.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

Jaipur

JAIPUR

GENEL BİLGİLER
GEZİLECEK YERLER
TEKSTİL VE DEĞERLİ TAŞLAR
JAİPUR ŞEHİR HARİTASI
RAJASTAN

Genel Bilgiler

Jaipur'a geldiğinizde sizi bir Rikşacılar ve hamallar ordusu karşılayacaktır. Bunların sizi götürmek için yapacakları tekliflere kanmayın. Örneğin "Jaipur'un herhangi bir yerine gitmek için 25 Rupi'nin ödemenizin yeterli" olduğunu söyleyenler yanında; “sizi istediğiniz otele parasız götürürüm” diyenler bile çıkacaktır. Buna şaşırmayın, sizi istediğiniz otele parasız götürebilirler ancak otelciden de komisyon alırlar. Bu teklifler öylesine kuvvetlidir ve öyle çok ısrar ederler ki sırf bunlardan kurtulmak için bir tanesiyle anlaşmak zorunda kalırsınız. Eh, ne yapalım, sonuçta, büyük kısmı çok yoksul olan Jaipur'luların üç beş kuruş ekmek parası kazanmak için dilenmeleri yerine çalışıyor olmalarını desteklemek de iyi bir şeydir.

jaipur
Jaigarh Fort'tan Jaipurun görünüşü

Görkemli bir mimari yapıya sahip olan Jaipur’un ismi, kurucusu Mihrace II. Jai Singh’ten gelmektedir. Mihrace II. Jai Singh, 1699 - 1744 yılları arasında yaşamıştır. Devlet işlerinin yanında astronomi ile de ilgilenmiş ve bu alanda eserler yaratmıştır.

raja
Bazı Mihraceler


Kendisinden önceki yöneticilerin Moğollarla iyi ilişkileri olmasına rağmen Maharaja (Mihrace) 1727 yılında Moğolların zayıfladıklarını anlayınca bugünkü Amber yakınlarındaki kalesinden ovaya inmeyi ve burada bir şehir kurmayı düşündü. Bu şehir, eski Hint yazıtlarında görülen altı köşeli geometrik desenlerden biri olan Shilpa - Shastra biçiminde yapıldı. Böylece Jaipur şehri meydana geldi.
1728 yılında Jaipur’un hala çok ilgi gören yerlerinden biri olan Jantar - Mantar gökyüzü gözlem merkezi kuruldu.
Rajasthan eyaletinin merkezi olan Jaipur, pembe renkli taşlardan yapılmış olması nedeniyle ‘Pink City’ olarak da bilinir. Eski Jaipur, 7 kapı ile dışarıya açılan kale gibi surlarla çevrilmiştir. Bu kapılardan en çok bilinenleri; Chandpol Gate, Sanganeri Gate ve Ajmeri Gate’dir.


chandpole
Chandpole Gate
 
ajmeri gate
Ajmeri Gate
 
sanganeri
Sanganeri Gate

Eski şehrin içindeki bütün binalar pembe renklidir ve burada Hint-Moğol mimarisinin tipik kubbeli yapıları göze çarpar. Şehrin görüntüsü geceleri bile pembe renkli egzotik bir yapıdadır. Bütün bunlara yollarda bolca rastlanan deve arabalarını ve vahşi maymunları da eklerseniz Jaipur’un caddelerinin gezmeye doyulmaz bir yer olduğu meydana çıkar.
Hindistan’ın Agra’dan sonra en çok turist çeken yerinin Jaipur olması boşuna değildir.

Gezilecek Yerler

Hava Mahal
İsmi "rüzgarlar sarayı" anlamına gelen bu yapı Jaipur’un en belirgin turistik yapısıdır. Görkemli ön yüzünün arkasında pek fazla birşey yoktur. Kral ailesindeki kadınların ve haremdekilerin şehrin ana caddesini gözleyebilmeleri için yapılmış olan bu saray da tabii ki pembe renklidir. Ön yüzünde beş katlı gözükmekle birlikte arkada sadece iki kat vardır. Beşinci kata kadar çıkarsanız bütün Jaipur’u görebilirsiniz.

 

hava
Hava Mahal

Gözlemevi (Jantar Mantar)
Jai Singh’in 1728’de yapımına başladığı gözlemevi City Palace’ın karşısında yer alır. Mihracenin Astronom kişiliği belki de savaşçı kişiliğinden daha önde gelmekteydi. Jai Singh’in yaptırdığı beş gözlemevinden en büyüğü ve en iyi korunmuş olanı Jaipur’dakidir. Jai Singh, bu gözlemevini yaptırmadan önce çeşitli uzmanları yabancı ülkelere göndererek oralardaki çalışmaları öğrenmelerini istemiştir.

mantar
Jantar Mantar'ın havadan görünüşü
 
jantar mantar
Jantar Mantar'da burçlardan birisine ait gözlemevi
 
Jantar Mantar
Jantar Mantar'da burçlardan birisine ait bir gözlemevi
 
Jantar Mantar
Jantar Mantar'da güneş saati
 

Jantar Mantar, ilk bakışta ilginç biçimleriyle bir modern sanat akımı heykel sergisine benzer, ama buradaki her yapının özel bir amacı vardır. Bu yapılarda usulüne uygun yöntemler kullanılarak yıldızların konumları, yükseklikleri ve eğimleri ile güneş tutulmalarının tarihi hesaplanabilir. Buradaki en çok dikkati çeken alet ise 30 metre yüksekliğindeki güneş saatidir. Bu saatin gölgesi saatte 4 metre kadar yol alarak Jaipur’un yerel saatini yarım dakikaya kadar varan hassasiyetle verebilmektedir! Tabii ki yalnız güneşli havalarda! ! !

mantar
Jantar Mantardaki gözlem araçlarından bazılarıCity Palace
Eski Jaipur’un tam ortasında bulunan City Palace (Şehir Sarayı) çeşitli bahçeleri ve binaları ile geniş bir araziyi kaplar. Dış duvarları Mihrace Jai Singh tarafından yapılmış, diğer bölümleri çok sonraları tamamlanmıştır. Hava Mahal’i ve City Palace’ı Maharaja (Mihrace) Pratap Singh yaptırmıştır. Sarayın bir bölümünde son Mihrace hala yaşamını sürdürmektedir.

city palace
City Palace'taki mermer fillerle süslü giriş


Sarayın merkezi yedi katlı Chandra Mahal’in (Ay mekânı) üst katlarından çevresindeki bahçelerle tüm Jaipur’un hoş bir görüntüsü izlenebilir. Sarayın giriş katı ve birinci kat Mihrace II. Sawai Man Singh’in Müzesi olarak düzenlenmiştir. Burası oldukça lüks olarak döşenmiştir ve olağanüstü güzellikte halılar, minyatürler ve çeşitli sanat eserleriyle doludur. Bu minyatürler, Rajasthan, Moğol ve İran okullarına aittir. Buradaki silah kolleksiyonu ise en eskisi 15. yüzyıla ait olan silahları ve Rajputların kullandığı zehirli ve kandırmacalı silahlarıyla ünlüdür. Giysiler bölümünde son Mihrace ve Mihranilerin elbise ve kaftanları sergilenmektedir.

Divan-i Has
Divan-ı Has


Diğer Moğol saraylarında olduğu gibi burada da bir Divan-ı Aam (Halk Salonu) vardır. Bu salonda bulunan Farsça ve Sanskrit dillerindeki el yazmaları dikkati çekmektedir. Divan-ı Has (Soylular Salonu) ise mermer kaplamaları ile ayrı bir güzellik içindedir. Mubarek Mahal yakınında da bir saat kulesi kurulmuştur.

mubarek
Mübarek Mahal


Binanın dışında göreceğiniz büyük gümüş tank, eski Mihracenin İngiltere ziyareti sırasında içme suyu taşınması için kullanılmıştır. İnançlı bir Hindu olarak İngiliz suyunu içmek herhalde Mihraceye yakışmazdı!

tank
Saraydaki ünlü su tankı


Müze
Ram Niwas isimli geniş bir yeşil alanın içindeki Albert Hall binasında yer alır. İngiliz bir mimarın 1867 tarihinde yaptığı bina tipik İngiliz mimarisinin Hint ve moğol mimarisiyle karışık etkilerini yansıtmaktadır. Müzede yer alan eserler arasında minyatürler, mihrace döneminden kalan giysiler ve silahlar var. Özellikle yoga duruşlarını gösteren porselen figürler çok ilginç. Ram Niwas bahçelerinin bir başka köşesinde yer alan Hayvanat Bahçesini de buraya kadar gelmişken görmeden gitmeyin.

albert hall
Albert Hall binası klasik tarzda yapılmıştır
 
albert hall
Albert Hall genel görünümüAmber Sarayı
Jaipur’un 11 km. dışındaki bu saray, Jaipur inşa edilmeden önce Mihrace’nin yerleşim yeriydi. Bu kale - saray 1592 yılında Ekber’in ordusundaki bir komutan tarafından yapılmıştı. Daha sonra Jai Singh tarafından genişletildi ve tamamlandı. Kale oldukça yüksek kayaların üzerine adeta kondurulmuş gibidir. Saraydaki sayısız teraslardan bakıldığında aşağıda küçük bir göl ve uzakta da Jaipur şehri gözükmektedir. Kale, Rajput dönemi sanatının en ilginç örneklerini içermektedir.

amber
Tiger Fort, Jaipurdan görünüş


Amber Palace’a gitmek için Hava Mahal’in önünden kalkan belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Dolmuş usulü kalkan bu otobüsler, yol boyunca her el kaldırana durarak yola devam eder ve böylece 11 km. lik bu yol, yarım saat gibi kısa bir sürede aşılıverir! Rikşa ile gitmek isteyenler 100 Rupi ödemeliler.

fil
File binmek icin bu gişeden bilet almalısınız


Amber Palace’a gelince karşınıza dik bir yol çıkacaktır. Bu dik yolda ulaşım fillerle sağlanmaktadır. Hindistana gelen hemen bütün turistlerin mutlaka yapmak istedikleri fil gezisi istekleri burada böylece karşılanmış olur. Girişteki “booking office”den bir fil için 900 Rupi ödemeniz gerekir. Bir file en fazla 2 kişi binebilir. Bu ücret ile, kalenin girişine kadar gidebilirsiniz. Filin sürücüsüne bahşiş vermek isterseniz bu sizin tercihiniz.

elephant
Filler harekete hazır bekliyor

Jal Mahal
Jaipur’un 6 km. kadar dışındaki bu saray, Amber Fort yolu üzerindedir. Mihracenin Yaz aylarnda kullandığı yazlık saraydır.

Jal Mahal
Jal Mahal'in tepeden görünüşü

 


Amber Kalesinde fil gezisini bizim kendi video çekimimizle izlemek isterseniz, aşağıdaki linke tıklayın. Hindistan Gezi Rehberi kitabımız ile verilmiş olan hediye DVD'de bu görüntüleri yüksek çözünürlükte izleyebilirsiniz.


File binmek istemeyenler oldukça dik bir yolu ağır ağır tırmanacaklar ve bu sırada sayısız satıcı, yılan oynatıcı ve dilenciyle uğraşmak zorunda kalacaktır.


fil
Geziden sonra filin hortumuna dokunabilirsiniz!


Buradan itibaren elinizde muz, kuruyemiş ya da mandalina gibi yiyecek maddeleri taşımanız da oldukça risklidir. Nedeni ise basit. Burada bolca bulunan vahşi maymunlar gelen giden kişilerden yiyecek bir şeyler aşırmaya alıştığı için elinizde herhangi bir yiyecek görürlerse bir süre çevrenizde dolaştıktan sonra aniden saldırıya geçebilirler.


amer fort
Amber Sarayı'nın giriş kapısı


Amber sarayının girişinde, öncelikle Divan-ı Aam "Halk salonu" bulunur. Burası, sütunlarla dekore edilmiş ve duvarlarında çeşitli mozayikler bulunan bir yerdir. Sağ taraftaki merdivenlerden çıkıldığında küçük bir Kali tapınağına ulaşılır. Buradaki beyaz mermerden yapılma Sila Devi Tapınağı da görülmeye değer.


aynali
Jai Mandir "Aynalı Salon” dan bir ayrıntı


Mihracenin oturduğu bölüme gitmek için, mozayikler ve heykellerle süslü girişten geçmeniz gerekir. Daha sonra Jai Mandir “Zafer Salonu” denilen yere gelirsiniz. Burada tavanın tamamı ve bir duvar boydan boya küçük küçük aynalarla kaplıdır. Arka duvarda ise sarayın yüksek yapısını göstermek için açılmış gibi duran bir pencere bulunur. Pencere deyip geçmeyin, bu bile yekpare mermerden oyularak işlenmiştir ve aşağıdaki göle bakar. Bu salonun tam karşısında Sukh Nivas “Zevk Köşesi” denilen yerdeki fildişi ve sandalağacı oyma işleri mükemmel durumdadır. Duvardan akarak gelen ve bahçeye ulaşan su yolu Mihracenin sıcak yaz günlerinde serinlemesini sağlayan bir tür klima görevini yapmaktadır.

amer fort
Maharaja'nın halka seslendiği balkon

 Jaipurdaki Amber Fort'u bizim video çekimimizle görmek için aşağıdaki linke tıklayın. Bu video gibi daha birçok başka çekimi DVD kalitesinde izlemek isterseniz Hindistan Gezi Rehberi kitabını alın. Bu kitapla birlikte DVD'niz hediye olarak verilmektedir.


Tekstil

Jaipur’daki pekçok dükkanda masa örtüsü, duvar panosu, heybe ve hatta etek ve elbise gibi giysilerin küçük aynalarla süslendiği geleneksel Rajasthan el sanatlarının pekçok ürününe rastlayacaksınız. Bu tür ayna süslemeciliği artık geleneksel halk sanatı özelliğini kaybederek küçük ve orta ölçekli sanayi kolu haline gelmiştir. Küçük ayna parçalarının kumaşlara elle işlenmesini gerektiren bu üretim, yapısı gereği makinalaşabilmiş değildir. Pek çok yabancının olduğu gibi Türk insanının da ilgisini uyandıran aynalı ürünlerin merkezi Jaipur’dur, ancak farklı tarzlarda olmak üzere Gujarat ve Kerala eyaletlerinde de aynalı el işleri üretilmektedir.

Jaipur, bundan başka "Mul Mul" ismi verilen; üzerine kök boyalarla 4 ayrı renkte ve hatta yaldızla baskı yapılan, içinden sim bile geçirilebilen tülbent inceliğinde bir kumaşın üretilmesiyle meşhurdur. Bu kumaşlardan üretilen tekstil ürünleri Türkiye’de her zaman bol alıcı bulmaktadır.

mahal
Hawa Mahalin hemen yanındaki tekstil dükkanlarıDeğerli Taş işçiliği

Jaipur, bazı taşlar konusunda sadece Hindistan’ın değil tüm Dünyanın merkezi durumundadır. Birçok değerli ve yarı değerli taşın çıkartıldığı yer Hindistan’dır. Bu taşların kesme, parlatma ve işlenme yeri de işçi ücretlerinin düşük olması nedeniyle gene Jaipur’dur. Ayrıca, başta uzakdoğu ülkeleri olmak üzere Güney Amerika ve İsviçre’den çıkartılan birçok değerli taş, ham olarak buraya getirilmekte ve işlendikten sonra tekrar Dünya piyasalarına sunulmaktadır. Jaipur’da, değerli taş fiyatlarını arz - talep mekanizmasıyla belirleyen bir borsa oluşmuştur. Hindistan Hükümeti, alıcıları korumak üzere laboratuvarlar kurmuş ve küçük bir ücret karşılığında taşların saflık derecesi analizlerini yapmaktadır.

Jaipur’da her çeşit değerli ve yarı değerli taşı bulabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim ki satın almayı istediğiniz taşın özelliklerini iyi bilmiyorsanız kolayca aldatılabilirsiniz.

Minyatür İşçiliği
Jaipur’un yaşadığı tarihsel geçmişle etkileşmesi sonucunda ortaya çıkmış olan birçok eser arasında minyatür işçiliği önemli bir yer tutar. Bu minyatürlerin basit yöntemlerle kopyalanarak ham ipek ve pamuklu gibi çeşitli kumaşlar üzerine çoğaltılması ile turistik yerlerde satılan büyük bir minyatür işleme pazarı oluşmuştur. Bu ürünlerin fiyatları, üzerlerindeki işlerin detaylı olup olmamasına, figürlerin çeşitliliğine ve renklerin uyumluluğuna bağlıdır.

Jaipur Şehir Haritası

Jaipur City Map

 

Rajastan


Kelime anlamı olarak ‘Rajalar ülkesi’ demektir. Burası, Hindistan’ın en egzotik ve en renkli bölgelerinden biridir.
Rajasthan tarihinden bahsederken mutlaka Rajput savaşçılarından söz etmek gerekir. Bu savaşçılar ülkenin bu bölgesini binlerce yıl süreyle yönetimleri altında bulundurmuş; cesur, zeki, atılgan ve şövalye ruhlu kimselerdi. Rajputlar hiçbir zaman birleşerek bir güç oluşturamadılar. Bu yüzden herhangi bir dış tehlike olmadığında birbirleri ile savaşmışlardır! Rajput’lar Moğollara karşı hiçbir zaman tam bir direniş göstermediler, fakat cesaretleri ve onurlu davranışları Moğollarınki’nin çok çok üstündeydi.

rajput 1
Rajput kadın
Rajput erkek

Rajput savaşçıları kendilerinden üstün düşman kuvvetlerine karşı sonuna kadar savaşırlardı. Hiç ümitleri kalmayınca kadınlar ve çocuklar “jauhar” denilen bir geleneğe göre ateşe atlayarak intihar ederlerdi. Bu sırada erkekler de safran rengi elbiseler giyer ve kesin ölüme doğru kararlılıkla ilerlerlerdi. Bu acı hikaye tekrarlandıkça giderek, Rajputlara hep çok üstün kuvvetlerin saldırdığına inanılmaya başlanmıştır. Ekber, Rajputları ordularını yönetmeye ikna etmiş, fakat Âlemgir gereksiz yere onları karşısına alıp mücadele etmiştir.

İngiliz döneminde bu bölge kendi Maharaja’sı (Mihrace) tarafından yönetilen bağımsız prensliklerin oluşturduğu Rajputana adlı bir eyalet halindeydi. Bağımsızlık döneminden sonra Ajmer de bu bölgeye dahil edilerek Rajasthan eyaleti kuruldu. Günümüzde Rajasthan eyaletindeki büyük şehirlerde geçmişin kahramanca savaşlarını hatırlatacak büyük, görkemli kaleler vardır. Dışarıdan aşılmaz, yıkılmaz ve çok iyi korunur görünen bu kalelerin içlerindeki hayat şaşırtıcı bir lüks ve estetik güzelliklerle doluydu.

Rajasthan’da yaşayan insanlar geçmişin izlerini aynen yansıtır. Erkekler kafalarında geniş ve bol bir tarzda bağlanan parlak renkli türbanlarıyla hemen dikkati çeker. Uzun boyları, sağlam ve dayanıklı olduğu besbelli vücut yapıları, pala bıyıkları ve küpeleri genel özellikleridir. Kadınlar, ülkemizde de çok tanınan o ünlü aynalı etekleri veya sarı, kırmızı renkli sariileriyle rengârenktir. Ayak ucundan burunlarına kadar her yerlerine bir takı tuturmakta da üstlerine yoktur.

Coğrafi olarak Rajasthan, genellikle kurak ve pek hoş olmayan bir atmosfer sunar. Batıdaki Pakistan sınırına kadar geniş bir alan Thar Çölünün içindedir. Güneyden kuzeye doğru uzanan bir dağ sırası eyaleti ikiye bölmüştür.

 

 

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 210
» Toplam Gelen : 1395529
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 26
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala