.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

VARANASI

GENEL BİLGİLER
SARNATH
VARANASİ HARİTASI


Genel Bilgiler

Ganj nehrinin kıyısına yerleşmiş, Hindistan’ın en kutsal yerlerinden biri olan “Şiva’nın şehri” Varanasi. Hindu hacıları buraya günahlarından arınmak için gelirler. Ayrıca Hindistan’ın başka yerlerinde ölen kişiler -eğer imkanları varsa- buraya getirilir, burada törenle yakılır ve külleri Ganj nehrine atılır. Böylece ruhlarının kurtuluşa ereceğine inanırlar. Ayrıca bir Hindu için Varanasi’de ölmek, ruhun tekrar tekrar dünyaya gelmesinden kurtulmasını sağlayan moksha’ya ulaşmasını sağlar.

Varanasi 2 bin yıllık geçmişi olan ve içinde halen yaşanan dünyanın en eski yerleşim merkezidir. Bilinen tarihe göre şehrin ilk kuruluşu M.Ö 1400 - 1000 yıllarına kadar gider. Kuzey Hindistan’daki bir Aryan kabilesi olan Kashiler buraya ilk kez yerleşmiş ve daha sonra burası Hindu inanışı olan Kosala krallığı tarafından ele geçirilmiştir.

8. yüzyılda yaşamış olan büyük filozof Şankaraçarya’nın ortaya çıkmasıyla Hinduizm, reform dönemi geçirmiş ve öğretide Şivaya ibadetin esasları oluşmuştur. Böylece Varanasi önem kazanmıştır.

adi shankara
Büyük filozof Shankaracarya'nın temsili resmi


11. yüzyılda Varanasi, Afganistan’dan gelen Müslüman saldırılarıyla yıkılıp talan edilmiştir. Daha sonra gelen Moğol imparatoru Âlemgir bu şehre en büyük zararı vermiş ve kenti tamamen tahrip etmiştir.

Hindistan’da hep karşılaşacağınızı söylediğimiz büyük insan kalabalığı Varanasi’de doruk noktasına ulaşacaktır. Şehrin anayolları diyebileceğimiz asfalt yollarda insanlar kaldırımda yürüyor gibi gitmektedirler; aslında bu şehirde pratik olarak kaldırım ve cadde ayrımı yok gibidir. Yoğun kalabalık olan bu caddelerde motorlu araçların geçmesini sağlamak hemen hemen imkansızdır. Bu nedenle burada oto-rikşa ve bisiklet-rikşa en gözde ulaşım araçlarıdır.

varanasi
Varanasi şehrinin genel görünümü


Eski şehrin birbirine yapışık gibi yapılmış evleri arasında daracık yollar kalmıştır ki bunlara sokak bile denemez. Otomobilin girmesi imkansız olan bu labirent gibi yollarda iki kişi yanyana yüreyemez. Bu ara yollarda kaybolmadan dolaşabilmek için sürekli olarak Ghat’lara giden yönleri gösteren oklara bakın.

Varanasi’nin en çok ilgi çeken yerleri Hinduların kutsal banyolarını aldıkları Ghatlardır. Bunlar aslında Ganj nehrinin yılın her döneminde yükselip alçalması olayına karşı nehre doğru inen basamaklardır.
Varanaside toplam yüze yakın Ghat yanyana sıralanmış durumdadır. Bunların en başında merkezi bir yerde bulunduğu için Dasaswamedh Ghat gelir.

ghat
Varanasi'de Dasaswamedh Ghat'ın nehirden görünüşü


Varanaside mutlaka bir Ganj nehri tekne turu yapın. Bizim yaptığıımz tur nasıl olmuş kendi video çekimimizden görmek için aşağıdaki pencereye tıklayın. Bu videoyu yüksek çözünürlüklü ve DVD kalitesinde izlemek isterseniz Hindistan Gezi Rehberi kitabımızdan satın alın. Hediye olarak bu DVD'yi alacaksınız.

 

 

Ganga
Sabah gün doğmadan önce Ganj nehrinde törenler yapılır

Bu Ghat’ın kelime anlamı Brahmanın 10 at kurban ettiği yer demektir. Bu Ghat aynı zamanda Ganj üzerinde tekne turlarının başladığı yerdir. Güneş batarken yapılan burada Ganga Aarti törenleri yapılır. Dasaswamedh Ghat’ta ayrıca sıra sıra dizilmiş masajcılar hünerli elleriyle sizi rahatlatmaya hazırdır.

Bir Hindunun Pancha Tirthi Yatra denilen beş en kutsal Ghat’ta banyo alma ritüeline başlaması için Assi Ghat’a gitmesi gerekir. Buradan sonra Dasasswamedh Ghat, Adi Keshawa Ghat, Panchganga Ghat ve Manikarnika Ghat gelir.

Shivala Ghat, Varanasi Mihracesinin sahibi olduğu Ghat’tır ve belki de bu yüzden iyi korunmuştur.
Kedar Ghat’ta daha çok Bengallilerin ve Güney Hindistanlıların tercih ettiği bir tapınak vardır. Mansarowar Ghat, Amber Mihracesi Raja Man Sarowar tarafından yaptırılmıştır. Munshi Ghat’ın yapısı çok estetiktir ve Ahalya Bai Ghat’a Indore bölgesinin kadın Maratha liderinin adı verilmiştir.
Jaipur Rajası Raja Man Singh, Man Mandir Ghat’ı 1600 yılında yaptırmış ve bu Ghat, 19. yüzyılda restore edilmiştir. Meer Ghat, arkasında bulunan bir Nepal Tapınağı ile bilinir; bu tapınakta erotik figürleri görebilirsiniz. Bu Ghat’tan sonra ölü yakılmada en önemli yer olan Manikarnika Ghat vardır.

Aarti Törenleri
Varanasi, Ganj kıyısında yer alan bir şehir. Hindistan’da bir çok şeyin tanrısı olduğu gibi Ganj Nehrinin de bir tanrısı vardır. Bu tanrı: Ganga’dır.
Ganj nehri kıyısında her akşam güneş batarken Tanrı Ganga’ya saygı içeren ve ona ibadet edilen Aarti veya tam adıyla Ganga - Aarti törenleri yapılır. Bu törenler, Ganga tapınağında çalınmaya başlanan çanlar ve zillerle başlar. Tapınaktaki Ganga heykelinin önünde kısa bir Puja töreni yapılır.
Ganj kenarında kurulmuş olan 7 platformda bir Hindu ashramında eğitim görmekte olan gençler, özel giysiler giymiş bir şekilde asıl tören için hazır durumda beklemektedir. Ganj tapınağındaki Puja bittikten sonra küçük bir Hint müziği grubu ilahiler çalmaya başlar. Toplanmış olan halk da hep bir ağızdan ilahilere eşlik eder.

varanasi
Aarti törenlerinden bir görünüm


Bu sırada platformlardaki gençler belirli sembollerle, birbirine uyumlu şekilde Puja uygulamakta ve Mudra denilen el hareketlerini yapmaktadır. Kullandıkları objeler bir çan, bir tutam tütsü, bir miktar taze çiçek, buhurdanlık, mumlardan yapılmış meşale, küçük bir kap süt gibi şeylerdir. Bunların hepsinin sembolik anlamları vardır. Her bir obje, Mudra hareketleriyle birlikte sırayla kullanılır ve bu hareketler dört ayrı yönde tekrarlanır.

varanasi
Aarti töreninden bir görüntü

Aarti töreninin sonunda meşaleler halkın arasında dolaştırılır, herkes bu meşalenin kutsal ateşine dokunup yüzüne sürmek için yarış eder. Ganj nehrine törenle bir miktar süt dökülür ve böylece Aarti bitmiş olur.
365 gün, her akşam, değişmez bir şekilde yapılan Aarti törenleri Varanasi’de yaşanan ruhsallığa büyük katkı yapmakta ve büyük ilgi görmektedir.

Aarti törenlerini bizim kameramızdan izlemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayın. Hindistan Gezi Rehberi kitabımızın eki olan DVD'de bu görüntüler yüksek çözünürlüklü olarak verilmiştir.


Burning Ghat
Ölü yakılan Ghatlar

Hemen hepsi banyo ve ibadet için kullanılan Ghatlardan bazıları ölülerin yakılması için ayrılmıştır ve “burning ghat” yani “yakma ghatları” olarak ayrılmıştır.
Burning Ghatlarda ölülerin yakılması faaliyetleri günün 24 saati kesintisiz olarak devam eder. Buraya Hindistan’ın hemen her yerinden ölü bedenler getirildiğine göre bu kadar çok sayıda bedenin hemen yakılması pratik olarak mümkün değildir. Bu iş için sıraya girilmesi gerekir. Bir bedenin yakılması için 380 kg. kadar kuru ağaca ihtiyaç duyulduğunu ve töreniyle, ibadetiyle ve bölgenin temizliğiyle bir yakılma olayının 3 saat kadar sürdüğünü biliyor muydunuz?

Ölü yakılma ritüelinde ölen kişinin en büyük oğlu baş sorumlu rolde olur. Oğlu yoksa da buna eş başka bir akrabası bulunur. Bu sorumlu kişi beyaz elbiseler giyer ve saçlarını kökünden kazıtır. Burning Ghatların hemen yanındaki Şiva tapınağında Pujalar ve seremoniler yapılır ve tapınağın içinde yanan kutsal ateşten bir tutam ot tutuşturularak bedenin yanına sorumlu kişi tarafından getirilir.

varanasi
Ölü beden odunların üzerine yerleştiriliyor.

Bu sırada yakılacak beden kuru odunların altında hazırlanmıştır. Daha iyi yanması için Ghee denilen bir tür tereyağı dökülür. Ayrıca kötü kokmaması için sandalağacı tozu ve başka baharatlar serpilir. Kutsal ateşi getiren sorumlu kişi bedenin etrafında üç kez dolaştıktan sonra elindeki ateşle odun yığınını tutuşturur. İyice kurumuş ve yağlanmış olan odunlar çabucak tutuşur, bu sırada ölünün yakınları tarafından ilahiler okunur ve Puja yapılır.

Ölü yakılma bölgesine ölenin yakınlarından sadece erkekler yaklaşabilir. Kadınlar ancak uzak bir mesafeden izleyebilirler. Bu tedbirin kadınların duygusal davranabileceklerinden mi yoksa bir tür cinsiyet ayrımcılığı mı olduğunu kestirmek güç.

burning
Yeni yakılmış bir ölü.


Odunların yanışı azaldıkça bu işle görevli kasttan kişiler, korları karıştırarak alevin büyümesi sağlarlar; bedenden geriye yanmamış hiç bir parça kalmaması için bu gereklidir. Ölü yakıcıların verdiği bilgiye göre kadınların bel ve kalça bölgelerindeki kemikler ile erkeklerin göğüs bölgesindeki kemikler en zor yanan bölgelerdir, ve çoğu durumda odunlar yanıp bittikten sonra geriye kalan bu tür parçalar Ganj nehrine atılır.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi 3 saat kadar süren yakma işleminden sonra geriye yarım kova kadar kül kalır, bu kül de görevlilerce süpürülerek Ganj nehrine atılır. Böylece bir ruh daha bedeninden bağını kopartmak ve ruhlar aleminde bağımsız kalmak şansına erişmiş olur.


yakma
Burning Ghat'ın Genel görünüşü

 


UYARI !

BURNİNG GHATLARDA FOTOĞRAF VE VİDEO ÇEKİLMESİ KESİN OLARAK YASAKTIR.
AYRICA YAS İÇİNDE OLAN ÖLÜ YAKINLARININ ÇOK YAKININDA DOLAŞARAK ONLARI RAHATSIZ ETMEYİN.


Sarnath

Varanasideki yoğun Hindu inanışı ve buna ait tapınaklar sizi biraz sıktıysa şehre 10 km. kadar uzaklıktaki bir Budist merkezine giderek biraz da farklı kültür ortamlarında bulunmak istemez misiniz?
Burası Buda’nın Bodhgaya’da aydınlandıktan sonra ilk dersini verdiği yerdir. Budistler için en önemli dini merkezlerden biridir. Budist kral Ashoka burada bir çok stupa ve tapınak yaptırmış ve manastırlarda Budist öğreti verilmeye başlanmış.

Sarnath
Buda'nın aydınlandıktan sonra ilk dersini verdiği yer, çok kutsaldır


Varanasi içinden motorlu rikşalardan birisine binerek Sarnath’a gidebilirsiniz. Yoğun trafik içinde 10 kilometrelik bu yol yarım saat kadar sürebilir. Rikşaya ödeyeceğiniz ücret 100 Rupiden az olmaz. Sarnath’ta günübirlik bir gezi yeterli olur.

Müze

ashok
Ashoka Sütunu kalıntıları

Burada bulunan en önemli eser Ashoka Krallığı döneminden (1. yy.) kalmış olan ünlü Ashoka sütunlarıdır. Bu sütunlar sırt sırta vermiş dört aslanın üzerinde yükselen bir platform oluşturur. Bu sütunlar modern Hindistanın sembolü olarak kabul edilmiştir. Hint kağıt paralarının üzerinde bu sembolü görebilirsiniz.

Ashoka Sütunun tepesindeki sembol


Buradaki bir başka heykel ise Bodhhisatva (Aydınlanmış Buda) heykelidir. Devasa bir taştan güneşlik -kaderi temsil eder- altında tam lotus duruşundaki Buda’nın gözleri yarı kapalı durumdadır -derin meditasyon- ve bir eli mudra denilen bir duruştadır.

buda
Aydınlanmış Buda


Dhamekh Stupa
M. S. 500 yılında Buda’nın ilk dersini verdiği yer olarak kabul edilmiş ve burada 34 metre yüksekliğindeki bu stupa inşa edilmiş. Yapının geometrik şekli Gupta dönemine ait olduğunu gösteriyor ama yapılan kazılarda çıkarılan tuğlaların yaşı M.S. 200 yılındaki Maurya dönemine kadar gittiğini kanıtlıyor.
dhamekh
Dhamekh Stupa


Jain Tapınağı
Bu bölgenin kültürel zenginliği içinde bir de Jain Tapınağı var. Jain dininin kutsal saydığı 11. kişi olan Shreyanshnath’ın doğum yeri olarak kabul edilen bu yerde bir Jain tapınağı da yapılmış. Tapınakta bulunan Jain dininin kurucusu Lord Mahavira’nın ve diğer ermişlerin freskleri ve minyatürleri iyi korunmuş durumda.


jain
Jain tapınağının içinden bir görüntü


Mulagandha Kuthi Vihara

1931 yılında uluslararası Budist toplumunun bağışlarıyla yapılmış modern bir Budist tapınağıdır. Halen, Mahabodhi Topluluğu tarafından hizmet verilen bu tapınak dünyanın her yerinden Budistleri ve gezginleri çekiyor. Tapınağın girişdeki dev çan Japonyanın hediyesi. Tapınağın iç yüzündeki duvarlara Buda’nın hayatını anlatan freskler işlenmiş. Bu tapınağın bahçesinde Buda’nın altında aydınlandığı Bodhi ağacının bir benzeri bulunuyor. İnanışa göre imparator Ashoka, Bodhgaya’daki orijinal ağaçtan bir dal getirterek burada yetiştirmiş.

Sarnath
Mulagandha Kuthi Vihara Tapınağı


sarnath
Mulagandha Kuthi Vihara Tapınağı içindeki Buda heykeli

Varanasi Haritası

Varanasi City Map


 

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 210
» Toplam Gelen : 1395529
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 20
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala