.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

KERALA

Kerala eyaleti, Hindistan’ın doğal güzellikleriyle dolu bir köşesidir. Bu yüzden gezginlerin ve turistlerin ilgi merkezi olmaya başlamıştır.
Kerala’da dikkatinizi çekebilecek önemli şeyler arasında, Su kanalları arasında yapılan tekne turları, vahşi yaşam bölgelerinde trekkingler ve mükemmel tropik plajlarda deniz tatili bulunur.


Tarih
Kerala’nın tarihi MÖ 1. yüzyıla kadar gider. Bu dönemde şimdi Malabar sahili denilen yerde, tarihî Baharat Yolu oluşmadan önce gemilerle baharat ticareti yapılmaya başlanmıştı. Yunanlı ve Romalı gemiciler Afrika’nın güneyindeki Ümit Burnu’nu dolaşma pahasına bu egzotik baharatlar ülkesine geliyordu. Kerala’ya gelen ticaret gemileri arasında Mısırlılar, Çinliler ve hatta Babilliler bile vardı. Bu dönemde Kerala bölgesinde Jain dini ve Budizm yaygındı. MS 3. yy.dan sonra burada Hinduizm gelişti.


İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Thomas, 52 yılında Kerala’ya geldi ve burada Hıristiyanlığı yaymaya başladı. İlk önce yüksek kasttan Hindular Hristiyan oldu. Aziz Thomas, aslen Suriyeli olduğu için bu ilk Hıristiyanlara : “Suriyeli Hıristiyanlar” deniyordu. Kerala’nın her yerinde halen aktif olarak çalışan Catholic Syrian Bank belki de ta bu dönemden kalan bir geleneğin devamıdır.
Hinduizmin felsefi temellerini oluşturan büyük filozof Sankaracarya, 8. yüzyılda Kochi yakınlarında doğdu. 32 yıllık kısa yaşamı sırasında bütün Hindistan’ı dolaştı, özellikle Budizm ile Hinduizm arasındaki felsefi sorunları gidermeye çalıştı.


643 yılında Müslümanlık, Malik İbn-i Dinar tarafından Hindistan’a getirildi. Hindistan’da kurulan ilk cami de Kerala bölgesinde inşa edilmişti.


15. yüzyılda Baharat ticareti tekelini Araplardan almak isteyen Avrupalılar, Portekizli denizci Vasco da Gama’yı deniz yolunu keşfetmeye ve yeni bir Baharat yolu bulmaya gönderdi. Sonuçta yeni baharat kapısı yerel krallarla anlaşma sağlanarak Kochi limanında açıldı.


Vasco da Gama, 1502’de tekrar bölgeye geldi. Kerala’daki iki kraldan Kochi bölgesindekinin tarafını tuttu. Öteki kral, Kochi’ye saldırdı ve Portekizlilerin de desteğiyle yenildi. Böylece bölgedeki Portekiz varlığının/işgalinin temelleri atılmış oldu. Portekizlilerin bölgedeki merkezi daha sonra Goa’ya kaydırıldı. Ülkelerinin İspanya tarafından işgali sırasında Portekizlilerin Hindistan’daki güçleri de azaldı.


1604’te kral ile ittifak yapan Hollandalılar bölgeye geldi. Buradaki ticareti tekellerine aldı. Hollandalılar, bütün katolik papazları dışarı sürdü ve Cizvit yapılarını yıktı. Avrupa’da İngilizlerle savaş halinde olan Hollanda, bölgede daha fazla tutunamadı. Gene de Hollandalıların tarımda yeni teknolojiler getirmeleri ve kumaş boyamayı öğretmeleri bölge için önemli gelişmeler arasında sayılır.
1625’te İngiliz Doğu Hindistan Şirketi bölge kralıyla bir anlaşma imzaladı. Daha sonra Portekizlilerle de anlaşma sağlanınca bölgede İngiliz hakimiyeti kurulmuş oldu.


İngilizler, Hindistan’ın tümünde yerel krallıklarla ticaret anlaşmaları yaptı. Yerel krallar, güvenliklerinin sağlanması koşuluyla bu anlaşmaları kabul etmişti. Moğol İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra meydana gelen yönetim boşluğunda İngilizler; Goa ve Pondicherry eyaletlerinin 1961’e kadar Portekiz’in elinde kalmasını saymazsak Hindistan’ı bütünüyle ele geçirmiş oldu. Bazı küçük bölgelerde ortaya çıkan direnişler dışında, bu geçiş kolay oldu denebilir. Kerala bölgesinde de fazla bir direniş yaşanmadı.


Hindu mitolojisinde Kerala’nın meydana gelmesiyle ilgili olarak şöyle bir açıklama vardır: Vishnu’nun altıncı enkarnasyonu olan Parasuram, Hindistan’dan sürülmüştü. Denizlerin efendisi Varuna, kendisine izin verdi ve baltasını savurabildiği bütün yerleri ona hediye edeceğini söyledi. Parasuram’ın fırlattığı balta Kanyakumari’den Gokarna’ya kadar uçtu. Varuna’nın gücüyle buralarda deniz geriye çekildi ve Kerala oluştu.


Kerala eyaletinin çok ilginç bir özelliği de burada Hindistan Komünist Partisinin seçimleri daima kazanıyor olmasıdır. Kerala’da okuma yazma oranının % 90’ların üzerinde olduğu ve günlük gazetelerin çok sattığı bilinen bir gerçek. Hindistan’ın demokrasiye geçtiği 1946 yılından beri Kerala’da seçimleri her zaman Hindistan Komünist Partisi (Marxist) kazanmıştır. Bu durumun sizin de ilginizi çekeceğini sanıyoruz.


Sabarimala Tapınağı ve Tanrı Ayappa
Kerala’da çok önemli bir yerel inanış vardır. Shiva ile Vishnu’nun birleşmesinden ortaya çıkmış bir tanrı formu olan Ayappa, bu bölgede çok tanınmış bir tanrıdır.
Ayappa’ya adanmış olan ünlü Sabarimala Tapınağı, halen Kerala’nın vahşi ormanlarının içinde ve ulaşılması güç bir yerde bulunuyor. Tapınağa gitmeden önce Erumeli denilen yerde bulunan küçük bir camiyi ziyaret etmek de buradaki ritüelin bir parçası olmuş. İnanışa göre Ayappa, buradaki ermiş olan Ekber’e büyük saygı duyarmış ve o dönemden beri bu camiden izin/icazet almaya başlanmış.
Her yıl Aralık ve Ocak aylarında yapılan festivallere gelen hacılar bu tapınağa iki ayrı yoldan gidebiliyorlar. Bunlardan biri tapınağın yüksekçe bir yerinden geçen karayolundan yüzlerce merdiven inmek ve öteki ise orman içinden, gene yüzlerce basamağı çıkarak ulaşmak. Festival zamanlarında tapınağa 2 günde erişilebildiğini de belirtelim. Burada amaç, bu hac ziyaretini gerçek anlamda fedakarlık koşullarında gerçekleştirmek. Her ziyaretçi, kendi içeceği suyu ve yiyeceği yemeği yanında taşımak zorunda.
Tapınağa kadınların girmesi yasak, sadece buluğ çağına ermemiş kız çocuklarına ve yaşlı olmak şartıyla kadınlara izin var. Bunun dışında her yaştan erkek, üstleri çıplak, siyah etekleriyle tapınağı dolduruyor.
Buranın çekiciliği giderek artmakta. Her yıl, sadece Kerala’dan değil, çevredeki Tamil Nadu ve Karnataka eyaletlerinden otobüsler, taksiler minibüsler dolusu insan ziyarete geliyor. Ziyaretçiler, otomobillerinin önüne taktıkları Ayappa resimlerinden anlaşılıyor.
Hacılar burada alkol ve seksten uzak, tamamen vejetaryen beslenerek 41 gün kalıyor. Tapınağa ulaşmak ve ayrılmak için de 4 gün geçiyor. Tapınağın kapısındaki kuyruk, zaman zaman 5 kilometreyi buluyor. Bu kuyruğu aşıp ana binaya gelen hacılar gerekli ritüelleri yerine getirdikten sonra ünlü 18 altın basamaklı salondaki Ayappa heykelinin karşısına geliyor ve ibadetini yapıyor.
Hac zamanı buraya gelen insan sayısının bir milyonu geçtiği söyleniyor.


Kochi
Kerala eyaletine Kochi / Ernakulam şehrinden ulaştığınızı varsayıyoruz. Bu şehri üç parçada incelemek gerekiyor. Şehrin ismi Kochi’dir. Ancak şehirdeki tren istasyonunun ismi Ernakulam’dır. Bu nedenle Kochi’ye gitmek için Ernakulam bileti almanız gerekiyor. Kochi şehrinin turistik bölgesi ise Fort Kochi bölgesidir. Otele yerleşmek için Fort Kochi’ye gitmelisiniz. Kochi’nin hava alanı şehrin 25 kilometre dışında ve Aluva yakınlarındadır.


Uçakla geliş
Kochi’ye uçakla geldiyseniz havaalanından Taksi ile Fort Kochi’ye gitmelisiniz. Şehre yolcu servisi veya belediye otobüsü bulunmaz. Taksi ücreti 600 Rupi kadardır.
Trenle geliş
Ernakulam’da iki istasyon vardır. Ernakulam Junction ve Ernakulam Town istasyonları. Fort Kochiye gitmek için trenden “Ernakulam Junction” istasyonunda inmelisiniz. İstasyon önünde bekleyen rikşalardan veya taksilerden birisi ile Fort Kochi’ye gidebilirsiniz. Rikşa 150 Rupi taksi ise 250 rupidir. Gidilecek yol en az yarım saat süreceğinden istenilen bu ücret fazla değildir.
Tekne ile
Elinizde fazla eşya yoksa veya elinizdeki eşyaları tren istasyonunun emaneti olan Cloak Room’a bırakırsanız rikşa ile Main Boat Jetty (Ana Feribot İskelesi) bölgesine giderek feribota binebilirsiniz. Feribot ücreti 3 Rupi. İstasyondan feribot iskelesine kadar gidecek Rikşa ücreti ise 15 Rupi tutar.
Kochi şehrinin ana bölümü aslında anakaraya bağlı olan Ernakulam ve Perumanoor bölgeleridir. Öteki bölümler olan Fort Kochi, Willington, Bolgatty ve Vypeen birer adadır ve bu adalara düzenli feribot seferleri yapılır. Ayrıca köprülerle de bağlı olduğu için bu adalara karayolu ile de ulaşmak mümkündür.
Kochi limanı Hindistan’ın en büyük limanıdır. Bu limanda bulunan Çin tipi balık ağları Kochi’nin sembolü haline gelmiştir. Balıkçılar, Vembanad gölünün denize açıldığı noktada halen bu ağlarla balık tutmaya devam etmektedir. Çin tipi balık ağları geleneğinin 1350 - 1450 arasında Kubilay Han döneminde tüccarlar tarafından bölgeye getirildiği tahmin ediliyor. Ağlarda tik ağaçları ve bambu çubukları kullanılıyor.


Fort Kochi
Şehrin bu bölümü, turistlerin konaklamayı tercih ettiği tarihi bir yerdir. Şehrin isminde “Fort” bulunduğuna bakılırsa burada eski bir kale olması gerekiyor, ancak bu kale artık yok. Kalenin bulunması gereken yerde Çin tipi balıkçı ağları bulunuyor.

fishing
Çin tipi balık ağları, Fort Kochi'nin sembolü olmuştur.


Fort Kochi, sakin sokakları, iki katlı villa tipi evleri ve sokaklarda servis yapılan restoran ve cafeleriyle tam bir tatil yeri.

Hıristiyan eserleri : Ünlü Aziz Franzis Kilisesi, Santa Cruz Bazilikası ve Hollanda Mezarlığı görülmesi gereken önemli yerler.

basilica
Fort Kochi'deki Santa Cruz Basilica'sı


Fort Kochi’de her akşam Kathakali dansları sergileniyor. Bu danslarla her akşam yeni bir hikayeyi canlandıran Kerala Kathakali Centre hizmetinizde.

kathakali
Kathakali Centre'de sergilenen bir Kathakali gösterisinden

Buradaki gösteriler, sanatçıların makyajlarını yapmaya başladıkları saat olan 17:00 civarında başlıyor. Makyaj ve süslenme bölümünü isteyenler ücretsiz izleyebiliyor. En az bir saat kadar süren hazırlıktan sonra Kathakali danslarına başlanıyor.

Turlar
Fort Kochi’de ünlü Backwaters turlarını tanımaya başlayabilirsiniz. KTDC (Kerala Turizmi Geliştirme Kurumu)nun düzenlediği günübirlik tekne turları size unutulmaz anlar yaşatacaktır. Bir günlük tur 550 Rupidir ve buna ulaşım, öğle yemeği, üçer saatlik iki tekne turu dahildir.
Sabah 08.00 civarında otelinizden alınırsınız ve turunuz başlar. Sizin gibi bu turu satın almış bulunan öteki gezginleri de otellerinden aldıktan sonra bir saat kadar karayolundan giderek Vaikom kentine ulaşılır. Burada sizi motorlu bir tekne beklemektedir.


Turun ilk bölümünde Vembanad gölünün sakin sularında etrafınız kokonat (Hindistan Cevizi) ağaçlarıyla dolu, tekneniz motorun hafif mırıltısıyla giderken tertemiz doğanın ve bu huzurlu ortamın tadını çıkararak dolaşacaksınız. Teknedeki hemen bütün gezginler, bu sırada bol bol fotoğraf çekeceklerdir.
Gezinin bir bölümünde bir adaya çıkılır ve buradaki bir tür baharat çiftliği ile istiridyelerin işlenerek kalsiyuma dönüştürüldüğü üretim tesisi gezilir.


Saat 13 civarında tekneniz sahilde bir yere bağlanır ve öğlen yemeği hazırlıkları başlar. Size tipik bir Kerala yemeği menüsü sunulur. Bunlar arasında kokonattan yapılma çorba, kokonatlı sebze ve kokonatlı pilav bulunur.

backwater
Backwater turunda öğle yemeği teknede yeniyor.


Turun öğleden sonrasında elle itilen küçük teknelere geçilir. Gezinin bu bölümü iyice ilginçleşmektedir. Uzun bambu çubuklarıyla itilen bu teknelerle “backwaters” denilen su kanallarının en dar olanlarına girilir.

backwater
Backwater turunda istiridye toplayan köylülerle de karşılaşırsınız.


Tüm çevreniz ormanla kaplıdır. Bazı yerlerde gökyüzü hiç görünmez. Suyun yüzü de yemyeşil bitkilerle kaplıdır. Bu ortamda zemin yeşil, etraf ağaçlarla yemyeşil ve gökyüzü de yeşil yapraklarla kaplı olduğunda, sanki suyun yüzünde değil de yeşil bir halı üstünde gidiyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Teknenin elle itiliyor olması, çevrenin kuş sesleriyle çınlaması, ormandan gelen enfes kokular gruptaki herkesi büyüleyecek, kimseden çıt çıkmayacaktır. Bu sessizliği ve dingin ortamı bozmamak için çok alçak sesle konuşmak en iyisidir.
Küçük tekne turunda coconat toplama, Hindistan cevizi (kokonat) lifinden ip yapımını izleme gibi faaliyetler bulunuyor. 16.30 civarında biten küçük tekne turundan sonra geldiğiniz minibüs ile Fort Kochiye dönüyorsunuz. Gruptaki herkes gene kendi otelinin önüne bırakılıyor.

Kerala
Backwater turunda kano ile kanalda gezi

Cherai Beach
Fort Kochi’de denize girmek için en uygun plaj yeri Cherai Plajıdır. Plaja gitmek için feribotla Vypeen Adası’na geçin. Feribottan inince ya halk tipi otobüsle ya da rikşa ile bu plaja gidebilirsiniz.
Cherai Beach’in kumu ince ve güzeldir; ama deniz, genellikle dalgalıdır, Plaj, hafta içi günlerde daha sakin oluyor. Hafta sonları ise yerli turistlerle dolar. Cherai Plajında serin bir kafede oturmak ve dinlenmek isterseniz Cherai Beach Resort Oteli’ni tavsiye ederiz. Burası lüks sınıf bir oteldir; bahçesinde dolaşabilir, banyo ve tuvaletini kullanabilir, çardaklarında dinlenebilirsiniz. Otelde bulunan açık büfe kahvaltı ve yemek seçenekleri uygun fiyatıyla dikkati çekiyor.

cherai
Cherai Beach Resort Otelinin bahçesi


Plajda bütün günü geçirip akşam üzeri rikşa veya otobüs ile tekrar feribot iskelesine gelinir. Buradan da Fort Kochi’ye feribot ile dönebilirsiniz.

Ulaşım
Fort Kochi’den sonra turumuza Aleppey şehrinden devam ediyoruz.
Taksi ile: Fort Kochi’den Aleppey’e taksi ile gitmek isterseniz 600 Rupi ödemelisiniz. Mesafe 60 km. süre : 1 saattir.
Otobüs ile: Ernakulam’a geçip KSRTDC (Kerala State Road Tourist Development Corporation) otobüslerinin hareket ettiği Bus Stand’e gitmelisiniz. Aleppey otobüsleri her yarım saatte bir kalkar. Süre : 1.5 saat, ücret: 35 Rupi.

Aleppey
Aleppey için “Doğu’nun Venedik’i” sözü boşuna söylenmemiştir. Bu kent, birbirine bağlı yüzlerce kanalın ortasındaki çok ilginç bir coğrafi yapıda bulunan bir yerdir. Aleppey, ünlü HouseBoat tekneleriyle yapılan turların da başlangıç ve bitiş noktasıdır.
Aleppey kentinden Kerala’nın güneyindeki Kollam kentine gene su kanalları üzerinden her gün feribot seferleri yapılır.
Aleppey’de bu iki tekne turundan başka gezmeye değer bir şey yok. Bu nedenle buraya geldiğinizde hemen HouseBoat turunuzu ayarlayın ve vakit kaybetmeden tura çıkın.

HouseBoat Turları
İngilizce yazılışına bakılarak “tekne-ev” veya “ev-tekne” denilebilecek bu turlar gerçekten ilginç.
Teknelerin gövdesi kokonat ağacından yapılıyor. Üst yapıları ise gene kokonat lifleri, kokonat ipleri, kokonat yaprakları kullanılarak inşa ediliyor. Bir teknenin gövdesi uzun süre kullanılabiliyor; ama üst yapı, yani kokonat liflerinden yapılan bölümleri Kerala’nın yoğun muson yağmurlarına iki mevsim kadar dayanıyor. 2 yıl sonra sökülüp yeniden yapılıyor.

houseBoat
İki katlı bir HouseBoat teknesi


Bu teknelerin üst yapılarının 4 yıldızlı bir otel konforunda düzenlendiğini görünce şaşırmayın. Gerçekten de teknelerin odaları banyolu ve klimalıdır, yatak ve döşeme yapıları birinci kalitedir. Yolcular için ayrı yemek salonu bulunur. Oturma salonunda plazma TV ve DVD player bile unutulmamış. Bazı teknelerde uydu bağlantılı televizyonlar da gördük, yakında HouseBoatlarda internet hizmeti bile sunulabilir !

HouseBoat
İki katlı bir HouseBoat teknesi


HouseBoat tekneleri tek kabinlik (iki kişilik) olan küçük boyundan 4 - 5 kabinlik (8 - 10 kişilik) olanlarına ve iki katlı - balkonlu olanlarına kadar birçok seçeneklerdedir. Teknenin boyutu da ona göre büyüyor tabii ki. Bizim kendi tecrübemize göre küçük boyutlu ve birkaç kabinden olaşan tekneler, su kanalları arasında dolaşırken daha küçük ve dar kanallara girebiliyor ve yolculuğu daha zevkli hale getirebiliyor. Buna karşılık büyük boyutlu teknelerde verilen hizmet daha iyi oluyor.
HouseBoat teknesinin günlük turu sabah 10 - 11 gibi başlıyor. Tekne sahibi ile yapacağınız anlaşmada neler yemek istediğinizi soruyorlar. İsteğinize göre balık, tavuk, vejetaryen menü vs. gibi her istediğinize göre malzemeler tekneye stoklanıyor. Aynı zamanda eğer içecekseniz bira vs. alkollü içkiler de önceden tekneye yerleştiriliyor.
Teknede, meyva, kapalı şişe su, çay gibi ikramlar sürekli bulunuyor ve açık büfe şeklinde. Öğlen ve akşam yemeklerini de sizin istediğiniz saatte hazırlıyorlar.

HouseBoat
HouseBoat teknelerinde gezi, güzeldir


Su kanallarındaki geziniz gün batımına kadar sürüyor. Güneşin batışı yakınlaştığında tekneyi uygun bir yere bağlıyorlar ve gün batımını isterseniz karadan da izleyebiliyorsunuz. Tekne, bütün gece bağlı olduğu yerde kalıyor. Teknedeki plazma TV’de izlemek için çeşitli Hint ve Batı filmleri, müzik DVDleri yeterli miktarda hazır olarak sizi bekliyor.
Gece herkes odasına çekiliyor. İsteyenler teknenin güvertesinde kanalların huzurlu sessizliğinde sohbetine devam ediyor. Sabah kahvaltısından sonra tekneye bindiğiniz noktaya doğru tekrar yolculuğa çıkıyorsunuz. 9.30 - 10.00 gibi bir saatte tekne turunuz sona eriyor.
Aleppey’de böyle bir tekne turunu tamamladıktan sonra 10.30’da hareket eden Turist feribotu ile Kollam kentine gitmenizi tavsiye ederiz.
Teknelerde verilen hizmetler genelde birbirine yakın. Ancak, teknenin yeni veya eski oluşu, odalarının ne kadar kullanılmış olduğu gibi etkenler gözönüne alınarak tekne kiralama fiyatları değişiyor. Çok genel bir fiyat olarak, standart bir turun kişi başı 40 - 50 Dolar civarına geleceğini söyleyelim. Grup sayısının artmasına, turist mevsimi olup olmamasına ve pazarlığa bağlı olarak, bu rakamın çok daha azına bir HouseBoat tecrübesi yaşayabilirsiniz.
Tekne tutmak için önceden ayarlama yapmanıza gerek yok. Aleppey kentine indiğiniz anda HouseBoat acentelerinin elemanları zaten etrafınızı saracaktır. Kendiniz karar vermek isterseniz kentin merkezi sayılabilecek Main Boat Jetty civarındaki acentelerin bürolarını dolaşın.

Turist Feribotu
Bu feribot seferi Kerala Eyaleti Turizm Kurumu tarafından düzenleniyor. Her sabah 10.30’da Kollam ve Aleppey’den karşılıklı olarak hareket ediyor.
Turist mevsimi dışında olan Nisan - Ekim ayları arasında Feribot seferleri yapılmıyor.
Yolculuk süresi 8 saat ve ücreti 350 Rupi.
Bu tekne, büyükçe ve geniş kanallardan giden ve çoğunlukla turistlerin tercih ettiği bir feribottur. Teknede meşrubat, su ve çay gibi içecekler bulunmuyor. İhtiyaçlarınızı önceden yanınıza alın. Teknenin üst güvertesinde oturacaksanız yoğun güneşten yanmamak için geniş kenarlı şapkanızı yanınızdan ayırmayın.

ferry
Feribot, Aleppey'den ayrılırken


Feribot, 13.00 civarında yol üzerinde bir tatil köyünde yemek molası veriyor. Buradaki bir tür Thali sayılabilecek standart yemekte, balık ve kokonat ağırlıklı bir menü var.
Tekne Aleppey’in güneyindeki ünlü Amma Ashramı’nda da duruyor. İsteyenler burada inerek Ashramda bir gün kalıyor. Aynı biletle bir sonraki günün feribotuna binebilir. Tekne turuna bu tip bir mola verme imkanı da ilginç.

Amma Ashram
Hindistan’da bulunan “Guru”luk kurumu sanki erkek cinsiyetinin tekelinde gibidir. Tarih boyunca hiçbir “Kadın Guru”ya rastlanmamıştır. Kadın ermişler ise vardır. Bunlar arasında AnandaMayi Ma ve Alexandra David-Neel gibilerini sayabiliriz.
Son yıllarda Hindistan’da iki ayrı kadın ermiş, “Guru”luğunu ilan etmiş durumda. Bunlardan birincisi Shrii Mataji ve ikincisi ise Guru Amritanandamayi Ma ya da Guru Amma’dır.

amma
Amma Ashramı'nın yukardan görünüşü


Guru Amma’nın en ilginç özelliği hiç kuşkusuz “Kucaklayan Anne - The Hugging Mother” diye bilinen yanıdır. Amma, her hafta yaptığı “Darshan” isimli toplantılarına katılan herkesi tek tek kucaklamakta ve bağrına basmaktadır. Katılımcı sayısının 10 bin civarına çıktığı bayram ve özel günlerde bile bu geleneğini sürdürmekte ve eksiksiz herkesi kucaklamaktadır.
Ashram’da konaklamak için üye olmak gerekmiyor. Kişi başı 150 Rupiye 4 kişilik odalarda konaklama imkanı veriliyor. Bu fiyata basit; ama lezzetli üç öğün yemek de dahildir.


Feribotunuz akşam 18.30 civarında Kollam şehrine ulaşır. Limanda hazır bekleyen taksilerle Varkala veya Kovalam plajlarından birisine gidebilirsiniz.

Varkala Plajı
Hindistan’ın en güneyindeki burun kısmındasınız. Buradaki denize artık okyanus demek daha doğru olur.
Plaj, yüksek bir yar denebilecek bir yerde bulunuyor. Basamaklarla inilebilen bu plaj, sabahları yoga hareketleri yapanlar, kendi başına meditasyona dalanlar, tekne turlarına hazırlananlarla dolu oluyor.

varkala
Kerala'nın en güneyindeki Varkala plajından görüntü.


Günün her saati dolu olan plaj, okyanus kıyısında olduğu için hava şartlarının aniden değişmesiyle birdenbire boşalabiliyor. Bu saatlerde denize girmek çok tehlikelidir. Ayrıca, gene açık denizin bir özelliği olan kuvvetli akıntıların varlığını da belirtelim. Tecrübeli yüzücüler bile bu akıntılara kapılabiliyor. Plajın kırmızı bayrakla işaretlenmiş yerlerine dikkat edin ve bu noktaların dışına çıkmamaya çalışın. Gerekirse plajda her zaman nöbet tutan ilkyardım görevlilerine danışın.
Plajda erkek Hintli gençlerin turistleri rahatsız etmemesi için görevli polisler dolaşıyor. Plaj civarında deniz kıyafetleri veya mayo ile dolaşmakta bir sakınca yok; ama hemen yakındaki Varkala kasabasına giderken daha kapalı giyinmeniz gerektiğini hatırlatırız.

Varkala’nın denize paralel uzanan daracık bir şerit üzerinde bir sahil yolu vardır. Burası o kadar dardır ki hiçbir araç giremez. Girememesi de çok iyi olmuş, böylece oluşan yaya yolunun bir tarafı deniz, öteki tarafı da sıra sıra cafeler, lokantalar, oteller, barlar ve dükkanlar ile çok eğlenceli bir hale gelmiş.


Thiruvanantapuram
Kerala eyaletinin merkezidir. Hindistan’da İngiliz döneminden kalma şehir isimlerinin eski özgün isimlere döndürülmesi döneminde Trivandrum olan bu şehrin ismi, bu gördüğünüz, yazılması ve okunması zor bir isme çevrildi. Thiruvanantapuram, kelime olarak : “Thiru - anantha - puram” dan oluşur ve “Anantha’nın kutsal şehri” anlamına gelir.


Anantha : Tanrı Vishnu’nun, kozmik okyanusun ortasında sırtını dayadığı, çöreklenmiş şekilde duran yılandır. Vishnu’nun bu şekilde hareketsiz durmasının da bir ismi vardır : “Padma-nabha” Lotus karınlı. Vishnu, kutsal yılana sırtını dayamış ve hareketsiz biçimde durmuş, göbeğinden bir Lotus çiçeği oluşup büyümektedir. Tanrı Brahma, bu lotus çiçeğinin içinde oturur ve yeni bir Dünya Çağı’nı başlatır. Padmanabha, Thiruvanattapuram’ın en büyük tapınağı olan Shri Padmanabhasvamy Tapınağı’nın ana tanrısıdır.
Thiruvanantapuram kentinde iki büyük tapınak, bir saray ve şehir hayvanat bahçesinden başka gezilecek yer yoktur. Bu yerlerin hepsini de bir gün içinde gezip bitirebilirsiniz. Kentin kuzeyinde ve güneyinde bulunan iki önemli plaj merkezi de buraya gelmek için önemli birer neden sayılabilir. Bu yerler, kuzeydeki Varkala ve güneydeki Kovalam plajlarıdır. Thiruvanatapuram kentine 35 km. uzaklıktaki Sivananda Ashramın yoga merkezi de hem gezmek için hem de yoga yapmak için gelenlerle dolup taşar.


Shri Padmanabhasvamy Tapınağı: Günümüzde, halen Travancore kraliyet ailesinin mülkü sayılıyor ve bu aile tarafından yönetiliyor. Hindu olmayanlara tamamen kapalı olan bu tapınağın içini görme şansınız hiç yok. Ancak uygun giysiler giymek şartıyla tapınağın bahçesinde dolaşabiliyorsunuz. Uygun giysi de nedir? Erkekler için Dhoti, kadınlar için ise Sarii.


Kentin sembolü olan bu tapınağın etrafı kale gibi yüksek duvarlarla çevrilidir. Ana bina, Tamil Nadu tarzında 18. yüzyılda yapılmıştır. Tapınakta bulunan Padmanabha heykeli, mitolojide anlatıldığı gibi sırtını yılana dayamış durumdadır. Bu heykelin 10 bin kutsal taşın birleşmesinden yapıldığı ve bu taşların fillerle Nepal’den getirildiği anlatılmaktadır.
Tapınak bahçesindeki büyük havuzda Hindular, her sabah gün doğarken ve akşam gün batarken geleneksel banyolarını alarak ritüellerini yapmaya başlıyorlar. Havuzdan tapınağa giden yol, bu saatlerde yoğun bir kalabalığa sahne oluyor. Ana binanın üzerindeki harika taş işçiliği, geleneksel Güney Hindistan tapınak mimarisinin inanılmaz bir örneği.
Tapınağın ana bahçesinde bulunan dükkanlarda dini objeler, puja malzemeleri, Kathakali maskeleri vs. satılıyor. Yapacağınız alışverişlerde turistik kazık yememeye dikkat edin.


Puttan Malika Sarayı : Padmanabhasvamy Tapınağının hemen yanındaki bu saray, Keralayı yöneten son kral olan Travancore ailesinin son ikamet yeriydi. Ziyaretçilerin gezmeleri için ayrılan bölümler sarayın esas yerlerinin çok küçük bir bölümü de olsa, göreceğiniz yerlerde ihtişam, zenginlik ve kalite ön planda olacaktır.
Sarayın içindeki bölümlerde serin koridorlar, ince işlemeli ahşap çerçeveler, yağlıboya tablolar, bazı silahlar, kraliyet ailesine verilen değerli hediyeler görülebilir. Saray binasının kendisi bile Kerala mimari geleneğinin bir şaheseridir.
Sarayın avlusundaki bahçede yılda bir kez Karnatik Müzik Festivali yapılıyor.

Sivananda Ashram : Neyyar Dam barajının yanında yapılmış olan bu ashram’da Ekim - Mart ayları arasında Yoga kursları verilmektedir.
Başlangıç düzeyindeki yoga kursları “Yoga Vacation” adı altında düzenleniyor ve 15 gün sürüyor. Bu kurslara en az 4 günlük ücret ödeyerek katılmak mümkün. 4 gün tamamlamadan da ashram’dan çıkılamıyor. Günlük 450 rupiye yemekler ve konaklama dahil.
Sivananda Ashramı’nın dünyaca kabul edilen Yoga Öğretmeni Sertifikasına sahip olmak için burada verilen (en az bir ay süreli) Yoga Öğretmeni Kursu’nu bitirmek gerekiyor. Tam pansiyon, tüm yemekler ve masraflar dahil bir eğitmenlik kursu 1200 Dolar civarında bir paraya mal oluyor.


Kerala
Periyar nehri üzerindeki ünlü şelale

Kalınacak Yerler ve Restoranlar
Kerala'da kalınacak yerler ve restoranlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için Hindistan Gezi Rehberi adlı kitabımızı edinmelisiniz.


 

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 210
» Toplam Gelen : 1395529
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 23
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala