.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

Birçok kişi, Hindistan’a karayolu ile gitmenin mümkün olabileceğini tahmin bile edemez. Ancak bunu gerçekleştirmek sizin elinizde. Eğer yeterince cesaretiniz, biraz paranız ve zamanınız varsa haydi; sırt çantanızı hazırlamaya başlayın.
Türkiye - Hindistan hattı ünlü İpek Yolu’nu izlemektedir. İpek yolu, Türkiyeden sonra, İran'da Tebriz - Tahran - Isfehan - Yezd - Zahidan yolundan ve daha sonra Pakistan’da Taftan - Quetta - Multan yolundan Lahore’a ulaşır. İpek yolu Lahore'dan sonra kuzeye Çin sınırına yönelirken biz, güneye Hindistan’a geçeceğiz.

Tur Seçenekleri :
Türkiye'den Hindistan'a karayolundan giderek yol üzerindeki İran ve Pakistan’da birkaç yeri görmek ve Hindistan’da daha uzun kalarak bir tur yapmak isteyenlerin, öncelikle ekonomik durumlarını gözden geçirmeleri ve zamanlarının ne kadar olduğunu hesaplamaları gerekir. Böyle ayrıntılı bir hesaplama sonucunda bu turun hangi ulaşım araçları ile ve hangi sürede yapılacağına karar verilmelidir.
Tur seçeneklerini genel olarak üçe ayırıyoruz :

Karayolu ile

Yollarda harcanacak sürenin biraz fazla olması bu tur için bir dezavantaj sayılabilir. Buna karşılık yol üzerindeki kültürel, coğrafi ve iklimsel değişiklikleri aşama aşama yaşayarak gitmek bu seçeneğin çekici yanını oluşturur. Uzun süreli karayolu seyahatinin oldukça ağır fiziksel koşullarına dayanamayacak durumda olanlara bu yolu önermiyoruz.

Pakistan'da yaşanmakta olan terör olayları nedeniyle bu ülkede güvenlik sorunları artmaya başladı. Ülke içinde bu sorunların üstesinden gelemeyen Pakistan devleti hem Türk pasaportlarına hem de tüm dünya vatandaşlarına Turist vizesi vermekte zorluk çıkartmaktadır. Özellikle karayolundan gideceğini belirten gezginlere Pakistan elçiliği vize vermemektedir. Bunu aşabilmek için vize isteğinde bulunurken karayolundan gidileceğini belirtmemeyi tavsiye ediyoruz.

Uçak ile
Gidilecek yere anında ulaşılır. Hindistan'da çok değişik iklim koşulları ile ve kültürel farklarla karşılaşmanın getireceği uyum sorunları bu seçeneğin en önemli dezavantajıdır.
Karışık Tur
Yukardaki iki tür yolculuğun sadece olumlu yanlarını alarak karma bir tur da yapılabilir. Karışık tur, karayolundan gitmek ve uçak ile geri dönmek şeklinde olacaktır. Karayolundan gidilirken coğrafi ve kültürel değişimlerin yavaş yavaş yaşanması sonucunda bunlara uyum sorunları ortadan kalkar. Geri dönüş yolunda ise uçakla gitmenin rahatlığı ve hızı ile bir an önce Türkiyeye dönülmüş olur.


Karayolu Turu

Bu yol, klasik İpek Yolu güzergâhının önemli bir bölümünü izleyen bir turdur. Bu turda, Türkiye’den çıktıktan sonra İran’da : Tebriz - Tahran - İsfehan - Zahidan; Pakistan’da: Quetta - Lahore ve Hindistan’da: Amritsar üzerinden Yeni Delhi’ye ulaşılır. Bu tur için gerekli süre, yolcuların performansına da bağlı olarak 6 - 10 gün arasında olur.

Buradan sonra kişi, ekonomik durumuna, tura ayıracağı zamana ve ilgilerinin ne kadar olduğuna göre Hindistan’ın batısına yönelerek Rajasthan eyaletine ve Bombay (Mumbai) ile Goa’ya gidebilir ya da kuzeyde Dharamsala, Rishikesh gibi Budist ve Hindu merkezlerine veya Doğu’da Varanasi ve Kolkata’ya gidebilir. Ayrıca birçok gezginin buraya kadar geldikten sonra Nepal’e ve Katmandu’ya da gitmek istediklerini de belirtelim.

Uçak ile Dönüş
Hindistan’dan Türkiye’ye doğrudan uçak seferi Türk Havayolları ile Delhi ve Mumbai üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca çeşitli komşu ülkelerden aktarmalı olarak hem İstanbul’a uçak bağlantısı kurulabilir. AirArabia havayolunun Sharjah aktarmalı, Ürdün havayolunun Amman aktarmalı, Katar havayolunun Doha aktarmalı, Aeroflot Rus Havayollarının Moskova aktarmalı, Türkmenistan Havayollarının Aşkhabat aktarmalı, Emirates havayollarının Dubai aktarmalı seferleri Delhi ile İstanbul arasında bağlantı kurmaktadır.

Maliyetler
Hindistan turunun seçenekleri için tahmini maliyetler şöyle

Tam karayolu turu (Dolar)
Uçak turu (Dolar)
Karışık tur (Dolar)
Ankara-Delhi (karayolu) : 250
Hindistan'da 2 hafta : 450
Delhi-Ankara (karayolu) : 250
İstanbul-Delhi gidiş/dönüş : 550
Hindistan'da 2 hafta : 450
Ankara-Delhi (karayolu) 250
Hindistan'da 2 hafta : 450
Delhi-Ankara dönüş (uçak) : 350
TOPLAM : 450 Dolar TOPLAM : 1000 Dolar TOPLAM : 1050 Dolar


Yukarıdaki fiyatlara Pakistan ve Hindistan için vize ücretleri ile yurtdışına çıkış harcı dahil değildir. Bu fiyatlar turistik sınıf otellerde kalındığı ve orta kalitede lokantalarda yemek yendiği varsayılarak belirlenmiştir. Hindistan içindeki tren yolculuklarında Sleeper Class fiyatları dikkate alınmıştır. Yolcuların bunların dışındaki harcamaları bu maliyetleri arttırır.


Sitenin güncellendiği 2013 Temmuz ayında Hindistan vizesinin 43 Dolar, Pakistan vizesinin (tek girişli) 30 Dolar, ve yurtdışı çıkış harcının 15 YTL olduğunu belirtelim. Böylece yukarıdaki fiyatlara karayolu gidişleri için 73 Dolar + 15 YTL daha eklenmelidir. Uçakla gidiş dönüş turunda Pakistan vizesi ödenmeyeceği için ek masraf 43 Dolara düşecektir. Yeşil pasaport sahipleri Pakistan vizesinden muaftır. Ayrıca herhangi bir nedenle yurtdışı çıkış harcından muaf olanlar da bu harcamayı hesaba katmasınlar.
 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 222
» Toplam Gelen : 1395541
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 22
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala