.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

Sih Dini

Hindistan’da Sih dinini 18 milyon kadar kişi izlemektedir. Önceleri Pencab bölgesinde etkin olan Sih dini, günümüzde Hindistan’ın her yerine yayılmıştır. Sih’lerin Hint dinî grupları içinde en kolay tanınan grup olması; Guru Gobind Singh tarafından belirlenmiş olan taşımak zorunda oldukları beş sembolden ileri gelir. Bunlar Kesha; saçları kesmemek, Kangha; ahşap veya fildişi tarak taşımak, Kaccha; özel bir iç çamaşırı giymek, Kara; çelik bilezik takmak ve Kirpan; kılıç (veya kama) taşımaktır.

sikh
Beş sembol, Sih metinlerinde bu şekilde gösterilmiş


Saç ve sakal uzatma kuralı nedeniyle Sihler saçlarını toplayarak türbanlarının altında saklar, sakallarını da örgü yaparak çenelerinin altında bir file ile bağlarlar. Kılıç taşımak Sihlerin askeri geleneğinden gelmektedir. Hindular gibi dhoti denilen uzun etekler giyerek ve kılıçsız kalarak düşmana yenilmek istemezler. Çelik bilezik takmak da gerektiğinde gazoz açacağı olarak kullanılmak gibi bir işleve de sahiptir!


Sih dini, Guru Nanak tarafından 1469 tarihinde kurulduğunda Hindu ve İslam dinlerinin olumlu yanlarını alarak ideal bir din oluşturmayı amaçlamıştı. Temel felsefesinde çok büyük benzerlikler olan Sih ve Hindu inanışları arasındaki en önemli fark, Sihlerin kast sistemini kabul etmemeleridir.

nanak
Sih dininin kurucusu Guru Nanak (ortada) ve bir Müslüman ermiş olan Bhai Mardana (sağında, Rebab çalıyor) ile bir Hindu ermiş olan Bhai Bala (solunda, elinde tüy var) ile birlikte.

Guru Nanak, kendi yaşamında büyük sayılacak bir coğrafyada geziler yapmıştır. Bu gezilerini genellikle yürüyerek gerçekleştirmiştir. Batıya yonelmiş ve Mekke'ye giderek İslam felsefesini araştırmış, daha sonra Şam - Bağdad - Şiraz - Tahran yoluyla İran'daki Meşhed şehrine gelmiştir.

sikh
Guru Nanak'ın Mekke ziyareti bu şekilde gösterilmiş

Buradan Semerkand yolu ile Orta Asya'da dolaşmıştır. İkinci bir gezide Tibeti ve Nepali dolaşmış ve Budizm"i incelemiştir. Üçuncü bir gezide bütün Güney Hindistan'ı dolaşmış ve buradaki Hind, Brahmin ve Jain dinlerini araştırmıştır. Sonraki gezisinde ise Hindistan'ın doğusuna yönelmiş, Varanasi, Kolkata, Sikkim ve Bhutan'a gitmiştir.

Nanak
Guru Nanak'ın gezileri Amritsar'daki Sih müzesinde bu tabloda gösterilmiştir.


Sihler, Gurdvara denilen tapınaklarda ibadet eder ve çocuklarını dinî inanışı anlayacak yaşa gelince vaftiz eder. Sihlerin kutsal kitabı olan Granth Sahib, 10 Sikh Gurusu tarafından yazılmıştır. Kitabın temelinde çeşitli Hindu ve Müslüman yazıtlarından alıntılar bulunur.
16. yüzyılda Guru Gobind Singh, Sih dinine savaşçı özellikler katmış, ayrıca her doğan Sih’in soyadının ‘arslan’ anlamına gelen ‘Singh’ ile biteceğine karar vermiştir.


Sih dininde 10 temel Guru vardır, son Guru, 1708’de ölmüştür. Tek tanrıya inanılır, puta tapma kabul edilmez.

guru
Sih gurularından ikisi. Solda Guru Gobind Singh ve sağda Guru Har Gobind Singh


Sih dininin uygulamaları, başkalarına karşı hoşgörü ve sevgi duyma yönündeki eğitimle başlar. Sihlere göre Gurdvara’ya gelen herkesin -hangi dinden olursa olsun- barınacak bir yer bulması için uğraşılması gereklidir. Sihler, bu yardımlaşma idealleri sonucunda Hindistan’ın en yüksek yaşam standardına ulaşmışlardır. El becerileri ve mekanik araçlardaki hakimiyetleri Pencab eyaletini kısa sürede sanayi bölgesine çevirmiş, birçok fabrikanın yapılması sonucunda burası çok zenginleşmiştir.


1982’de Akali Dal Partisi ve yandaşları Pencab eyaleti için daha fazla özerklik isteğinde bulunmuştu. Çoğu Hindistan dışında yerleşmiş olan bazı Sih liderleri ise Khalistan isimli tamamen bağımsız bir devlet kurulmasını istediler ve Khalistan Liberation Front - Khalistan Özgürlük Cephesi isimli örgütleri ile terör eylemlerine giriştiler. Ayrı devlet kurma fikri Hindistan’da yaşayan Sihler tarafından pek fazla benimsenmezken daha fazla özerklik isteği geniş bir destek bulmuştur. Yıllar boyunca terör faaliyetlerini sürdüren bu örgüt, sonuçta dönemin Hindistan başbakanı İndira Gandi’nin öldürülmesine kadar varan eylemler gerçekleştirmiştir. Hindistan hükümeti her zaman bu ayrılıkçı akımların Pakistan tarafından desteklendiğini iddia etmektedir.


golden temple
Sih dininin merkezi : Amritsar'daki Altın Tapınak


 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 210
» Toplam Gelen : 1395529
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 26
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala