.: Hindistan Gezi Rehberi :.
2
img

Hindistan Gezi Rehberi kitabını satın almak için tıklayınız.

 

ULAŞIM

Hindistan'da çok çeşitli ulaşım seçenekleri vardır. Bu konu üzerinde sürekli olarak soruların gelmesi üzerine Şehir içi ve Şehir dışı ulaşım seçeneklerini belirtmeyi uygun gördüm. En basitinden başlayarak yazıyoruz.

1. RİKŞALAR
a. İnsanın önünde koşarak çektiği Rikşa
b. Bisiklet Rikşa
c. Motorlu Rikşa
d. Motorlu Büyük Rikşa (Vikram)

2. TAKSİLER
a. Şehir içi
b. Şehirlerarası

3. OTOBÜSLER
a. Şehiriçi
b. Tata
c. Volvo

4. TRENLER
3.1. Sınıflarına göre
a. General Class
b. Sleeper Class
c. First Class (AC Class)

4.2. Trenine göre
a. Mail - Ordinary trenler
b. Express Trenler
c. Hızlı Trenler

4.3. Yerel Trenler
a. Banliyo (Suburban Trenler)
b. Metro

5. UÇAKLAR
a. Resmi Hava Yolları
b. Özel Havayolları

1. RİKŞALAR

Hindistana ilk geldiğinizde şizi şaşırtacak ilk şey belki de üç tekerlekli şeytan arabasına benzeyen bu garip vasıtalar olacaktır. Eski Delhi'de özellikle çok kullanılan Rikşalar, Hindistan'ın hemen her yerinde ve her zaman bulunur. Kullanmaya alıştığınızda çok pratik ve çok ucuz ulaşım aracı olduğunu sizin de görerek benimseyeceğiniz araçlar olacaktır.

a. İnsanın önünde koşarak çektiği Rikşa
Bunlar Hindistanın hemen bütününde artık ulaşımdan kaldırılmış ve yasaklanmıştır.

saykil

Günümüzde sadece Kolkata (Kalküta) şehrinin bir kısmında kullanılmaktadır. Bu aracı kullanan kişi kesinlikle yalınayaktır ve sağ elinde bir çıngırak taşımaktadır. Caddelerde koşarak ilerlerken kendine yol açmak için bir yandan rikşanın tahta kollarını tutmakta bir yandan da avucunun içindeki çıngırağı çalmaktadır. Kolkata'nın üst kastına ait olduğu her halinden belli olan şişman, abartılı renkli sarisini havada savurtarak rikşaya oturmuş olan bayanların gidecekleri yerin tam dibine kadar bu rikşaları soktuklarını, rikşa sürücüsüne adeta bir hayvan gibi davrandığını görebilirsiniz. Rikşa sürücüsü ise tabii ki bir alt kast üyesidir; kadının isteklerine karşı gelmek gibi bir şansı asla olmaz. Üst kastın üyesinin rikşaya binerken pazarlık yapması ya da fiyat sorması sözkonusu değildir. Çünkü o, uygun göreceği birkaç Rupi parayı rikşacıya verecektir ve Rikşacının bu miktarın azlığından şikayet etmesi de mümkün değildir. Üst kastın üyesi bir bayanın onun rikşasına lütfedip binmesi yeterlidir aslında. (!) Bu söylediklerimiz size abartılı geliyor olabilir. Eğer Kolkata'ya yolunuz düşerse bir kenara çekilip izleyin, söylediklerimizin haklılığını göreceksiniz.

b. Bisiklet Rikşa (Bicycle Rikshaw) Halk arasında : “Saykıl“

saykil2
saykil3
Mussorie’de rikşa yolculuğu
Jaipur sokaklarında bisikletli rikşalar

Bu rikşalar insanın önünde koştuğu rikşadan bir basamak daha yüksektir ve en azından basit de olsa bir dişli çark ve zincir mekanizmasıyla rikşacının yükünü biraz olsun hafiletmektedir.

Bisiklet rikşalar Hindistanın her yerinde her an hazırdır. Tabii bazı istisnalar hariç. Mesela Delhi şehrinin New - Delhi kısmına bisiklet rikşanın girmesi yasaktır. Hindistanın kuzeyindeki bazı dağlık şehirlerde yokuşu pedal gücüyle çıkmak mümkün olmayacağından bisiklet Rikşa kullanılamaz.

Bisiklet rikşalara iki kişi rahatça oturabilir. Ayrıca elinizde sırt çantası veya orta boy valiz gibi eşyalarınız varsa bunları da yükleyebilirsiniz. Çok çelimsiz ve güçsüz gibi görünen Hintli rikşacıların bu kadar yükü pedal gucüyle nasıl çekip götürebildiklerini görünce şaşıracaksınız. Bisiklet Rikşaların en fazla 4 - 5 kilometreye kadar uzaklıklarda kullanımı pratik olmaktadır. Daha uzun mesafelerde ise, çok yavaş ulaşım ve sarsıntıdan rahatsız olma söz konusu olacağından motorlu rikşa ile gidilmesi tercih edilmelidir.

Bisiklet rikşaları kullanan Hintlilerin genellikle çok genç olduklarından, belki köylerinden iş bulma umuduyla büyük şehire geldiklerini tahmin edebilirsiniz. Rikşaları bunların adeta evi gibidir. Gecenin geç saatlerinde tren istasyonları civarında veya toptan eşya satıcılarının bulunduğu çarşıların sokaklarında toplandıklarını ve Rikşalarının arka koltuğunda kıvrılıp uyuduklarını görebilirsiniz.

c. Motorlu Rikşa (Auto-Rickshaw) Halk arasında : “Oto“

Bunlar küçük bir motorsiklet motoruyla hareket eden mini birer taksi gibidir. Küçük boyutları ve kolay manevra yapabilmeleriyle her yere girip çıkabilir ve her türlü eşyayı taşırlar.

Özellikle büyük şehirlerdeki Oto-Rikşalar turistleri istedikleri yere götürürken rikşa-metrelerini çalıştırmamakta ve normalin iki - üç katı ücreti kolaylıkla istemektedir. Özellikle Delhi şehrinde oto rikşaya binerken mutlaka gideceğiniz yere göre pazarlık yapın.
Bisiklet rikşalarının sınırlandırılmasına karşı motorlu rikşaların da bazı şehirlerde çalışması yasaktır. Bunların başında Mumbai (Bombay) gelir. Mumbai'nin Büyükşehir kısmında ne bisiklet rikşa ne de oto rikşa çalışmaz. Sadece taksi çalışır. Bunlar da taksimetrelerini açmak ZORUNDADIR.

d. Motorlu Büyük Rikşa (Bazı yerlerde : Vikram diye adlandıırlır)

riksa1Motorlu Rikşanın daha büyük bir şeklidir. 8 kişilik oturacak yeri bulunmasına rağmen şöförün yerleştirme çalışmaları sonucunda bunun iki katı kadar bile yolcu alabilir. Genellikle şehirlerin uzak semtlerine ve bazen de komşu kasabalara kadar sefer yaparlar. Tek rikşayı 8 kişiyle paylaşmaktan dolayı ulaşım fiyatları çok ucuzdur.


2. TAKSİLER

a. Şehiriçi

Grup gezileri için Rikşa'ya binmekten çekindiğiniz zamanlarda uygun bir alternatif olabilir. Genellikle taksimetreleri vardır, ancak turistler müşteri olduğunda çalıştırmak istemezler. İngiliz zamanından kalma Ambassador marka olanlarından Tata - İndica olanına kadar çeşitli modelleri vardır. Ancak sanki hep mümkün olan en küçük tipi seçmişler gibi gelebilir. Yakıt masrafını en aza indirebilmek için böyle yapıyor gibiler. Oturma yerlerindeki boşluk bizdeki eski Murat 124'ler kadar olduğundan ancak 4 kişiyi alabilir. Biraz sıkışarak 5 kişi bile binebilirsiniz. Delhideki taksilerde bizdeki gibi renk standardı yoktur, bu sayede özel araçlar da taksicilik yapabilirler. Buna karşılık Mumbai'deki bütün taksiler sarı ve siyah renktedir, ve Mumbai'deki taksiler mutlaka taksimetrelerini çalıştırır.

b. Şehirlerarası

Grup halinde geziyorsanız Delhi - Agra - Jaipur şehirleri arasında taksi tutmak uygun bir fikir sayilabilir. Gerçekten de bu üç şehir arasında ortalama üçer yüz kilometre uzaklık vardır ve bu rotada uygun bir taksi ile ya da taksiden daha büyük bir Van veya Jip ile gidilebilir. Kiralanan taksinin şöförü de sizinle birlikte kiraladığınız gün kadar dolaşacak ve geceleri taksinin içinde uyuyacaktır.


3. OTOBÜSLER


a. Şehiriçi

Şehir içlerinde çalışan Belediye Otobüslerine binmek isteyeceğinizi sanmam. Bu otobüsler hemen her zaman ağzına kadar doludur. Otobüsler duraklara yaklaşırken şoför otobüsün hızını sadece biraz yavaşlatır. Bu sırada inecek yolcular hemen inip yeni yolcuların çabucak binmeleri gerekir. Şoförün durakta durup yolcuyu bekleyecek kadar vakti yoktur. Bu nedenlerle Belediye otobüslerini kullanmak isteyip istemediğinizi iyi düşünün.

b. Tata Otobüsler

Şehirlerarası otobüs terminallerine geldiğinizde “Ordinary Class” diye bir otobüs tipi göreceksiniz. Bunlar TATA marka, motoru içeride, oturacak yerleri tahtadan yapılma ve kamyondan bozma gibi duran eski otobüslerdir. Gideceğiniz yere ulaşmak için mümkünse bu otobüslere binmeyin. Bunların amortisörleri ya hiç yoktur, ya da patlaktır, delik deşik asvalt yollarda hoplaya zıplaya gidersiniz.

 

otobus gecmenOtobüslere bilet alırken mutlaka - ama mutlaka form doldurmanız gerekir. Bu formda isim, adres, pasaport numarası gibi bilgileri vermeniz gerekecektir.

c. Volvo Otobüsler

Son zamanlarda Volvo firmasının lisans vermesiyle Hindistanda Volvo markalı şehirlerarası otobüsler üretilmeye başlandı. Bazı hatlarda hemen sefere koyulan bu otobüsler çok ilgi topladı. Bizdeki otobüsler kadar iyi kalitede, klimalı ve sarsıntısız yolculuk etmek isterseniz, bu otobüsleri tercih edin. Bilet fiyatları ordinary otobüslerin iki katı kadardır ama bizce buna değer.

Tata firmasının ürettiği bazı otobüsler de kaliteli amortisör yapısı ve klimalı servisiyle Volvo otobüsler kadar olmasa da belirli bir ilgiyi topluyor. Bilet fyatları ordinary ile Volvo arasında olan bu otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Üçüncü bir ihtimal ise yataklı sınıf otobüsler. Otobüsün gidiş yönüne göre dik vaziyette bölmeler yapılmış, buralarda dik olarak oturmanız mümkün değil, ister istemez uzanacaksınız. Sadece gece yolculuğu yapacaksanız ve hep yatıp uyuyacaksan›z, uyku tulumunuz da varsa bu otobüslerle uyuyarak gidebilirsiniz.


4. TRENLER

Rezervasyon

rezervasyon
Rezervasyon Formu örneğiHindistan trenlerinden bilet almanın ilk ad›m› rezervasyon yaptırmaktır. Büyük şehirlerin tren istasyonlarındaki rezervasyon bürolarında göreceğiniz uzun bilet kuyrukları sizi ürkütmesin Turistler ‹çin ayrılmış özel bilet gişeleri sizi bekliyor. Özellikle Yeni - Delhi, Mumbai ve Kolkata gibi şehirlerde Turistler için apayrı bürolar kurulmuş durumdadır. Buralarda, turist yoğunluğuna göre bazen kuyrukta beklemeniz gerekebiliyor ama bu süre dışarda Hintlilerin beklediklerinden çok daha az olacaktır. Buna emin olun.

Rezervasyon yaptırmadan önce yanda görülen formdan doldurmanız gerekir. Hindistanın bürokrasiyi çok seven bir ülke olduğunu biliyorsunuz, bilet almak için bile, form doldurmak gerektiğine fazla şaşırmazsınız herhalde. Bu formda tren numarası, trenin ismi, seyahat tarihi, istediğiniz sınıf gibi genel bilgiler yer alıyor. Bunların dışında ilginç bir ayrıntı olarak Boarding At : .... şeklinde bir madde vardır. Burası, trene bineceğiniz istasyonu gösterir. Bazı durumlarda treninizin bileti bineceğiniz istasyondan önceki bir istasyondan rezerve edilmiş olabiliyor. Bu imkan, rezervasyon bulamadığınız durumlarda size yer bulmanızı sağlayacak bir püf noktasıdır. Bunu şöyle açıklayalım. Örneğin Varanasi'den Amritsar'a gitmek istiyorsunuz. Ancak bu istasyonlar arasında tüm yerler dolu olsun. Varanasiden bir önceki istasyon olan Mughal Sarai'den Amritsar istasyonuna trenin önceden ayrılmış yerleri vardır. Bu yerler, sadece Mughal Sarai'den binenn yolculara ayrılmış durumdadır. Siz bu yeri satın alabilirsiniz. Mughal Sarai ile Varanasi arasında bu yerler boş tutulur ve siz trene Varanasi istasyonundan binersiniz. Ancak elinizdeki bilet Mughal Sarai ile Varanasi arası seyahat için düzenlenmiş, Boarding noktası (biniş noktası) olarak Varanasi gösterilmiş durumdadır. Mughal Sarai ile Varanasi arasındaki mesafenin bilet ücretini de sizden tahsil ederler ama siz de istediğiniz yere yer bulma imkanını bulmuş olursunuz.

Bilet formunda en faazla 6 kişinin isminin yazılacağı bir liste vardır. Bu listede seyahat edecek yolcuların isimleri, cinsiyeti ve yaşı belirtilmiştir. Ayrıca yolcunun milliyeti ve pasaport numarası da bu listede belirtilmelidir.

a. General Class (Unreserved Class)

Hindistan trenlerinin en alt sınıfıdır. Şehirlerarası trenlerin bir veya iki vagonu bu sınıfa ayrılmıştır. Tren, ilk kalkış istasyonuna daha yaklaşırken bu sınıfta gidecek kişilerin yer kapmak için hücuma kalktığını görürsünüz. Bu sınıfta yer sahibi olabilenler gidecekleri yere çok ucuz fiyatla ve iyi kötü uzanarak gidebilirler. Bu sınıfta seyahat etmenizi hiç tavsiye etmiyoruz. Yatacak yerleri tamamen dolu olan trende kimi istasyonlarda ayakta duracak kadar bile yer kalmamakta.

b. Sleeper Class (Eski adı : Second Class - İkinci Mevki)

Hindistan trenlerinin bu sınıflarında kompartman sistemi yoktur. Bütün tren, bir tür koğuş gibi uzun bir koridora açılır. Bu sınıfta seyahat ettiğinizde mutlaka yatacak bir yeriniz olur. Gündüzleri oturulan yerlerde sırtınızı yasladığınız bölüm yatay olarak kaldırılır, trenin üstüne sıkıca takılmış olan zincirlerden iki kanca indirilir ve yatağa asılır. Böylece üç katlı ranza biçiminde bir yatma düzeni sağlanmış olur. Karşılıklı iki sırada üçerden altı kişinin yatma yeri vardır. Gündüzleri ise dörderden sekiz kişiye oturacak yer bileti satılmıştır. Tren, gideceği istasyona gece uyumayı gerektirmeyecek bir saatte ulaşıyorsa sorun yok, herkesin oturacak bir yeri var. Ancak tren geciktiği zaman her sıradaki bu fazladan birer kişi herkes yatağına çekilip yattığı zaman ortalıkta kalmaktadır.

Karşılıklı üçer kişinin yattığı grubun karşısında sadece iki katlı iki kişilik bir yer daha vardır. Bizce iki kişi seyahat edildiğinde en güzel yer bu iki sıradır. Arkadaşınızla yüzyüze oturursunuz, isterseniz karşınızdaki sıraya ayağınızı uzatabilirsiniz, her ikiniz de cam kenarındasınız, uykusu gelenin her istediği zaman yatmak için üst kata geçmesi mümkündür. Trene bilet alırken “Side Berth” - “Yan Yatak” diye seçenek belirtirseniz bu yerden bilet almanız mümkün olur.

 
berth1
Sleeper Classın ranza biçiminde uyuma şekli
berth2
Sleeper Class kompartmanın koridoru


Sleeper Class trenlerinin vagonlarının birinden ötekine geçmek mümkündür, ayrıca kapıları da kilitlenmez. Bu nedenle yolculuğunuz sırasında her türden satıcı, dilenci, biletli, biletsiz yolcu vagona binebilir. Bu arada hırsızlık amaçlı olarak binenler de olabilir, dikkatli olmanızı öneririz.

Bu sınıfa giren çıkanın belli olmaması nedeniyle gece uyurken sırt çantanızı, valizinizi diğer Hintliler gibi zincirle bağlamanız tavsiye edilir. En alttaki oturacak yerin altında Hindistan demiryolları tarafından bu iş için hazırlanmış halkaları göreceksiniz. Küçük ve hafif zincirler ile küçük asma kilitler tren istasyonlarındaki platformlarda satılıyor.

bilet1
bilet2
Tren biletleri böyle oluyor...c. First Class AC (Birinci Mevki - Klimalı)

Bu sınıf trenler kendi içinde üç gruba ayrılıyor.
Bunlar:
AC Three Tier (3 AC)
AC Two Tier (2 AC)
AC One Tier (1 AC)

Bu sınıftaki tren sistemleri birbirine benzer. Bu sınf tamamen klimalıdır. Tren içinde gece yatma saati geldiğnde temiz yatak çarşafları ve nevresim takımı ile battaniye dağıtılır. Vagonların kapıları genellikle trenin Second Class bölümlerinden geçiş olmaması için kapalı ve kilitlidir. 3 AC sınıf vagonların iki ucunda Cep telefonu şarjı için ikişer adet priz bulunurken, 2 AC sınfta her kompartımanda birer priz bulunur.

3 AC sınıfta 6 kişilik ranza sistemi varken 2 AC sınıfta açılıp kapanan ranza sistemi yerine sabit, ama 4 kişilik kompartıman sistemi vardır. 1 AC sınıfta ise kompartmanlar sadece 2 kişiliktir ve her kompartımanın kendi lavabosu ve tuvaleti vardır.

Hindistan trenlerinde Delhi - Mumbai arasında ekspress bir trenin bilet fiyatları şöyledir:

Second Class : 400 Rupi
3 AC : 800 Rupi
2 AC : 1.200 Rupi
1 AC : 2.400 Rupi

Bu sonuca bakarak her sınıf trenin bir önceki sınıfın iki katı maliyetli olduğu anlaşılır.


4.2. Trenine göre a. Mail - Ordinary trenler b. Express Trenler c. Hızlı Trenler

Hindistan Demiryollarının mail - posta trenleri ve express trenleri dünyanın başka yerlerindeki trenlere çok benzer. Posta trenleri yerel ulaşım için kullanılır ve genellikle kısa mesafelerde yolcu taşır. Yol üzerindeki bütün duraklarda durur ve ortalama hızı çok düşüktür.
Ekspress trenler ise şehirler arasında çalışır. Tamamı yataklı hizmet verir. Sadece ana istasyonlarda durur ve ortalama hızı yeter derecededir.
Hindistandaki hızlı trenler ise dünyadaki benzerlerinden farklıdır. Bu trenlere farklı isimler konulmuş böylece yolcuların treni seçmeleri kolaylaştırılmaya çalışılmıştır.

1. Shatabdi Trenleri
Bunlar yataklı servis vermez, sadece önemli istasyonlar araısnda çalışır. Ve yol üzerinde sadece 2 veya 3 istasyonda dururlar. Genellikle gündüz saatlerinde yolcu taşıması yaparlar. Tamamı klimalıdır. Bu trenlerin kendi içinde iki sınıfı vardr. AC Chair Car ve Executive Chair Car. AC Chair Car sınıfında herhangi bir ikram yoktur, ancak Executive Chair Car sınıfında sıcak yemek, serinletici içecek, çay, kahve, dondurma ve eğlencelik yemiş ikramı yapılır ve bu ikramlar bilet fiyatına dahildir.
Bilet fiyatları hakkında bilgi vermek gerekirse Amritsar - Delhi arasında çalışan Shatabdi Expressin AC Chair Car fiyatı : 635 Rupi, Executive Chair Car fiyatı ise : 1210 Rupidir.

2. Jan Shatabdi Trenleri
Bu trenler Shatabdi trenlerine benzer. Ancak bunlarda Executive Chair Car yok, bunun yerine AC hizmeti olmayan Second Class oturma yeri vardır. Bu trenler Shatabdi trenlerine göre daha kısa mesafelerde hizmet verir.

Bilet fiyatları hakkında bilgi vermek gerekirse Chandigarh - Delhi arasında çalışan Jan Shatabdi Expressin AC Chair Car fiyatı : 345 Rupi, Second Class sitting fiyatı ise : 107 Rupidir.

3. Rajdhani Express Trenleri

Uzun yol yolcu taşımacılığında tamamı klimalı ve tamamı yemekli, ikramlı trenle gitmek isterseniz Rajdhani trenlerini tercih etmelisiniz. Bu trenler en az 600 kilometrelik uzun hatlarda çalışır ve yolculuk boyunca en fazla 4 - 5 yerde dururlar. Diğer bütün trenler Rajdhani trenlerine durarak yol vermek zorundadır. Trenin içinde derinlerden gelen hafif bir hint müziği ile rahatlamak ve yolculuğun tadını çıkartmak isterseniz bu tren için rezervasyonunuzu erkenden yaptırın, çünkü Rajdhani trenlerinde öteki ekspress trenlerine göre çok önceden dolmaktadır.

Bilet fiyatları hakkında bilgi vermek gerekirse Mumbai - Delhi arasında çalışan Rajdhani Expressin 3 AC bilet fiyatı : 1485 Rupi, 2 AC bilet fiyatı : 2210 Rupi ve 1 AC bilet fiyatı : 4135 Rupidir.

4.3. Yerel Trenler
a. Banliyo (Suburban Trenler)

Hindistanın en büyük Banliyo treni ağı hiç kuşkusuz Mumbai'dedir. Sitemizin Mumbai ile ilgili sayfaları yapıldığında bu trenler hakkında ayrıntılı bilgiyi bulabileceksiniz.

b. Metro

Avrupadaki benzerleri gibi bir Metro sistemi Hindistanda son dönemlerde yapılmaya başlanmıştır. Bunlardan en önemlisi Delhi metrosudur. Bitirildiğinde şehrin trafik sorununu büyük oranda çözmesi beklenen Delhi Metrosunun yapım çalışmaları halen sürmektedir. Delhi Metrosunun web sitesi : http://www.delhimetrorail.com.
 

 

 

Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 208
» Toplam Gelen : 1395527
» Kayıtlı Üye : 2458
» Şu An Bağlı IP : 24
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 25 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir
Yeni Delhi amritsar Delhi Amritsar Varanasi agra Jaipur Haridvar Dharamsala Mumbai Goa delhi amritsar varanasi agra jaipur haridvar dharamsala mumbai goa kerala