.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 


GENEL BİLGİLER


Ülkemizde yabancı ülkeleri tanıtacak rehber kitapların eksik ve yetersiz olduğu herkesçe bilinmektedir. Özellikle doğu ülkeleri hakkındaki kaynaklar yetersizdir. Bu ülkelerin elçiliklerinin verdiği broşür şeklindeki tanıtıcı materyaller ise çoğunlukla ülkenin reklamını yapmaya yöneliktir. Gideceğiniz yer hakkında bu broşürlerden pratik bilgiler edinmeniz hemen hemen imkansızdır.

Türkiye, bizce gözünü batıya dikmiş olmakla beraber tarihsel geçmişi ve toplumsal yapısı açısından, bir doğu ülkesidir. Bu gerçeği tam olarak anlayabilmek ve karşılaştırmalar yapabilmek, ancak başka doğu ülkelerini görmekle mümkün olabilir. Görmeye değer doğu ülkeleri hangileridir? İşe hemen yanıbaşımızdaki ülkelerle başlayabiliriz. Öncelikle komşumuz İran başta olmak üzere; Pakistan, Hindistan ve Nepal gibi ülkelerdeki kültürel zenginlikler özellikle görmeye değerdir.
Örneğin yakın komşumuz İran’daki güzellikleri, kültürel zenginlikleri kaçımız biliyoruz ve farkındayız ki? Yurtdışı gezilerini sadece parası bol olanların yapabileceği bir lüks olduğunu sanıyoruz.


Bu sitede böyle bir yolculuğun nasıl yapılacağını, yollarda karşılaşılabilecek sorunları, sınır geçişlerini; ayrıca belirli şehirlerdeki konaklama ve yemek yeme seçeneklerini çeşitli bütçe şartlarına uygun olarak göstermeye çalıştık.
Bu site hazırlanırken elimizde olan en taze bilgiler dikkate alındı. Karşılaşılabilecek çeşitli belirsiz durumlar için kişisel tecrübelere dayanarak uygun bulunan çözümler önerildi.

Bütün bunlara rağmen rotadaki birçok ayrıntılı bilgi, bir süre sonra geçersiz hale gelebilir. Otobüs ve uçak seferlerinin kalkış saatleri değişmiş olabilir. Trenler belirlenen saatlerde kalkmayabilir, yeni hatlar açılabilir, eskileri kapanabilir, bazı oteller önceden iyi durumda iken kötü bir yönetimin elinde yetersiz hizmet sunarken bizim kötü dediklerimiz de iyileşebilir.

Burada anlattığımız her bilgi, kişisel tecrübelerimizle uzun süre içinde oluşmuş kanılarımıza ve deneyimlerimize dayanmaktadır. Sizin kendi deneyimleriniz başka yönlerde gelişebilir. Bu nedenle, buradaki bilgilerin tam ve kesin olduğunu iddia etmiyor, sadece bunların olması ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyoruz.

Bu yolculuğa çıktığınızda burada belirtilenlerin dışında, karşılaşacağınız değişiklikleri e-mail adresimize bildirin. Sitenin güncellenmesi sırasında bu bilgileri kullanırız. Bu bilgiler sizden sonra aynı yere gidecek başka gezginler için de rehber niteliği taşıyacaktır. Örneğin, çeşitli otellerin sizin gördüğünüz durumuyla çok iyi veya çok kötü, ya da yeni açılmış veya uzun zamandır kapalı olduğu gibi yeni bilgileri bize bildirebilirsiniz. Ayrıca yaşayacağınız tecrübelerinizi de bize yazın. Bunlar, okuyacak başka insanlar için çok değerli olacaktır. Ayrıca gezi anılarıınızın tümünü yayınlamak isterseniz aylık bültenlerimizde size yer verebiliriz.

Hindistan‘a gitmeye karar verene kadar yolda meydana gelebilecek son değişiklikleri, kapanan veya açılan yolları, yeni otelleri ve yeni yol bağlantılarını öğrenmek için sitemizin haberler kısmını sürekli izleyin. Kendinize yol arkadaşı arıyorsanız, grubunuza birkaç kişi daha katmak istiyorsanız, ya da başka gezginlerin deneyimlerinden yararlanmak istiyorsanız sitemizi izleyin. Ayrıca sitenin ücretsiz üyelik sistemine kayıt olursanız bütün bu haberler aylık bültenlerle size ulaştırılacaktır.

VİZE BİLGİLERİ


İran vizesi

Türk vatandaşlarının dünyanın çeşitli ülkelerine gitmek için vize almak zorunda olması birçoğumuzu üzmüyor mu? Bu durum doğu ülkelerine yöneldiğimizde değişmektedir. Bildiğimiz kadarıyla ta Şah İsmail zamanında çizilmiş olan Türkiye - İran sınırı günümüzde halen geçerlidir. Türkiye ile İran arasında varolan vize anlaşması sonucu iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak vizesiz seyahat edebilmektedir. Sınır kapısında alacağınız giriş damgası üç ay vize yerine geçmektedir.

Pakistan vizesi

Pakistan elçiliği ülkede güvenlik sorunu olduğu gerekçesiyle Vişne renkli Turist Pasaportlarınaa vize vermiyor. Buna karşılık Yeşil Pasaport sahibi Türk vatandaşları halen vizeden muaf. Yani onlar vize almadan Pakistana gidebiliyor. Pakistanda bu aralar yoğun bir güvenlik sorunu olduğu kesin, ancak, herhangi bir yerde bomba patlasa sadece vişne renkli pasaportlular mı etkilenecek diye düşünüyoruz. Pasaport yeşil olduğu zaman güvenlik sorunu olmuyor mu?

Bu anlamsız tutumun değişmiş olmasını umuyor ve son durumu öğrenebilmeniz için Pakistan temsilciliklerinin iletişim bilgilerini veriyoruz.

PAKİSTAN
İstanbul Konsolosluk Ankara Büyükelçilik

Gullu Sokak. No.20, 3

Levent

İran Caddesi
No: 37 Kavaklıdere
Tel:  (0212) - 324 58 27 Tel : (0312) 427 14 10
http://www.mofa.gov.pk/Consulates/Istanbul/ http://www.mofa.gov.pk/turkey/default.aspx


Hindistan Vizesi

Hindistan vizesi almak fazla zor değil. En az 6 ay geçerli bir pasaportunuz, bir adet fotoğraf, uçak biletiniz veya biletinize ait rezervasyon kağıdı, banka hesap dökümü ve 43 Dolar ücreti götürdüğünüzde vizenizi bir gün içinde alabilirsiniz.

 

Hindistan vizesine 2013 yılı Şubat ayından itibaren online sistemle müracaat etmeniz gerekiyor . vize sayfası linkine tıklayarak gerekli bilgileri doldurun. Sonuncu sayfaya geldiğinizde, sistem size vize için randevu tarihleri ve saatleri seçeneklerini sunacaktır. Seçtiğiniz gün ve saatte elçilik veya konsoloslukta bulunarak müracaatınızı yapın. Vize işlemleri sırasında parmak iziniz de alınacaktır. Bu uygulama bütün dünya ülkelerinde 2013 yılının başından itibaren güvenlik amacıyla getirilmiştir.

Hindistan elçiliği size mümkün olan en kısa süreli vizeyi vermeye çalışır. Hindistanda 1 aydan fazla kalacaksanız ve gezinize Nepali de katacaksanız en az 3 aylık ve en az çift girişli (Double) vize almaya çalışın. Nepaldeki Hindistan elçiliğinde yeni vize almak zorunda kalmayın.

HİNDİSTAN
İstanbul Konsolosluk Ankara Büyükelçilik

Cumhuriyet Caddesi No: 18

Dörtler apartmanı 7. Kat

ELMADAĞ

Cinnah Caddesi

No: 77

ÇANKAYA

Tel : 0212 - 296 21 31 Tel : 0312 - 438 21 95
http://www.cgiistanbul.org/ http://www.indembassy.org.tr/

HİNDİSTAN VİZESİ İÇİN FORM DOLDURMA YÖNERGESİ

Online Vize sayfası nı tıklayın. Karşınıza şöyle bir sayfa gelecek :

hint vize

Bu sayfada sol üstteki turuncu renkli "Online Visa Application" butonuna tıklayın. Karşınıza şöyle bir sayfa gelecek.

vize

 

Bu sayfada birinci satırda "TURKEY" seciyoruz. Türkiye seçilince bir altta sadece iki seçenek kalıyor, birisi Istanbul, ikincisi Ankara. Müracaat etmek istediğiniz sehire göre seçiminizi yapın. Hindistan elçiliğinin sistemine göre Istanbul, bütün Trakya illeri ile Adapazarı, İzmit ve Bursa şehirlerinden müracaat edenler Istanbuldaki Hindistan Başkonsolosluğuna, bütün Anadolu ile Ankara ve İzmir şehirlerinden yapılacak müracaatlar Ankara'daki Hindistan büyükelçiliğine yapılmak zorunda. Bölgeniz dışındaki bir temsilciliğe müracaat ederseniz reddedilebilirsiniz. Acil durumu olanlara hoşgürülebiliniyor.

Date of Birth : Doğum tarihinizi yazmalısınız. Bunu kolaylaştırmak için yapılmış olan otomatik takvim sistemi genellikle sağlıklı çalışmıyor, bunun yerine doğum tarihinizi klavyenizden, aralarda bölü çizgisi "/" koyarak girin, doğum yılınızı yazdıktan sonra "enter" tuşuna BASMAYIN, yazılanları siliyor, bunun yerine mouse kullanarak bir alt satıra imlecinizi koyun.

e mail adresinizi istendiği şekilde girin.

Expected date of Arrival : Hindistana tahmini giriş tarihinizi yazın. Bu tarih, elçiliğe vereceğiniz uçak biletindeki tarih ile aynı olmalıdır, büyük bir fark varsa elçiliğin dikkatini çekebilir ve bunu açıklamanızı isteyebilirler

Visa Type : Menüden "Tourist" seçeneğini seçin. Ögrenci veya iş vizesi isteyenler buna göre seçim yapabilir.

Onay kodunu ekranda gördüğünüz şekilde yazın.

Her şey tamamlandığında Mor renkli zemin üzerine yazilmış olan "Online Visa Application" çubuğunu tıklayın. Karşınıza şu ekran açılacak :

vize

 

Bu sayfada ortada kırmızı renle yazılı olan Temporary Application ID : .... yazan yerdeki kodu bir yere kaydedin, veya ekranın bu bölümünün fotoğrafını çekin. Vize formunu doldururken herhangi bir nedenle ekran donması, internetin kesilmesi veya sistem hatası nedeniyle hata oluşursa bu kod ile yeniden sisteme girerek işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Önce Soyadınız ve sonra isminizi ilgili yere yazın.

İsim veya soyadınızda değişiklik olduysa kutucuğu işaretleyin ve açılan penceredeki bilgileri yazın. (Evlilik nedeniyle soyadı değişenlerin bunu belirtmeleri şart değil (benim yorumum.)

Sex : Cinsiyetinizi belirtin. Erkek : Male , Kadın : Female

Date of birth : İlk sayfada vermiş olduğunuz doğum tarihi burada otomatik olarak görüntülenir. Doğruluğunu kontrol edin.

Town/City of birth : Doğum yerinizi yazın.

Country of birth : Doğduğunuz yerin bulunduğu ülke, Türkiye seçin.

Citizenship/National ID No : TC Kimlik Numaranızı yazın.

Religion : Dininizi seçin.

Visible Identification Marks : Yüzünüzde herhangi bir işaret, yara izi vb. var mı? Yoksa NONE yazın.

Educational Qualification : Eğitim durumunuz. Universite mezunu : Graduate veya Post Graduate, Ortaokul veya Lise Mezunu : High School veya Secondary School, Ilkokul Mezunu : Primary School, Eğitimi yok ise : Illiterate işaretlemelidir.

Sayfanın devamı :

vize

Did you acquire Nationality by birth or by naturaliztion : Vatandaşlığınız doğuştan beri mi var yoksa sonradan başka vatandaşlıktan mı geçtiniz? Buna HAYIR/NO diye işaretleyenler ek sorularla karşılaşmazlar. Türk vatandaşlığını sonradan kazanmış olanlar doğru cevap verip eski vatandaşlıklarını belirtmeliler. Elçilik daha sonra yanlış veya eksik bilgi verdiğinizi tesbit ederse hem Hindistana giremezsiniz hem de daha sonra vize alamayabilirsiniz.

Previous Nationality : Daha önce başka milletin kimliğine mi sahiptiniz? Cevabınız HAYIR ise, NO işaretleyin.

Pasaport detayları :

Pasaport No: Pasaport numaranızı doğru bir şekilde ve arada boşluk bırakmadan yazın. Örneğin U 0897654 yerine U0897654 yazın. Pasaport numaranız bu formda yanlış yazıldıysa elçilik başvurunuzu reddeder.

Place of Issue : Pasaportunuzu aldığınız yeri yazın. Il değil ilçe ise ilçe ismini pasaportunuzdaki göründüğü şekliyle yazın. Örneğin Ankara/Çankaya yazmayın, sadece Çankaya yazın.

Date of Issue : Pasaportunuzu aldığınız tarihi yazmalısınız. Bunu kolaylaştırmak için yapılmış olan otomatik takvim sistemi genellikle sağlıklı çalışmıyor, bunun yerine pasaportu alış tarihinizi klavyenizden, aralarda bölü çizgisi "/" koyarak girin, tüm tarihi yazdıktan sonra "enter" tuşuna BASMAYIN, yazılanları siliyor, bunun yerine mouse kullanarak bir alt satıra imlecinizi koyun.

Date of Expiry : Pasaportunuzun geçerlilik tarihini yazmalısınız. Bunu kolaylaştırmak için yapılmış olan otomatik takvim sistemi genellikle sağlıklı çalışmıyor, bunun yerine geçerlilik tarihinizi klavyenizden, aralarda bölü çizgisi "/" koyarak girin, geçerlilik yılınızı yazdıktan sonra "enter" tuşuna BASMAYIN, yazılanları siliyor, bunun yerine mouse kullanarak bir alt satıra imlecinizi koyun.

Any other valid Passport / Identity Sertificate held, Yes? : Pasport dışında yabancılar için ikamet teskeresi gibi başka bir belgeniz var mı sorusunu NO olarak işaretleyin.

Save and Continue : Tıklarsanız yaptığınız değişiklikler kayıt edilir ve bir sonraki sayfadan devam edersiniz. Save and Temporary Exit : Tıklarsanız yaptığınız değişiklikler kaydedilir ve form doldurma işleminize burada ara vermiş olursunuz. Daha sonra kaldığınız yerden devam edebilmek için ilk sayfada verilmiş olan geçici kodu yazarak bu sayfaya dönebilirsiniz.

Yeni sayfa şöyle :

vize


Present Address : Şu anki adres bilgileriniz :
House No / Street : Evinizin bulunduğu sokak ve kapı numaranız. Burada özet bilgi verebilirsiniz. Örneğin ana cadde ve bulvar ismi yerine sadece sokak ismi yazabilirsiniz.

Village/Town/City : Bulunduğunuz şehri yazın.

State/Province/District : Eyalet sistemiyle yönetilen ülkeler için eyalet ismi yazmak gerekir. Türkiye için oturduğunuz şehrin ismini tekrar yazın.

Postal/Zip Kodu : Adresinizin Posta Kodu

Country : TURKEY seçin.

Phone No ve Mobile No : Ev telefonu veya Cep Telefonu. İkisinden birisini mutlaka doldurun.

Click Here for Same Adress : Tıklarsanız yukarda vermiş olduğunuz Ev Adresi bilgileriniz iş adresi olarak tekrarlanacaktır.

Permanent Address : Yukardaki adres bilgilerinizi özet olarak tekrar yazın.

viza

Applicant's Marital Status : Medeni Durum. Evli iseniz : Married, Bekar iseniz : Single isaretleyin.

Were your Grandfather..
. : Anneanneniz veya dedeniz Pakistanlı mı, ya da Pakistankontrolündeki bir yerli mi : Bu soruya NO olarak cevap verin.

Present Occupation : Buradaki mesleklerden birisini seçin. Kadınlar için HOUSEVIFE - Ev kadını seçerseniz bir sonraki soruda eşinizin ismini yazmalısınız. Mesleklerden birisini seçenler bir sonraki satırda işyerinin ismini ve adresini belirtmeliler.

Specify below occupation... : Geçimini nasıl temin ediyor. İşsiz olanlar buraya FATHER seçerek bir sonraki soruya Baba Adını ve ev adresini yazmalı. Ev kadını olanlar SPOUSE seçeneğini seçtikten sonra bir sonraki satıra eşlerinin adını ve ev adresini yazmalı.

Past Occupation, if any : Daha önce çalıştığı işyeri. Buraya herhangi bir bilgi yazılmayabilir.

Are/were you in... : Askeri, polis, istihbarat örgütü gibi bir yerde çalışıyor musunuz? NO butonunu işaretleyin.

Save and Continue : Tıklarsanız yaptığınız değişiklikler kayıt edilir ve bir sonraki sayfadan devam edersiniz. Save and Temporary Exit : Tıklarsanız yaptığınız değişiklikler kaydedilir ve form doldurma işleminize burada ara vermiş olursunuz. Daha sonra kaldığınız yerden devam edebilmek için ilk sayfada verilmiş olan geçici kodu yazarak bu sayfaya dönebilirsiniz.

visa


Type of Visa : İlk sayfada vermiş olduğunuz vize türü bilgisi burada tekrarlanıyor.

Places likely to be visited
: Tahminen göreceğiniz yerler. Burada Delhi - Agra - Jaipur gibi en popüler turistik yerlerden birkaç tanesini yazabilirsiniz.

Duration of Visa (in months) : Almak istediğiniz vize süresi (ay olarak). Vizenizi birer aylık dilimler halinde verirler. Elçiliğe sunacağınız uçak biletinin süresi bu vize süresini belirler. Örneğin 1 ay sonra dönecek şekilde bir uçak bileti aldıysanız 3 aylık bir vize talebinde bulunmanızın bir anlamı yoktur. Benzeri şekilde 6 aylık vize istiyorsanız en az 5 aylık süresi olan bir uçak bileti veya uçak rezervasyonu getirmelisiniz.

No. of Entries : Giriş sayısı. Normal olarak tek giriş, yani SINGLE olmalıdır. Gezisine Nepal veya başka bir komşu ülkeyi katmak isteyen ve bu ülkeden sonra tekrar Hindistana giriş yapmak isteyenler çift Girişli DOUBLE vize talebinde bulunabilir. Elçilik bu komşu ülkeye gidiş ve dönüşe ait uçak biletlerini de isteyebilir. Komşu ülkeye karayolundan veya trenle gidip dönecek olanlarda böyle bir zorunlulk yok.

Purpose of visit : Tourism olarak işaretlenmeli.

Expected date of journey : Uçak biletinizdeki gidiş tarihinizi buraya yazın. Bunu kolaylaştırmak için yapılmış olan otomatik takvim sistemi genellikle sağlıklı çalışmıyor, bunun yerine uçuş tarihinizi klavyenizden, aralarda bölü çizgisi "/" koyarak girin, tüm tarihi yazdıktan sonra "enter" tuşuna BASMAYIN, yazılanları siliyor, bunun yerine mouse kullanarak bir alt satıra imlecinizi koyun.

Port of Arrival in India
: Hindistana giriş kapınız. Uçak biletinizdeki varış havalimanınızın adını yazın.

Expected port of Exit in India
: Hindistandan çıkış kapınız. Uçak biletinizdeki çıkış havalimanınızın adını yazın.

visa

Previous visa / Currently valid visa details : Daha önce Hindistan vizesi almış olanlar veya pasaportunda şu anda geçerli Hindistan vizesi bulunanlar.

Have you ever visited India before
: Daha önce Hindistanı ziyaret ettiniz mi? Gitmediyseniz NO/ HAYIR işaretleyin. Gittiyseniz pasportunuzda bulunan önceki vizenizin numarası, aldığınız yer ve tarihini belirtmelisiniz.

Has permition to visit.... : Daha önce Hindistan vizesine müracaat edip de reddodunuz mu? Hayır ise NO, evet ise YES işaretleyin. Yes işaretleyenler bu reddin nedenini açıklamak zorunda.

Countries visited in Last 10 years : Son 10 yılda gittiğiniz ülkeler. Bunlardan birkaç tanesini yazsanız yeter.

Have you visited SAARC countries... : SAARC ismiyle bilinen Guneydogu Asya ülkelerinden hangilerine gittiniz.

Reference : Hakkınızda bilgisine başvurulacak kişi.

Reference name in India : Hindistanda tanıdığınız herhangi bir kişiyi veya gideceginiz otelin sahibini size referans olarak gösterebilirsiniz. Alttaki satırlarda bu kişinin adresi ve telefon numarası soruluyor.

Reference name in your Country: Ülkenizde tanıdığınız herhangi bir kişiyi size referans olarak gösterebilirsiniz. Alttaki satırlarda bu kişinin adresi ve telefon numarası soruluyor.

Save and Continue : Tıklarsanız yaptığınız değişiklikler kayıt edilir ve bir sonraki sayfadan devam edersiniz. Save and Temporary Exit : Tıklarsanız yaptığınız değişiklikler kaydedilir ve form doldurma işleminize burada ara vermiş olursunuz. Daha sonra kaldığınız yerden devam edebilmek için ilk sayfada verilmiş olan geçici kodu yazarak bu sayfaya dönebilirsiniz.

vize
Yukarda açılan sayfada fotoğraf yükleme penceresi açılıyor. Bilgisayarınızda daha önceden biyometrik özellikli, arkası beyaz fonlu fotoğrafınız hazır olmalı. Dosyayı seçin butonuyla bilgisayarınızdaki fotoğrafı sisteme getirin ve Upload Photo butonuyla fotografı yükleyin.

vize
Açılacak bu pencerede soldaki seçim aracıyla fotoğrafın istediğiniz bölümünü keserek de kare şekline getirebilirsiniz.

vizeOnayladığınızda fotoğraf müracaat sayfanızın sonunda bu şekilde görünecektir.
Save and Continue :
Tıklarsanız yaptığınız değişiklikler kayıt edilir ve bir sonraki sayfadan devam edersiniz. Save and Temporary Exit : Tıklarsanız yaptığınız değişiklikler kaydedilir ve form doldurma işleminize burada ara vermiş olursunuz. Daha sonra kaldığınız yerden devam edebilmek için ilk sayfada verilmiş olan geçici kodu yazarak bu sayfaya dönebilirsiniz.

vizeOnayladığinızda tüm vermiş olduğunuz bilgilerin bir özetini içeren yeni bir sayfa göreceksiniz. Buradan özellikle isim soyadı, Pasaport Numarası ve Doğum Tarihi gibi bilgilerinizi son bir kez daha kontrol edin. Bu bilgilerde olabilecek bir yanlışlık vizenizin reddine sebep olabilir.

Bu bilgileri de onayladığınızda elçiliğe gidiş için randevu alma aşamasına geliyorsunuz.

vizeBu sayfada sol alttaki Select Date bölümünden randevu için uygun olan tarihler sıralanıyor, sizin için uygun olan tarihi seçin.

vizeSectiğiniz tarihi onayladığınızda tüm işlemleriniz bitirilmiş oluyor. Sistem size yukardaki şekilde bir PDF belgesi oluşturuyor. Ekranınıza gelen bu belgeyi hemen kağıda basın. Sistem ayrıca otomatik olarak bu belgeyi sizin bilgisayarınıza otomatik olarak yüklüyor. Ancak, bazı durumlarda bilgisyarın neresine yönlendirdiğini bulmak zor olabiliyor, daha sonra tekrar uğraşmamak için bu belgeyi hemen kağıda basmanızı tavsiye ederim. 

 


SIRT ÇANTANIZ YANINIZDA BULUNSUN

Karayoluyla gidişte eğer gençseniz ya da kendinizi genç hissediyorsanız bir sırt çantası edinin ve tam bir turist görünümüne girin. Hindistan'da hemen her turist, sırt çantalıdır. Bunun pratik faydası iki elinizin serbest kalmasıdır. Trene, otobüse binerken ve inerken, para bozdururken, birşey satın alırken iki elinizin de serbest olması iyidir. Bu sırt çantasında bir adet uyku tulumu mutlaka bulunmalıdır. Otobüslerde uyku tulumunuzu bagaja vermeyip yanınıza alın. Geceleri soğuk olursa üstünüze örtebilirsiniz. Trenlerde ise yatacağınız zaman kullanabilirsiniz. Otellerde çarşafı beğenmezseniz çarşaf yerine, gece soğuk olursa battaniye yerine kullanabilirsiniz. Hatta özellikle Hindistan'da trenlerin geç kalkması ya da çok erken hareket etmesi durumunda ya da parasız kalıp da tren istasyonunda uyumak gerektiğinde :) en önemli ihtiyacınız uyku tulumu olacaktır.

Gideceğiniz mevsime göre değişmekle birlikte yazlık ayakkabı, sandalet, tokyo benzeri birşey sırt çantanızda bulunmalıdır.

Karayolu gezisi yapacak bir kişinin en çok koruması gereken organı ayaklarıdır desek yanılmış olmayız. Birçok yere yürüyerek gidilecek, belki uzun süreler tren, otobüs beklenecek, hatta trende yer bulunmadığı durumda ayakta seyahat etmek bile gerekebilecektir.

Bunların dışında kişisel iç çamaşırı, gömlek, tişört, yedek pantolon, etek, ince bir kazak gibi eşyaları tabii ki yanınıza alacaksınız. Hindistan'da uzun süren tren yolculuklarında okumak için kalınca bir roman veya kitabı yanınıza alırsanız dönünceye kadar okuyup bitirebilirsiniz.

Fotoğraf makinesi konusunda size kesin bir tavsiye getiremeyeceğiz. Ülkelerin, gezi anılarının fotoğraflanması tabii ki çok önemlidir. Bu fotoğraflar geri dönüldüğünde arkadaşlara, dostlara gösterilecek, anılar tekrarlanacak ve belki de hüzünlü bir özlem yaşanacaktır. Ancak bazen fotoğraf çekme çabası içine giren kişi ortamdaki güzellikleri atlıyor olmaz mı? Sonra birçok tapınakta, camide fotoğraf çekmek zaten yasaktır. Bence bütün bu durumları gözönüne alarak kararı siz verin. Yanınıza alacağınız makinenin çok çok profesyonel olması gerekmiyor. (Tabii fotoğraf sanatçısı değilseniz.) Profesyonel bir kamera her zaman için hırsızları iştahını kabartır ve çalınma riskini artırır. Basit, her ışıkta çeken, otomatik bir dijital makine size yeterli olacaktır.


 

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 219
» Toplam Gelen : 1395538
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 24
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala