.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 


MOĞOLLAR DÖNEMİ

Moğol hükümdarlarının yönetimde oldukları dönemde Hindistan'da tam bir altın çağ dönemi yaşanmış ve bu geniş ülke tamamen kontrol altında tutulabilmiştir. Bu dönemdeki güçlü yönetim örneğine sadece Ashoka ve İngiliz dönemlerinde yaklaşılabilmiştir. Buna karşılık, Moğol hükümdarlarının tahtı ele geçirip kaybetmeleri çok kısa aralıklarla gerçekleşmiştir.

Moğollar, sadece ülkeyi silah zoruyla yöneten işgalciler olmamış; kültüre ve özellikle mimariye önem vererek Hindistan'da büyük eserler yaratmışlardır. Dünyanın en güzel mimari anıtlarından biri olan Tac Mahal Şah Cihan'ın eseridir. Sanat ve edebiyat, Moğollar döneminde gelişmişti, ayrıca kurulan adalet sistemi de Avrupanın aynı dönemindekinden çok çok ileriydi.

Babür Şah; Timurlenk ve Cengiz Han'ı yendikten sonra Kabil şehrinden harekete geçerek Delhi'ye saldırmış ve Panipat'ta bir zafer kazanmıştır.


Babur
Babür Şah (1527 - 1530)Sonraki hükümdar olan Hümayun, 1540'ta Afgan kralı Şer Şah'a yenilmiş, bu durum Moğolların gücünü azaltmıştır.


humayun
Hümayun Şah (1530 - 1556)


1560 yılında Hümayun'un oğlu Ekber, 14 yaşında tahta geçerek kişisel gücü ile imparatorluğu derleyip toparlayabilmiştir. Tahtta kaldığı dönemde sadece askeri başarılarla yetinmeyen Ekber, kültürel çalışmalarda da bulunmuş ve daima bilgelik ve adalet duygusu taşımıştı. Önceki Müslüman hükümdarların aksine Hindistan'da birçok Hindu bilgenin de var olduğu gerçeğini farketmişti. Ekber; dini konulara derin ilgisi olan bir kişiydi ve birçok din büyükleriyle geniş tartışmalara girerdi.


ekber
Ekber Şah (1556 - 1605)


Ekber'den sonra Cihangir başa geçti. Keşmir ve çevresine duyduğu sempati nedeniyle zamanının büyük bir bölümünü bu bölgeye ayırdı. Cihangir, bir Keşmir yolculuğu sırasında hayatını kaybetti. Türbesi Pakistan'da Lahore'dadır.

cihangir
Cihangir Şah (1605 - 1627)


Cihangir'den sonra gelen Şah Cihan ise daha çok Agra ve Delhi ile ilgilenmiş ve döneminde bu iki şehirdeki önemli Moğol anıtlarını inşa ettirmiştir. Agra'daki Tac Mahal, bunlardan en önemli olanıdır.


sahcihan
Şah Cihan (1627 - 1658)Şah Cihan'ın oğlu Âlemgir (Aurangzeb) büyük Moğol hükümdarlarının sonuncusudur. Döneminde, İmparatorluğun sınırlarını en geniş durumuna getirmiştir. Alemgir, Ekber'in uyguladığı temel kuralları ortadan kaldırmış, bu da imparatorluğun sonunu hazırlamıştır. Ekber, uyguladığı bu kurallarda adalet duygusuyla davranmış ve Hindu vatandaşların Müslümanlarla eşit muamele görmelerini garanti altına almış, ayrıca onların inançlarının saygıyla karşılanmasını sağlamıştı. Âlemgir ise, bunun aksine dini konularda yetersiz kalan bir kişiydi. İslam dinine derin inancı olduğu halde bunu sağlam temellere oturtamaması nedeniyle kısa sürede inancını kaybetti. Hindistan'ın çeşitli bölgelerinde Alemgir'in vakıfları aracılığıyla kurulmuş bulunan birçok cami daha sonra gene onun fanatik inançları nedeniyle kendi emirleriyle yıkılmıştır.


aemgir
Âlemgir / Aurangzeb (1658 - 1707)1707 yılında Âlemgir'in ölümünden sonra Moğol imparatorluğu hızla çözülmeye başlamıştır. Âlemgir'in bu çözülmenin sorumlusu olduğunu gösteren en önemli işaretlerden birisinin Aurangabad yakınlarında inşa edilen türbesinin öteki Moğol imparatorlarının görkemli kabirlerinin yanında basit, önemsiz bir mezar görünümünde olması gösterilebilir.

Alemgir maqbara
Alemgir'in Aurangabad yakınlarındaki mezarı


Moğol imparatorluk geleneği İngiliz'lerin son imparatoru ve onun oğullarını tümüyle idam etmeleriyle son bulmuştur.

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 213
» Toplam Gelen : 1395532
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 22
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala