleri, bütün dükkanlar ışıklandırılmış ve müşteri bekliyor. Hindistan’ın en renkli çarşılarından biridir. Buradaki Lassi de çok lezzetli, mutlaka tadın.

Rishikesh’e gidiş
Haridwar’dan Rishikesh’e gitmek için tekrar tren istasyonuna dönüyoruz. Hem emanetteki eşyaları almak için, hem de istasyonun hemen önünden kalkan rikşalara binmek için. Bu rikşalar (bazen Tempo veya Vikram diye adlandırılan) büyük boy rikşadır ve rahatlıkla 8 kişiyi taşır. Haridwar - Rishikesh arası bu rikşalarla 1 saat kadar sürer, fiyatı 75 Rupidir. Rikşa ile gittiğinizde Ram Jhoola (veya Sivananda Jhoola) da ineceğinizi söyleyin. Bu isimler Rishikesh’deki birinci köprünün ismidir.
Rikşa ile biraz sıkışarak gitmek istemezseniz Otobüs terminalinden her yarım saatte bir kalkan TATA Markalı otobüslerle gidebilirsiniz. Kişi başı 25 Rupi ve süre 1 saat. Rishikesh’te otobüs terminalinden başka bir yerde inemezsiniz. Buradan sonra Ram Jhoola, (veya Sivananda Jhoola) köprüsüne gitmek için başka bir rikşaya binmeniz gerekecek.
Ekonomik durumu daha iyi olanlar taksi de tutabilir. Haridwar - Rishikesh arası taksi ücreti 800 Rupi.

RiSHiKESH
Haridwar’daki büyük kalabalık ve kargaşanın tersine burada inanılmaz bir sükûnet ve huzur vardır. “Dünyanın Yoga Merkezi” ünvanını boşuna almamış olan bu küçük kasaba, umarız size de huzur ve barış getirir.
Beatles grubunun 1960’larda guruları Maharishi Mahesh Yogi ile buluştukları yer olan Rishikesh, bu tarihten sonra büyük bir ün kazandı. Tarih boyunca Rishii’lerin (ermişlerin) yeri olarak bilinirdi. Beatles ile birlikte 68 kuşağı hippilerin buraya akın ettiğini söyleyebiliriz.

Rishikesh City Map

Rishikesh’in ormanlarında tanrı Şivanın dolaştığı ve bir ayağı Ganjın bir kıyısındayken diğer ayağının karşı kıyıda olduğu Hindu mitolojilerinde yazılıdır.
Rishikesh’in kasaba bölümü Ganj Nehri’nin batı kıyısındadır. Otobüs durağı ve tren istasyonu da buradadır. Ancak birçok turist, nehrin üzerine yapılmış olan iki asma köprüden geçerek doğu kıyısına gelir. Birçok aşram, tapınak ve otel de buradadır.

Ram Jhoola
Rishikeshteki ilk köprü : Ram Jhoola.


İlk asma köprü olan Ram Jhoola (öteki adı : Sivananda Jhoola)’nın üzerinden sadece yayalar geçebilir, ama bazen küçük motorsikletlerin geçtiği de olur. Köprüden geçmeden önce yolda dizilmiş çocukların “fish food” diye birşeyler sattıklarını göreceksiniz. Bunlar top haline getirilmiş hamur parçacıklarıdır. Köprünün ortasına geldiğinizde nehre bakın, yüzlerce balığın yem atılmasını beklediğini göreceksiniz. Kutsal olmaları nedeniyle hiç avlanmayan balıkların sayısı çoğalmış ve hepsi de oldukça irileşmiştir.

mehendi
Rishikeshte çeşitli dini sembolleri küçük damgalar halinde basmanıza yarayacak şeyleri satan satıcılardan birisi olan Mr. Kushar Singh


Ganj nehrini sadece köprüyle mi geçeceğiz derseniz, cevabımız “Hayır”. Köprünün ayağına gelmeden küçük teknelerle karşı kıyıya Ganj üzerinden geçebilirsiniz. Kişi başı 7 Rupi ödemek şartıyla...

Aşramlar

Parmarth Niketan Aşram :

Buradaki iyi organize olmuş aşramların başında gelir. Her gün 7.30, 9.15 ve 13.30’da bağış karşılığı Hatha Yoga dersleri verilir. Bünyesinde bulunan Hostel’de gene bağış karşılığı konaklayabilirsiniz. Hostel’deki odalarda temel ihtiyaçların dışında hiç bir lüks beklemeyin. Aşram dahilinde vejetaryen olmayan şeyler yenmesi, sigara ve alkol kullanılması yasaktır. Aşram, sokak çocuklarını toplayarak eğitimlerini sağlamakta ve yetenekli olanları üniversiteye göndermektedir. Aşramın arka tarafındaki ilkokul ve liseyi de ziyaret edebilirsiniz. Her gün akşam saatinde bu ashram kendi Ganga Aarti törenini yapmaktadır. Bu tören, Rishikeshin bu bölgesinde yapılan törenlerin içinde en iyi organize olanıdır ve büyük katılım olur.

parmarth
Parmarth Niketan aşhramı.
aarti
Parmarth Niketan ashramındaki Aarti töreni.

 

aarti
Aarti törenleri, Yoga Festivali sırasında daha da güzel olur.

Sri Veda Niketan Aşram

Iki haftalık ve bir aylık Hatha Yoga kursları pazar hariç her gün yapılıyor ve günlük 100 Rupi ücreti var. Bu aşramın hostelinde de konaklanabilir. Ücreti 60/150 Rupi, odaları ise banyoludur. Aşramda vejetaryen beslenme kuralları katı bir şekilde uygulanıyor.


Omkarananda Ganga Sadan

Hatha Yoga dersleri sadece yaz mevsiminde veriliyor. Kayıt ücreti 25 Rupi, ayrıca her ders için küçük bir ücret daha alınıyor.

Laxman Jhoola Köprüsü
Ganj üzerindeki ikinci asma köprü olan Laxman Jhula 1929 yılında yapılmış. Bu köprüye gitmek için Ram Jhoola köprüsünden karşıya geçmeli, Rikşa durağına kadar yürümelisiniz. Buradan geçen rikşalarla Laxman Jhoola köprüsüne kişi başı 5 Rupiye gidebilirsiniz.
Laxman Jhoola köprüsünün bulunduğu yere doğru inerken sağınızda büyük bir tapınak göreceksiniz. Burası Ganga (Ganj) Tapınağıdır. Tapınak 16 katlı olarak yapılmış. Giriş katı, en üst kat, öteki katları kot farkından faydalanarak Ganj kıyısına inecek şekilde yapılmış. Tapınağın tamamını görmenize gerek yok, ama giriş katındaki büyük çanları çalarak Tanrılara geldiğinizi haber vermeyi ihmal etmeyin (!).
Bu tapınağın her katında değişik tanrı figürleri var, ama bunlar arasında bizce en ilginç olanı gene giriş katında. Girişin sağ tarafına ilerlerseniz beyaz mermerden yapılmış bir Shiva Lingam heykeli göreceksiniz. Hindistan’ın her yerinde siyah renkli olanını bolca görmüştünüz. Bu heykelin neyi sembolize ettiğini ve bunun anlamını sitemizin Dinler bölümünde anlatmıştık. Bize, Lingam’ın bu resimde görüldüğü şekilde ifade edilmesi çok ilginç geldi, ne dersiniz? haksız mıyız?

Lingam
Ganj tapınağındaki (ilginç !) Lingam heykeli.


Köprünün ayağının bulunduğu yere geldiğinizde biraz yorulmuş olabilirsiniz. Ganj nehrini panoramik bir şekilde karşı kıyıdaki tapınakları, ormanı bütünüyle gören bir Cafe’de biraz dinlenin. German Bakery, turistlerin mutlaka uğradıkları bir yer. Bir çok turistin buluşma ve sohbet noktası. Burada rafting turları, Yoga kursları, müzik konserleri ve her türlü faaliyet hakkında bilgi alabilirsiniz. Çay, kahve, meşrubat ve basit yemekler burada bulunuyor. Cafenin hemen yanında bir de kitabevi var. Bu cafede uzun süre de otursanız hiç sıkılmazsınız. Köprü ayağınızın altında, rengarenk giysileriyle Hindu hacılar gidip geliyor, köprünün demirlerinde maymunlar cambazlık yapıyor, gelen geçenin elinden yiyecek kapmaya çalışıyorlar.

maymun
Laxman Jhoola köprüsünde maymunlar.

 

laxman jhoola
Laxman Jhoola köprüsü ve Swarga Nivas.
 
zafer bozkaya
Rishikeshte Ganj manzarası çok güzeldir.


Bu köprüyü geçerken karşınızda 13 katlı koskocaman bir bina şeklinde inşa edilmiş Swarga Niwas’ı görmemeniz imkansız. Her katında değişik bir çok tanrı ve tanrıçanın heykellerini ziyaret ederek binanın çevresinde döne döne en yukarıya kadar çıkılıyor. Binanın en tepesinden görünen manzara ise tek kelimeyle harika.

Laxman Jhoola
Swarga Niwas'ın en üst katından Ganj Nehri manzarası böyle görülüyor


Köprünün öbür ayağında Shrii Harihar Peet Aşramı var. Bu aşhramın sunduğu huzurlu ve antik ortamda yoga dersleri sabah 7 ve akşam 17’de başlıyor. Günlük ücret 50 Rupi.

yoga
Rishikesh'te bir Yoga gösterisi.


Gezginler arasında çok tanınmış bir yer olan Kripalu Yoga Aşramında 10 günlük Hatha Yoga kursu her gün 10’da ve 16’da başlıyor ve tüm kursun ücreti 1.000 Rupi. Bu kurslardan sonra ek ders almak isteyenler günlük 50 Rupi daha ödüyorlar. Bu aşramda konaklamak isteyenler 100/175 Rupi ödemeli. Odalar rahat, ayrıca Yoga kursunun verdiği mistik hava da güzel.

Rafting
Ganj nehrinin buz gibi sularında nehrin kaynağından Rishikesh’e kadar olan bölümünde rafting yapmak ister miydiniz? 18 - 25 ve 40 kilometrelik üç parkurda rafting organizasyonu yapan Blue Hill Travels (Svarga Aşramın bahçesi) 18 km.lik bir tur için 300 Rupi istiyor.

Beatles Ashram
Ünlü Beatles topluluğunun 1970 yılında Rishikesh’e geldiğini daha önce söylemiştik. Maharishi Mahesh Yogi’nin kurduğu Transandantal Meditasyon felsefesinin o yıllardaki merkezi Rishikesh’teydi. Batı dünyasında Meditasyon ve hippilik felsefesi yaygınlaşınca Beatles ve Maharishi isimleri birlikte anılmaya başlandı.
Beatles, o yıllardaki Hindistan ve Rishikesh ziyaretinden sonra “Happy Rishikesh Song” isimli bir şarkı da besteledi. Ayrıca Maharishi’nin felsefesini anlatan “The Inner Light“ şarkısı da albümlere girdi.
Böylece, Rishikesh’e büyük bir 68 kuşağı hippi akımı başladı. Maharishi’nin ashramı o dönemlerde altın çağını yaşıyordu. Daha sonra Maharishi ‹sviçreye yerleşti, hippiler de artık Rishikesh’e gelmez oldular.

beatles
Beatles Ashramı giriş kapısı

Maharishi’nin Ashramı özel bir mimari tarzı ile inşa edilmiş bir yerdi. Yerel malzemelerden çevreci bir düşünce ile yapılmış toplam 250 kadar sivri külahlı mantar biçiminde iki katlı evler yapılmış. Her biri iki katlı, üst katları meditasyona uygun olacak şekilde düşünülmüş.

beatles
Ashram bölgesindeki mantar biçimindeki yapılar.

Ayrıca iki adet çokkatlı binada çiftlerin konaklamaları için yerler var. Sufilerin inzivaya çekildikleri yerlere benzeyen 40 kadar karanlık hücre ayrı bir binada yer alıyor. Ayrıca Maharishi’nin özel evi, ofisi de var. Çok büyük iki salondan birisi meditasyon öteki ise konser, konferans gibi organizasyonlar için ayrılmış.
Anlatılanlara bakılırsa Hindistan Orman bakanlığı Ashram’ın bulunduğu araziyi orman dahiline almış ve el koymuş. Binalar yıkılmamış, ama kendi haline terk edilmiş. Rishikesh’te Brijvasi otelinden ileriye doğru yürüyün. Last Chance Cafe’ye gelince Beatles Ashramını sorun. Tüm binalar henüz ayakta ve gezilebiliyor. Giriş kapısı zincirle bağlı, ancak görevli bekçiye 50 Rupi gibi bir bahşiş verirseniz hemen kapıyı açıyor ve size Ashram içinde rehberlik bile yapıyor.

Uluslararası Yoga Festivali

Uttar Pradesh Turizm Bürosu’nun düzenlediği ve hem Hindistan’ın hem de bütün dünyanın tanınmış Yoga öğreticilerinin ve bazı guruların katıldığı Uluslararası Yoga Festivali her yıl Şubat ayında Rishikesh’te yapılıyor. Bu tarihte buradaki bütün oteller tıka basa dolu oluyor, hava serin bile olsa uyku tulumuyla Ganj kenarında uyuyanlara rastlanıyor. Bir hafta süren bu festival sırasında her gün çeşitli konferanslar, dersler, Yoga gösterileri yapılıyor. Konaklama ve yemek fiyatlarının bu dönemde normalin üzerine çıktığını söylemeye gerek yok.

Kalınacak Yerler

Risikeshte kalınacak yerler konusunda Hindistan Gezi Rehberi isimli kitabımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 225
» Toplam Gelen : 1395544
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 21
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala