.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

Yoga Merkezleri
BAYRAM

 

Çok değişik dinî ve etnik farklılıkların bulunması nedeniyle Hindistan'da pek çok bayram ve tatil vardır. Bu tatiller ay takvimi izlendiği için her yıl değişik günlere rastlar. Hindistanda ayrıca, pek çok yerel bayram da vardır ve bu bayramlar bizde artık pek görülmeyen olağanüstü bir coşku ve eğlence ile kutlanmaktadır. Bu nedenle geziniz sırasında rastlayacağınız bayramları izlemeyi kaçırmayın, eğer fotoğraf çekmek istiyorsanız, bazen dini bir mistisizm içinde, bazen de çılgınca bir eğlenceyle ama mutlaka çok renkli geçen bayramlarda bol malzeme bulabilirsiniz. Aşağıda belirli bayramları sıralıyoruz.
Listede (T) ile gösterilen günler resmi tatil günüdür.

Ocak
Sankranti : Andhra Pradesh eyaletinde ve güneydeki Tamil bölgesi'nde kutlanır. Bu günler, ekinlerin biçilmesi ve mevsimin değişmesi günleridir, bu tarihte güneşin kuzeydeki evine yöneldiği kabul edilir ve günler uzarken geceler kısalmaya başlar.
26 Ocak Cumhuriyet Bayramı : (T) Hindistan'da Cumhuriyetin ilanının yıldönümü. Bütün eyaletlerde kutlanır, fakat kaçırılmaması gereken kutlama Yeni Delhi'deki askeri geçit törenidir.

cumhuriyet
Delhi'deki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından


Ocak ayında kutlanan bazı yerel bayramlar :
Jaisalmer'de Çöl Festivali
Ahmedabad'da Uluslararası Uçurtma Festivali
Kerala'da Fillerin Yürüyüşü.

Şubat - Mart
Şivaratri : Bu oruç günü Şiva'ya adanmıştır. Tapınaklara doğru yürüyüşe geçilirken mantralar söylenir, bu sırada Şiva'nın cinsel organını temsil eden heykeller yağ sürülerek kutsanır. Gece Şiva tapınaklarında ilahiler söylenir ve dini yazıtlar okunur. Katı Şivacılar bugün oruç tutarken her 3 saatte bir Puja denilen dualarını okurlar. Bu geceyi hiç uyumadan ibadetle geçirenlerin ruhsal huzura ve kurtuluşa ulaşacakları çok kutsal yazıtlar olan Purana Yazıtlarında belirtilmiştir.

Holi : (T) Hindu bayramları içinde en coşkulu olanıdır. Bu bayramda, ilkbaharın gelişini kutlamak için boyalı sularla, ve toz boyalarla boyanmak gerekmektedir. Gece kurulan Holi şenlik ateşleri, şeytan ruhlu Holika'nın yokedilişini sembolize eder. Bu günlerde üzerinize en kötü elbisenizi giyin, bayram bittikten sonra temizlenemeyeceği için çöpe atarsınız.

boya
Holi (Color Festival) için boyalar hazırlanıyor


Şubat ayında kutlanan bazı yerel bayramlar:
Nagaur'da Nagaur Deve Fuarı
Rishikesh'te Uluslararası Yoga Festivali
Elephanta Adasında Fil Bayramı.

Nagaur
Nagaur'daki Deve festivalinden


Mart - Nisan
Mahavir Jayanti : (T) Bu büyük Jain bayramında Jainizmin kurucusu Mahavira'nın doğumu kutlanır. Ramanavami : (T) Hindistan'daki bütün tapınaklarda Vishnu'nun enkarnasyonu Rama'nın doğuşu bu gün kutlanır.
İyi Cuma : (T) Bu Hristiyan tatil günü Hindistan'da da kutlanır.

ram-sita
Ram ve eşi Sita


Mart ve Nisan aylarında kutlanan bazı yerel bayramlar
Ellora Mağaralarında Hint Klasik Dans ve Müziği ile Ellora Festivali
Goa'da Karnaval
Cochin'de Uluslararası Baharat Festivali
Khajuraho'da Dans Festivali
Jaipur'da Gangaur.

Mayıs - Haziran
Buddha Purnima : (T) Budizm inancına göre Buda'nın doğumu, aydınlanması ve Nirvana'ya ulaşması farklı yılların aynı gününe rastlamaktadır. Mayıs ayının bu dolunay gününde bu olay kutlanır.

Haziran ayında kutlanan bazı yerel bayramlar
Ladakh'ta Hemis Festivali
Jaipur'da Teej
Saharanpur'da Uluslararası Mango Festivali

Haziran - Temmuz
Arabalar Bayramı : Bu bayramda Tanrı Jagannath'ın büyük tapınak arabası Puri'deki tapınağından çıkartılarak dolaştırılır. Bu kutlamalar Puri'deki gibi coşkulu olmasa da Hindistan'ın birçok yerinde yapılır.

Temmuz - Ağustos
Naga Panchami : Vishnu'nun evrenler arasında gezerken dinlenmek için üzerine oturduğu sarmal şekilde uyuyan bir yılan olan Ananta'ya adanmıştır. Bu kutsal yılan sembolüne birçok hediye sunulur, bu bayramda yılan oynatıcılar çok iyi para kazanır. Yılanların muson yağmurları üzerinde etkili olduğuna ve şeytani güçleri evlerden uzakta tuttuğuna inanılır.

yilan
Naga Panchami bayramında yılanı kutsayan bir Hintli kadın

15 Ağustos Kurtuluş Günü : (T) Hindistan'ın İngilizlerden bağımsızlığını kazanmasının yıldönümü. Bugün, Başbakan Delhi'deki Red Fort'tan halka hitap eder.
Shravan Purnima : Bugün, üst kasta mensup olan Hindu'lar uzun oruç günlerinde sürekli olarak omuzlarında taşıdıkları kutsal iplerden yapılmış şalları yenisiyle değiştirirler.
Nariel Purnima : Muson yağmurlarının resmen son bulması. Balıkçıların ve denizcilerin bekledikleri işaret.
Raksha Bandhan : Bugün, kızlar erkek kardeşlerinin gelecek yıl boyunca korunmalarını sağlamak için bileklerine Rakhi denilen bilezikler takar. Erkekler de kız kardeşlerine hediyeler verir.
Pateti : Zerdüştlerin İran'dan ayrılarak Hindistan'a gelişlerinin yıldönümü. Bundan bir hafta sonra ise Zerdüşt'ün doğum günü kutlanır.

Zerdüşt
Zerdüşt'ün temsili resmi


Ağustos - Eylül
Janmastami : (T) Krshna'nın doğum günü. Mutlu bir hava içinde Krshna'nın neşeli karakteri taklit edilir. Hindistanın her yerinde tatil günü olmakla beraber Krshna'nın doğum yeri olan Mathura'da, ayrıca Agra ve Bombay'da daha büyük coşkuyla kutlanır.
Ganesh Chaturti : Fil başlı Tanrı Ganeş'e adanmıştır. Puna, Madras ve Bombay bu kutlamaların merkezi durumundadır. Bombay'da tanrı heykelleri taşınarak denize atılır. Bütün köylerde tapınaklar süslenir ve evlerde porselen Ganeş heykellerinin önünde ibadet edilir. Gün boyunca havai fişekler atılır. Her aile kendi evinde gün boyunca tapındığı Ganeş heykelini nehir, deniz, göl ya da herhangi bir suya törenle atar. Bu gece aya bakmak uğursuzluk getirir.

Ganesh
Ganesh heykeli denize atılırken

Onam : Ekin Bayramı. Bu Kerala Bayramı sırasında ünlü yılan teknesi yarışları yapılır.

Eylül - Ekim
Dussehra : (T) Bu bayram, bütün Hint bayramları içinde en tanınmışıdır ve 10 gün sürer. Bu gün, Rama'nın şeytan kral Ravana'yı yenmesi, devasa Ravana sembollerinin yakılması ile kutlanır. Delhi'de bu bayram Ram Liila olarak kutlanırken Ramayana destanı canlandırılır ve bol bol havai fişek atılır. Mysore ve Ahmedabad'da büyük gösteriler yapılır. Batı Bengal eyaletinde bu bayram Rama, Ravana'yı Durga'nın yardımı ile yendiği için Durga Puja olarak bilinir. Kulu eyaletinde ise bu bayram kısa bir süre geçtikten sonra kutlanır ve burada Kulu vadisine neden 'Tanrıların Vadisi' denildiğini gösterecek coşkun gösteriler yapılır.
2 Ekim Gandi Jayanti : (T) Mahatma Gandi'nin doğum gününün kederli bir şekilde kutlanması. Bu gün O'nun yakıldığı Delhi'deki Raj Ghat'ta dualarla bir toplantı yapılır.

Ekim - Kasım
Divali - Diipavali : (T) Geceleri yakılan sayısız yağ kandili Rama'nın sürgünden evine dönüşünü canlandırır. Bu festival, Bombay'da Laksmi'ye ve Kalküta'da Kali'ye adanmıştır. Tamamı beş gün süren bu bayramın birinci günü yeni iş yılı döneminin başlangıcıdır. İkinci gün Krishna'ya, üçüncü gün Şiva'ya, dördüncü gün ise arkadaşça görünen fakat şeytani bir güç olan Bali'ye adanmıştır. Beşinci günde erkekler kızları ziyaret eder, kızlar ve kadınlar erkeklerinin alınlarına tikka denilen kırmızı boya ile birer noktacık koyar, erkeklere ziyafet verirler.

Kasım
Govardhana Puja : (T) En kutsal hayvan olan ineğe adanmış olan bir Hindu bayramı.
Puşkar Deve Panayırı : Rajasthan eyaletindeki bu çok renkli panayırda ünlü deve yarışları da yapılmaktadır.
Guru Nanak Jayanthi : (T) Sikh dininin kurucusu Guru Nanak'ın doğum günü okunan dualar ve gösterilerle özellikle Amritsar'da kutlanır.

nanak
Sikhlerin kutsal kitabı : Baba Granth Shib

25 Aralık Noel : (T) Hz. İsa'nın doğum günü Hindistan'da da tatil günüdür.

Ayrıca İslami Bayramlar da geniş katılımlarla kutlanır. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı ve Aşure günleri Hindistan'da resmi tatil uygulanır.

 

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 221
» Toplam Gelen : 1395540
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 23
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala